Repertuar kin Nowość Program TV

Stephen Hawking nie żyje. Wybitny naukowiec miał 76 lat

Stephen Hawking nie był tylko fizykiem, który miał niekwestionowany wpływ na naukę. Był też integralną częścią popkultury.

Stephen Hawking od wielu lat chorował na stwardnienie zanikowe boczne. Informację o jego śmierci w Cambridge w Wielkiej Brytanii ogłosiła dziś wcześnie rano jego rodzina w oświadczeniu prasowym. Podkreślają smutek i znaczenie jego pracy jako naukowca.

– Jesteśmy bardzo smutni z powodu śmierci naszego ojca. Był wielkim naukowcem i niezwykłym człowiekiem, którego praca i spuścizna będą żyć przez wiele lat.

Jego wieloletnie zmagania z chorobą były inspiracją dla ludzi na całym świecie. Gdy w wieku 21 lat zdiagnozowano mu stwardnienie zanikowe boczne, lekarze dawali mu dwa lata życia. On przeżył ponad 50 lat więcej.

Wiele osób mogło poznać głębsze spojrzenie na jego życie w filmie Teoria wszystkiego, gdzie grał go Eddie Redmayne. Co ciekawe – pierwszym aktorem, który zagrał Hawkinga był Benedict Cumberbatch w świetnie ocenianym filmie telewizyjnym Hawking z 2004 roku.

Odniósł ogromny sukces książką Krótka historia czasu, która w Wielkiej Brytanii była na liście bestsellerów przez 237 tygodni. Sprzedano ją w 10 mln kopii i przetłumaczono na 40 języków. To ona w latach 80. dała mu gigantyczną popularność na całym świecie. Brał też udział przy tworzeniu filmów dokumentalnych o sobie oraz o swojej pracy. Można tu wymienić: Reality on the Rocks, Beyond the Horizon, Into the Universe with Stephen Hawking  oraz Hawkwing.

Stephen Hawking stał się bardzo popularną postacią w popkulturze. Występował w kilku serialach:  Star Trek: Następne pokolenia, Teoria wielkiego podrywuSimpsonowie oraz w Futuramie. Często też był wspominany w różnych filmach i serialach jako integralna część popkultury.

Na oficjalnym Twitterze Teorii wielkiego podrywu oddano cześć zmarłemu:

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Godzilla 2 – potworów jest znacznie…

W filmie Godzilla 2: Król potworów możemy zobaczyć znacznie więcej Tytanów, niż do tej pory…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Endgame – martwa postać zauważona…

W filmie Avengers: Wojna bez granic przez działanie Rękawicy Nieskończoności, połowa istnień we wszechświecie przestała…

Piotr Piskozub
-

Marvel? DC? Sprzedaż komiksów w USA…

Poznaliśmy już dane na temat sprzedaży komiksów w USA w listopadzie - pojedynek Marvel vs.…

Adam Siennica
-

Godzilla 2: Król potworów – analiza…

Godzilla 2: Król potworów doczekał się pełnego zwiastuna. Tak jak poprzedni mówi o filmie więcej,…

Adam Siennica
spoilery
-

Wikingowie: sezon 5, odcinek 12 –…

Wikingowie w kolejnym odcinku nie zachwycają. Znów dużo scen o niczym, nudne postacie i słabe…

Ocena recenzenta:
4
Michał Kujawiński
-

Filmy sf/fantasy 2019 – oczekiwane premiery

Niedługo rozpocznie się nowy rok kalendarzowy, który przyniesie kolejne premiery kinowe. W tym artykule chcielibyśmy…

Co o tym sądzisz?