Tolkien o królu Arturze
Syn wielkiego pisarza, Christopher, zdecydował się na wydanie kolejnego dzieła swojego ojca, J.R.R. Tolkiena. Upadek króla Artura trafi do księgarń 5 listopada.
Syn wielkiego pisarza, Christopher, zdecydował się na wydanie kolejnego dzieła swojego ojca, J.R.R. Tolkiena. Upadek króla Artura trafi do księgarń 5 listopada.
Autor "Władcy pierścieni", mimo iż od dłuższego czasu nie jest już z nami, ostatnio stosunkowo regularnie publikuje nowe pozycje. Po "Legendzie o Sigurdzie i Gudrun" oraz "Listach" przyszedł czas na Tolkienowską wersję opowieści o słynnym brytyjskim władcy.
Upadek króla Artura ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, a do sprzedaży trafi za nieco ponad miesiąc. Miłośnicy twórczości tego pisarza z pewnością się ucieszą, powinni jednak mieć w pamięci, że - zgodnie z opisem wydawcy - jest to dzieło w fragmentarycznej i niedokończonej postaci.
Więcej w oficjalnej notce:
"Upadek króla Artura", jedyną wyprawę J.R.R. Tolkiena do świata legend arturiańskich, można śmiało uznać za jego najlepsze osiągnięcie w posługiwaniu się staroangielskim metrum. Przekształcił on dawne opowieści, nadając im atmosferę powagi i nieuchronności wydarzeń: zamorską wyprawę Artura, króla Brytanii, do dalekich pogańskich krain, ucieczkę Ginewry z Kamelotu, wielką bitwę morską po powrocie Artura do Brytanii, portret zdradzieckiego Mordreda, pełne udręki rozważania Lancelota w jego francuskim zamku. Niestety, "Upadek króla Artura" to jeden z tych poematów, których pisanie Tolkien zarzucił. Jednakże z tekstem poematu jest związanych wiele rękopisów, z których wyłaniają się wyraźne, choć tajemnicze związki zakończenia legendy arturiańskiej z "Silmarillionem" oraz niezrealizowany opis gorzkiego końca miłości Lancelota i Ginewry.
Nawet w tej fragmentarycznej i niedokończonej postaci "Upadek króla Artura" jest ewidentnie dziełem J.R.R. Tolkiena. To niedokończona, lecz niezwykle frapująca nowa wersja być może najsłynniejszej i najbardziej ulubionej brytyjskiej legendy, według syna autora i opiekuna jego literackiej spuścizny, Christophera Tolkiena, rozpoczęta na początku lat trzydziestych XX wieku i zarzucona w 1937 roku. Może nie był to zbieg okoliczności, że w tym właśnie roku został wydany "Hobbit", dający czytelnikom przedsmak wymyślonego świata, który miał ukształtować wyobraźnię XX wieku i sięgnąć w wiek XXI.
Źródło: informacja prasowa
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat