Oto wolność słowa według Elona Muska: Twitter na prośbę rządu Indii cenzuruje dokument BBC
Twitter pod rządami opowiadającego się za pełną wolnością słowa Elona Muska i Google na prośbę rządu Indii ocenzurowały wzbudzający kontrowersje dokument BBC.
Twitter pod rządami opowiadającego się za pełną wolnością słowa Elona Muska i Google na prośbę rządu Indii ocenzurowały wzbudzający kontrowersje dokument BBC.
Twitter po przejęciu przez Elona Muska miał być, jak sam ujął to jego nowy właściciel, "ostoją wolności słowa". Rzecz w tym, że platforma społecznościowa właśnie zabrała się za szeroko zakrojoną cenzurę stworzonego przez BBC dokumentu o tytule India: The Modi Question, którego pierwszą część wyemitowano w Wielkiej Brytanii 17 stycznia. Autorzy filmu wzięli na warsztat zarzuty, z jakimi od dłuższego czasu zmaga się obecny premier Indii, Narendra Modi. Jego przeciwnicy oskarżają polityka o nieustanne podsycanie nastrojów nacjonalistycznych i uprzedzeń w stosunku do licznej w Indiach mniejszości muzułmańskiej.
Twórcy produkcji skupiają się przede wszystkim na roli, jaką Modi miał odegrać w czasie zamieszek w 2002 roku, do których doszło w stanie Gudźarat - urzędujący premier był wówczas jego pierwszym ministrem. W wyniku tych zdarzeń od 800 do 2000 przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej poniosło śmierć, a bierna postawa Modiego była powszechnie krytykowana.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Indii, Arindam Bagchi, określił dokument jako "materiał propagandowy mający na celu propagowanie fałszywej narracji"; w odpowiedzi na te słowa BBC zamieściło w mediach społecznościowych oświadczenie informujące, że produkcja została przygotowana z "najwyższymi standardami dziennikarskimi".
Kilka godzin później Kanchan Gupta z Ministerstwa Informacji i Radiofonii i Telewizji zdradził, że rząd Indii nakazał Twitterowi i kontrolującej YouTube'a firmie Alphabet zablokowanie wszystkich linków prowadzących do dokumentu - zarówno tych, które pokazywały jego fragmenty, jak i materiałów promocyjnych - na terenie swojego kraju. Obie platformy ostatecznie zastosowały się do tych "wskazówek".
Ofiarą cenzury padł m.in. słynny aktor John Cusack, który zamieścił dwa wpisy o rzeczonym filmie; w jednym z nich stwierdził: "Faszyzm musi oglądać tę produkcję". Jego tweety są niewidoczne w Indiach, choć można je przeczytać w innych krajach.
To nie pierwszy raz, gdy giganci technologiczni stosują się do poleceń/próśb próbującego wprowadzać internetową cenzurę rządu Indii. W szczytowym okresie pandemii koronawirusa z Twittera i Facebooka zniknęło mnóstwo wpisów krytykujących tamtejsze władze za fatalne podejście do walki z gwałtownie wzrastającą liczbą zakażeń COVID-19 (poprzednie szefostwo Twittera broniło się później, że usunęło "tylko" 20% wpisów z tych, których zablokowania domagał się rząd). Otoczenie polityczne Modiego w odpowiedzi postanowiło zagrozić wtrąceniem do więzienia pracowników Twittera z Indii, jeśli platforma nie ocenzuruje krytycznych wobec premiera głosów.
Źródło: Hollywood Reporter
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat