Znamy finalistów Nagrody Literackiej Nike. Sprawdź kto ma szanse na zwycięstwo
Nagroda Literacka Nike to jedno z najważniejszych wyróżnień dla polskich pisarzy. Jury konkursu właśnie ogłosiło nazwiska finalistów.
Nagroda Literacka Nike to jedno z najważniejszych wyróżnień dla polskich pisarzy. Jury konkursu właśnie ogłosiło nazwiska finalistów.
Spośród siedmiu finalistów konkursu jury wybierze jednego, który będzie mógł cieszyć się wyróżnieniem. Gala przyznania nagrody odbędzie się za niecały miesiąc - 1 października. Ogłoszono właśnie listę utworów, które zakwalifikowały się do ostatniego etapu. Wśród finałowych utworów znajdują się dwie powieści, dwa tomy poezji, dwa eseje i jeden reportaż.
Nagroda od początku istnienia stawia na promocję polskich pisarzy, ze szczególnym nastawieniem na autorów powieści. W tym roku tę kategorię reprezentują Krzysztof Środa z książką Las nie uprzedza, w której opowiada o banalności zła i snuje wizję katastrofy, która obejmie Europę, oraz Radek Franczak z Sercem, czyli historią Wiki, która decyduje się na podróż do lepszego świata - na Zachód. Spośród poetów do grona finalistów dołączyli Genowefa Jakubowska-Fijałkowska z Paraliżem przysennym oraz Jacek Podsiadło z tomem Włos Bregueta. Podsiadło już rok temu był nominowany do nagrody, ale ostatecznie nie udało mu się jej zdobyć. Szansę na zwycięstwo ma zatem w tegorocznej edycji.
Dwóch przedstawicieli wśród finalistów ma także kategoria esej. Szansę na nagrodę Monika Sznajderman zyskała dzięki Fałszerzom pieprzu. Jest to intymna historia, w której autorka dokonała rekonstrukcji losów swoich przodków. Rodzina ojca, z żydowskimi korzeniami, praktycznie nie przetrwała wojny, co kładzie się cieniem także na tych, którzy ocaleli. Jury doceniło również niespójne gatunkowo dzieło Stanisława Łubieńskiego - Dwanaście srok za ogon, w którym pisarz w każdym rozdziale pokusił się o stworzenie odrębnej całości. Bez wątpienia za to pracę Cezary Łazarewicz należałoby zakwalifikować jako reportaż. W Żeby nie było śladów autor wziął pod lupę sprawę z PRL, która dotyczyła pobicia przez milicjantów Grzegorza Przemyka. W swojej książce odkrywa przed czytelnikami mechanizmy propagandy i mataczenia, które w tamtym czasie stosowała władza.
Nagrodę Literacką Nike może otrzymać tylko jedna spośród nominowanych książek. Przypomnijmy, że jej laureatami w poprzednich latach byli tacy pisarze jak Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk czy Jerzy Pilch. W poprzednim roku zwyciężyła Bronka Nowicka, autorka tomu Nakarmić kamienie.
Źródło: materiały prasowe/ fot. materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1946, kończy 78 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1978, kończy 46 lat