Alternatywne światy w kinie - czego się tak naprawdę boicie?

Wydarzenia z filmu Avengers: Koniec gry znowu skierowały nas w stronę alternatywnych rzeczywistości i przypomniały, że kino i telewizja od zawsze chętnie dotykały tematu nie tylko podróżowania w czasie, ale też motywu wielu światów.

Wydarzenia z filmu Avengers: Koniec gry znowu skierowały nas w stronę alternatywnych rzeczywistości i przypomniały, że kino i telewizja od zawsze chętnie dotykały tematu nie tylko podróżowania w czasie, ale też motywu wielu światów.

Światy równoległe nie są domeną tylko komiksów z superbohaterami Marvela. Jeśli ktoś niespecjalnie orientuje się w meandrach obrazkowych historii Domu Pomysłów, to niech wystarczy mu wiedza, że ilość alternatywnych rzeczywistości istniejących w tamtym świecie, można zobrazować jedynie kopniętą ósemką.

Kino światów alternatywnych istnieje i ma się naprawdę dobrze, choć ostatnimi czasy trudno było znaleźć produkcję udanie czerpiącą z tego motywu. Być może w Kinowym Uniwersum Marvela w przyszłości będziemy świadkami częstych zabaw z wieloma światami, ale zanim to nastąpi, to może warto przyjrzeć się jak do tej pory temat ten przedstawiany był w kinie i telewizji.

Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa

Alternatywne światy, to nie tylko odbicia lustrzane naszej rzeczywistości. Są to także miejsca, gdzie przy pomocy szafy można spotkać czarownicę i mówiącego lwa. Co ciekawe, nie będzie to w żadnym razie nic podobnego do aktorskiej wersji Króla Lwa tworzonej przez Disneya. Twórczość C.S. Lewisa, na podstawie czego powstał choćby wymieniony film, to także metaforyczna ucieczka w światy zupełnie nam obce, gdzie także czekają na nas niebezpieczeństwa pomagające zrozumieć nam, że czasem warto stawić czoła problemom.

Matrix

Kiedyś Bracia Wachowscy, dziś siostry Wachowskie, pochwalić się mogą w swoim portfolio serią niebanalnych filmów, które na zawsze przeszły do historii kina. Matrix jest bez wątpienia kulturowym fenomenem, wciąż będącym ważnym komentarzem w kwestii otaczającej nas rozwijającej się ciągle rzeczywistości. Motyw ze światami równoległymi został tutaj oparty o technologię i świat wirtualny, ale ten nie jest nam przecież wcale tak obcy.

Alicja w Krainie Czarów

Adaptacja książki Lewisa Carolla i wczesna animacja Disneya, w których także możemy odnaleźć motywy podróżowania po alternatywnych światach i rzeczywistościach dalekich w porównaniach do świata przeżywanego. Historia dziewczynki, która pobiegła za Białym Królikiem doczekała się też wielu innych adaptacji i interpretacji, ale warto pokazać w tym miejscu, że działania w uniwersum Marvela nie są wcale pionierskie w tworzeniu wielu światów.

Czarnoksiężnik z Oz

Motyw bardzo podobny do tego z Alicji w krainie czarów. Tym razem jednak to Dorotka ze swoim pieskiem Toto, trafiają do obcej krainy, gdzie także będzie musiała zmierzyć się z wyzwaniami, o których nawet nie śniła.

Fringe: Na granicy światów

Już sam tytuł serialu wskazuje, że tym razem mamy do czynienia nie z jednym światem, a wieloma alternatywnymi rzeczywistościami. Tutaj bohaterowie serialu przeprowadzają skomplikowane policyjne procedury w miejscach, które trudno byłoby pojąć ludzkiej wyobraźni. Jeden z flagowych przykładów seriali telewizyjnych, gdzie wykorzystano tak sprawnie motyw podróżowania po alternatywnych światach.

Incepcja

Czy jest miejsce bardziej bogate w wielość światów niż nasze sny? Christopher Nolan zabawił się ludzką wyobraźnią i stworzył filmowe puzzle, których układanie jest wielką przyjemnością. Akcja rozgrywa się na kilku płaszczyznach jednocześnie, ale mimo swojej specyficznej konstrukcji, całość działa tutaj znakomicie.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV