Alternatywne światy w kinie - czego się tak naprawdę boicie?

Wydarzenia z filmu Avengers: Koniec gry znowu skierowały nas w stronę alternatywnych rzeczywistości i przypomniały, że kino i telewizja od zawsze chętnie dotykały tematu nie tylko podróżowania w czasie, ale też motywu wielu światów.

Wydarzenia z filmu Avengers: Koniec gry znowu skierowały nas w stronę alternatywnych rzeczywistości i przypomniały, że kino i telewizja od zawsze chętnie dotykały tematu nie tylko podróżowania w czasie, ale też motywu wielu światów.

Światy równoległe nie są domeną tylko komiksów z superbohaterami Marvela. Jeśli ktoś niespecjalnie orientuje się w meandrach obrazkowych historii Domu Pomysłów, to niech wystarczy mu wiedza, że ilość alternatywnych rzeczywistości istniejących w tamtym świecie, można zobrazować jedynie kopniętą ósemką.

Kino światów alternatywnych istnieje i ma się naprawdę dobrze, choć ostatnimi czasy trudno było znaleźć produkcję udanie czerpiącą z tego motywu. Być może w Kinowym Uniwersum Marvela w przyszłości będziemy świadkami częstych zabaw z wieloma światami, ale zanim to nastąpi, to może warto przyjrzeć się jak do tej pory temat ten przedstawiany był w kinie i telewizji.

Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa

Alternatywne światy, to nie tylko odbicia lustrzane naszej rzeczywistości. Są to także miejsca, gdzie przy pomocy szafy można spotkać czarownicę i mówiącego lwa. Co ciekawe, nie będzie to w żadnym razie nic podobnego do aktorskiej wersji Króla Lwa tworzonej przez Disneya. Twórczość C.S. Lewisa, na podstawie czego powstał choćby wymieniony film, to także metaforyczna ucieczka w światy zupełnie nam obce, gdzie także czekają na nas niebezpieczeństwa pomagające zrozumieć nam, że czasem warto stawić czoła problemom.

Matrix

Kiedyś Bracia Wachowscy, dziś siostry Wachowskie, pochwalić się mogą w swoim portfolio serią niebanalnych filmów, które na zawsze przeszły do historii kina. Matrix jest bez wątpienia kulturowym fenomenem, wciąż będącym ważnym komentarzem w kwestii otaczającej nas rozwijającej się ciągle rzeczywistości. Motyw ze światami równoległymi został tutaj oparty o technologię i świat wirtualny, ale ten nie jest nam przecież wcale tak obcy.

Alicja w Krainie Czarów

Adaptacja książki Lewisa Carolla i wczesna animacja Disneya, w których także możemy odnaleźć motywy podróżowania po alternatywnych światach i rzeczywistościach dalekich w porównaniach do świata przeżywanego. Historia dziewczynki, która pobiegła za Białym Królikiem doczekała się też wielu innych adaptacji i interpretacji, ale warto pokazać w tym miejscu, że działania w uniwersum Marvela nie są wcale pionierskie w tworzeniu wielu światów.

Czarnoksiężnik z Oz

Motyw bardzo podobny do tego z Alicji w krainie czarów. Tym razem jednak to Dorotka ze swoim pieskiem Toto, trafiają do obcej krainy, gdzie także będzie musiała zmierzyć się z wyzwaniami, o których nawet nie śniła.

Fringe: Na granicy światów

Już sam tytuł serialu wskazuje, że tym razem mamy do czynienia nie z jednym światem, a wieloma alternatywnymi rzeczywistościami. Tutaj bohaterowie serialu przeprowadzają skomplikowane policyjne procedury w miejscach, które trudno byłoby pojąć ludzkiej wyobraźni. Jeden z flagowych przykładów seriali telewizyjnych, gdzie wykorzystano tak sprawnie motyw podróżowania po alternatywnych światach.

Incepcja

Czy jest miejsce bardziej bogate w wielość światów niż nasze sny? Christopher Nolan zabawił się ludzką wyobraźnią i stworzył filmowe puzzle, których układanie jest wielką przyjemnością. Akcja rozgrywa się na kilku płaszczyznach jednocześnie, ale mimo swojej specyficznej konstrukcji, całość działa tutaj znakomicie.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Ginnifer Goodwin

Ginnifer Goodwin

ur. 1978, kończy 41 lat

Maggie Q

Maggie Q

ur. 1979, kończy 40 lat

Tao Okamoto

Tao Okamoto

ur. 1985, kończy 34 lat

Maria Dębska

Maria Dębska

ur. 1991, kończy 28 lat

Molly Ephraim

Molly Ephraim

ur. 1986, kończy 33 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV