Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Archetyp altruistycznego buntownika, czyli postacie filmowe podobne do Hana Solo

Już w ten piątek na ekrany kin wchodzi spin-off Gwiezdnej Sagi, którego bohaterem jest najsłynniejszy kosmiczny przemytnik. Han Solo. Z tej okazji postanowiłem przyjrzeć się innym ekranowym buntownikom.

Lubimy oglądać na ekranie postacie przesiąknięte dobrocią, które zawsze starają się postępować zgodnie z kodeksem moralnym i swoimi patetycznymi ideami. Jednak tacy bohaterowie prędzej czy później się nudzą i na placu boju pozostają osobowości, których nazywam altruistycznymi buntownikami. Pełni luzu, charyzmy, zawsze gotowi odpowiedzieć ciętą ripostą i równie szybko wpakować się w poważne kłopoty. Takie postacie często kierują się egoizmem i własnym dobrem, jednak w najtrudniejszych chwilach potrafią poświęcić się dla wyższego celu i dokonywać heroicznych czynów. Poniżej prezentuje listę według mnie najciekawszych bohaterów lub bohaterek kinowych, którzy reprezentują podobny profil psychologiczny.

James T. Kirk

Kapitan USS Enterprise nie zawsze był liderem o dobrym zmyśle taktycznym, który jest w stanie poświęcić wszystko dla dobra załogi. Jego początki w Gwiezdnej Flocie były raczej poniżej oczekiwań. Notoryczny podrywacz, który swoje smutki zapija alkoholem, lubujący się w łatwym wpadaniu w tarapaty przez swój porywczy charakter. Dodatkowo wizyta w Akademii stała się dla niego raczej długimi wakacjami, w których rozwinęła się jego bezczelność. Jednak w odpowiednim momencie, gdy wydawało się, że wszystko stracone James potrafił wziąć na siebie ogromny ciężar, podobnie jak wiele lat wcześniej jego ojciec i poprowadził załogę USS Enterprise do walki. Od tej pory Gwiezdna Flota wzbogaciła się o kolejnego, zacnego kapitana.

8. Star Trek: W nieznane
materiały prasowe

Selina Kyle/Kobieta-Kot

Oszustka, złodziejka, manipulatorka, po prostu kobieta, która doskonale daje sobie radę w mrocznym Gotham City. Najważniejsze dla niej jest własne dobro, często jej egoistyczne pobudki odbijają się na otoczeniu. Selina pragnie przetrwać za wszelką cenę w tym paskudnym, pełnym zła i fałszu świecie i aby to zrobić doskonale wpasowuje się w zasady nim rządzące. Jej losy nie raz łączyły się z działaniami Mrocznego Rycerza. Czasem Kobieta-Kot występowała po przeciwnej stronie barykady, jednak w wielu przypadkach stawała również w narożniku dobra i sprawiedliwości oferując swoje umiejętności w celu ratowania mieszkańców Gotham City.

fot. Warner Bros

Irene Adler

Ukochana Sherlocka Holmesa także wiele razy opowiadała się po tej złej stronie konfliktu. Wszystko dlatego, że dla Irene liczyło się tylko zadbanie o własną przyszłość, a ta sytuacja w wielu wypadkach wymagała pracy z okrutnymi przestępcami. Adler wykorzystywała w tym swój nadzwyczajny spryt i umiejętność manipulowana, aby osiągnąć cel. Jednak u Irene jedno uczucie zawsze brało górę i powodowało, że kobieta zwracała się przeciwko swoim pracodawcom działając bardziej dla zysku społeczeństwa. Tą emocją była miłość do Sherlocka, która nie raz głęboko skrywana, ale zawsze prędzej czy później stanowiła o altruizmie Irene.

Irene Adler
fot. Warner Bros

Loki

Król kłamstwa i fałszu Kinowego Uniwersum Marvela. Głęboko skrywane ból, rozczarowanie oraz cierpienie doprowadziły Lokiego na skraj szaleństwa, gdy zwrócił się przeciwko ojcu oraz bratu, Thorowi. Ogromne pragnienie władzy przyczyniło się do mrocznego sojuszu z Thanosem i jego Chitauri w celu podbicia Ziemi. Przebiegły, ale również pełen gniewu przez spory okres czasu nie mógł poradzić sobie z traumą, ukrywając ją pod maską wygadanego i sarkastycznego łotra. Jednak czasem trzeba animozje odłożyć na bok i pomóc ludzkości w walce z okrutnymi złoczyńcami, bez względu na cenę.

Thor: Ragnarok - zdjęcie
fot. Marvel

Jack Sparrow

Najsłynniejszy pirat świata. Wygadany, przebiegły, czasem wychodzący jednak z trudnych sytuacji tylko i wyłącznie dzięki ogromnemu szczęściu. Do tego dodajmy, że Jack bardzo lubi pakować się w kłopoty, w pewnych momentach zupełnie nieświadomie i igrać z siłami, których do końca nie rozumie. Wówczas, aby ratować własną skórę jest gotów zdradzić nawet własnych kompanów, z którymi pływa po wodach świata. Jednak w niektórych momentach w umyśle Jacka rozbłyśnie pewna iskra altruizmu, która każe mu działać dla dobra ogółu. Wówczas charyzma Sparrowa zaczyna iść w parze z jego heroizmem i taką wersję pirata lubimy najbardziej.

Piraci z Karaibów
fot. Disney

Leon

Zabójca na zlecenie, który przede wszystkim najbardziej ceni własny spokój. Na co dzień to nie wychylający się ponad standardy społeczeństwa człowiek, nie wchodzący w drogę innym, w pracy natomiast perfekcyjnie i widowiskowo odsyła na tamten świat swoje kolejne cele. Jednak w życiu zabójcy także musi pojawić się element, który sprawi, że odezwą się w nim altruistyczne pobudki. Tym elementem stała się Matylda, dziewczynka, której rodziców zamordował skorumpowany policjant Norman ze swoją ekipą. Leon postanawia wdrożyć swoją przybraną córkę w świat własnego zawodu, ale przede wszystkim za wszelką cenę chronić ją przed złem tego świata.

Leon Zawodowiec
Źródło: Gaumont

Wolverine

Najsłynniejszy chyba członek drużyny X-Menów. Doskonały w walce, praktycznie nieśmiertelny, reprezentujący niekontrolowaną dzikość, która pomaga w starciu z przeciwnikami. Jednak jego początki w ekipie Profesora X nie były tak kolorowe. Sceptycyzm Logana połączony z sarkazmem oraz ignorancją nie za bardzo szedł w parze z ideą, która przyświecała drużynie mutantów walczących dla obrony nie tylko swojego gatunku, ale także całej ludzkości. Tę postawę u Wolverine’a zmieniły przede wszystkim troska o Rogue oraz uczucie miłości do koleżanki po fachu, czyli Jean Grey. Z czasem z nieco ponurego i rzucającego ciętymi ripostami mutanta Logan stał się ważnym członkiem X-Men, który pomoże, gdy świat tego najbardziej potrzebuje.

Wolverine
Źródło: 20th Century Fox

Bill Cage

Złotousty spec od marketingu, który namawia innych do walki z obcymi, jednak sam kryje się za swoimi przywilejami i kolejnymi rzucanymi z rękawa argumentami o swojej wyjątkowości. Na nic się to zdaje i wygadany do tej pory ekspert od medialnego wizerunku musi przywdziać mundur i ruszyć do walki z Mimikami, nie mając do tej pory do czynienia z wojskowymi tajnikami. Oczywiście dla Cage’a najważniejsze to przetrwać nie zważając na to, aby pomóc kompanom w bitwie i pojedynkować się w celu uratowania ludzkości. Jednak cała sytuacja zmienia się, gdy Bill nabiera nowej mocy w wyniku starcia z jednym z Mimików. Od tej pory świeżo upieczony żołnierz trafia do pętli czasowej i po śmierci ląduje w punkcie wyjścia. To pozwala zrozumieć mu o jaką stawkę toczy się walka i w tym momencie Cage jest gotów poświęcić się dla dobra ogółu.

Tom Cruise - Na skraju jutra - zdjęcie
fot. materiały prasowe

Tony Stark/Iron Man

Miliarder, kobieciarz i charyzmatyczny mówca, który dorobił się na handlu bronią. Sytuacja zmienia się, gdy Tony trafia do niewoli z odłamkami pocisku wędrującymi do serca. Tak rozpoczyna się superbohaterska eskapada Starka w walce z różnej maści przestępcami. Mimo tego Tony nadal przez spory kawałek czasu popisuje się w swych wyczynach i walczy tak naprawdę dla siebie. Elementem zwrotnym w jego postawie staje się inicjatywa Avengers, w której Iron Man się znajduje mimo braku umiejętności pracy w grupie. To powoduje, że Tony odkrywa w sobie altruistyczne skłonności i zaczyna działać dla dobra zespołu, ludzkości, a nawet w pewnym momencie jest w stanie poświęcić się i rzucić w kosmos z bombą atomową na plecach.

Tony Stark wyjawia światu, że jest Iron Manem - wydźwięk i siłę tej sceny wzmacnia jeszcze rozbrzmiewający w tle "Iron Man" zespołu Black Sabbath ("Iron Man")
Źródło: Marvel

Lisbeth Salander

W przeciwieństwie do Hana Lisbeth nie jest najbardziej rozmowną i wylewną osobą na świecie. Ceni własny spokój, dba o o to, aby nie zwracać na siebie uwagi. Jednak to tak naprawdę twarda kobieta, która potrafi dokopać kilku przeciwnikom, gdy ją zdenerwują i niezwykle inteligentna hakerka, której nie straszne żadne problemy. Na co dzień nie reprezentuje swoim zachowaniem zbytniego altruizmu, jednak gdy wchodzi z kimś w bliższe relacje, to staje się oddanym obrońcą, gotowym do największych poświęceń dla danej osoby. Najlepszym tego przykładem jest więź Lisbeth z Mikaelem Blomkvistem i Holgerem Palmgrenem.

Rooney Mara
fot. materiały promocyjne

To moje typy. Piszcie swoje w komentarzach.

Źródło: zdjęcie główne: 20th Century Fox

 

 

Najlepsze z 24h

Michał Kujawiński
spoilery
-

MCU – powrót postaci i zaskakujące…

Przy okazji tegorocznej odsłony MCU, filmu Avengers: Endgame, powstają nowe produkty okolicznościowe promujące film. Tym…

Piotr Piskozub
-

Niezrealizowane filmy o herosach – jedne…

Wiedzieliście, że Bob Hoskins mógł wcielić się w Wolverine'a? Poznajcie najciekawsze projekty superbohaterskie, które nie…

Piotr Piskozub
-

Kapitan Marvel – to nie Szatan…

W sieci pojawiły się nowe materiały z kolejnej odsłony MCU, filmu Kapitan Marvel - na…

Adam Siennica
-

Złote Maliny 2019: Nominacje. Oto najgorsze…

Złote Maliny 2019 to nagroda dla najgorszych filmów 2018 roku. Ogłoszono nominacje.

Piotr Piskozub
-

Arrow – nowa wersja Suicide Squad…

Wiele wskazuje na to, że już niebawem w Arrow zobaczymy kolejną wersję Suicide Squad -…

Dawid Muszyński
-

Glass – recenzja filmu

Przy okazji premiery Split M. Night Shyamalan zaskoczył nas informacją, że buduje swoje uniwersum superbohaterów.…

Ocena recenzenta:
5

Co o tym sądzisz?