Bogusław Linda – najlepsze role
Bogusław Linda - jeden z najlepszych polskich aktorów. Dziś na ekranie pojawia się rzadko, ale nie sposób wyobrazić sobie bez niego polskie mocne kino lat dziewięćdziesiątych czy (wcześniej) kino moralnego niepokoju.
Bogusław Linda - jeden z najlepszych polskich aktorów. Dziś na ekranie pojawia się rzadko, ale nie sposób wyobrazić sobie bez niego polskie mocne kino lat dziewięćdziesiątych czy (wcześniej) kino moralnego niepokoju.
Kroll (1991)
Debiut wspomnianego już Władysława Pasikowskiego. Mocna opowieść o żołnierzu, który dezerteruje podczas służby zasadniczej. Odnaleźć go usiłuje zarówno rodzina, jak i porucznik Arek (Linda), który nie przebiera w środkach.
In Flagranti (1991)
To, że akurat te filmy należy obejrzeć, by dobrze poznać aktorstwo Lindy, wcale nie oznacza, że wszystkie te filmy są dobre. Ta neurotyczno-erotyczna opowieść o seksualnych fantasmagoriach doktora polonistyki jest filmem wręcz żenującym, ale godne pochwały jest zaangażowanie Lidny, który w tej roli aktorsko szarżuje na niespotykaną skalę. Warto przy tym wspomnieć, że mimo pozycji wielkiej gwiazdy, jaką wówczas miał, Linda chętnie grywał u reżyserskich debiutantów. Czasem wychodziły z tego rzeczy świetne (jak u Pasikowskiego), a czasem niestety takie twory jak w tym filmie Wojciecha Biedronia.
Psy (1992)
Tymczasem duet Pasikowski-Linda powrócił po raz drugi (i potem miał jeszcze powracać wielokrotnie) w kultowym filmie o początkach polskiej policji, a dokładniej o przemianie oficerów Służby Bezpieczeństwa, którzy dotąd walczyli z demokratyczną opozycją, w policję, która ma walczyć z przestępcami. Nie każdy sobie z tym radził, acz akurat grany przez Lindę Franz Mauer był w tym świetny.
Jańcio Wodnik (1993)
To drugoplanowa rola Lindy, ale świetnie pokazująca jego uniwersalność. Bo przecież obok ról głównych Linda też dużo i chętnie występował na drugim planie. Tu świetnie kontrapunktował wybitną tytułową kreację Franciszka Pieczki, a przy tym ładnie wpisał się w magiczno-wiejski świat filmowych opowieści Jana Jakuba Kolskiego.
Tato (1995)
Kolejna rola u debiutanta. W filmie Macieja Ślesickiego Linda wcielił się w rolę ojca walczącego o prawa rodzicielskie do własnej córki. Było to świetne przełamanie wizerunku Lindy z pistoletem, który dominował wówczas w kinie, i przypomnienie, że to aktor znacznie bardziej uniwersalny, który sprawdza się również w opowieściach obyczajowych, komediowych i innych (ten film był zgrabnym miksem kilku gatunków).
Powidoki
Najnowsza rola w karierze Bogusława Lindy. W ostatnim filmie w reżyserii Andrzeja Wajdy wcielił się w słynnego malarza, który nie posiada ręki i nogi. Rola wyrazista, ciekawa, bardzo emocjonalna, ale jednocześnie stonowana. Wyróżniająca się na tle całego filmu. [Adam Siennica]
Tu, ponad dwadzieścia lat temu, zakończmy nasz przegląd filmów z Bogusławem Lindą. Taki zestaw z pewnością wystarczy, by przekonać Was do jego talentu.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1997, kończy 28 lat
ur. 2009, kończy 16 lat