Repertuar kin Nowość Program TV

Druga strona obiektywu. Recenzja Zhiyun Smooth-Q

Jeśli chciałbyś powtórzyć sukces Seana Bakera i nakręcić profesjonalnie wyglądający film przy użyciu smartfona, potrzebujesz stabilizatora obrazu. Ten od Zhiyun kupisz za bezcen.

W ramach tej serii postawimy się po drugiej stronie obiektywu. Zamiast oceniać pracę znanych twórców, zabawimy się w filmowców i fotografów, aby odpowiedzieć na proste pytanie: w jaki sprzęt warto wyposażyć się, jeśli chcemy zacząć przygodę z filmowaniem.

Współczesne smartfony z górnej półki cenowej wyposażono w tak dobre aparaty fotograficzne, że bez problemu mogą posłużyć do nakręcenia amatorskich produkcji pokroju The Blair Witch Project. Po telefony sięgali nawet profesjonalni filmowcy, zafascynowani potencjałem, jaki drzemie w tych urządzeniach. Jeśli jednak mierzysz nieco wyżej i planujesz nakręcić dzieło wyglądające równie dobrze jak słynna Mandarynka Seana Bakera, sam telefon ci nie wystarczy. Musisz wyposażyć się w gimbala, który sprawi, że smartfonowe filmy będą wyglądały tak, jakbyś kręcił je przy użyciu stedicama.

Postanowiliśmy wziąć na warsztat budżetowy stabilizator mobilny Zhiyun Smooth-Q i przekonać się, czy sprzęt za kilkaset złotych pozwoli kręcić filmy z hollywoodzką płynnością.

Pierwsze wrażenie

Nigdy nie słyszałeś o firmie Zhiyun? Nie martw się, my też do niedawna nie mieliśmy pojęcia o istnieniu tego producenta. To klasyczny przedstawiciel tanich chińskich gadżetów, które mają być tańszą alternatywą dla droższych sprzętów topowy marek. Smooth-Q możemy kupić na portalu GearBest za ok. 400 zł. Konkurencyjny DJI Osmo Mobile 2 kosztuje w polskich sklepach zauważalnie więcej, bo aż 650 złotych. Czy jednak warto wydać cztery stówki na tego chińczyka?

-
-

Zhiyun na pierwszy rzut oka robi doskonałe wrażenie. Sprzęt zapakowano w solidny futerał przypominający miniaturową wersję futerału gitarowego. Zewnętrzna obudowa jest twarda i bardzo wytrzymała, zaś środek wyściełano miękkim materiałem, który chroni gimbala przed zarysowaniem. W pudełku znajdziemy także dość dobrze opracowaną instrukcję oraz płaski, nieplączący się kabel do ładowania urządzenia. Sam gimbal świetnie leży w dłoni, ma odpowiednią wagę i wykonano go z porządnych materiałów. Gdybyśmy mieli oceniać ten sprzęt wyłącznie po wyglądzie, zasłużyłby na bardzo wysokie noty.

Gimbal i futerał
Gimbal i futerał

Jednak gimbale nie muszą dobrze wyglądać, mają sprawić, że to nasze filmy będą się dobrze prezentowały.

Szybki start

Sterowanie tym gimbalem jest dziecinnie proste. Do dyspozycji otrzymujemy dwa klawisze funkcyjne, dżojstik oraz wielozadaniowy suwak. Producent stworzył aplikację do obsługi tego urządzenia, jednak nie musimy z niej korzystać, aby ustabilizować nasze nagrania. Przyda się jednak do skalibrowania Smooth-Q, jeśli któraś z osi przestanie trzymać właściwą pozycję.

Aby rozpocząć filmowanie jak półprofesjonalista, wystarczy umieścić telefon w uchwycie, przytrzymać przycisk włączenia i poczekać, aż silniczki ustabilizują urządzenie. To wszystko, sprzęt jest już gotowy do pracy. Jeśli nie korzystasz z aplikacji od Zhiyun – o której szczerzej za chwilę – nie zapomnij włączyć nagrywania w aplikacji fotograficznej.

Przyciski kontrolne
Przyciski kontrolne

Możesz korzystać z trzech trybów stabilizacji, które zmienisz drugim przyciskiem. W Pan Following Mode smartfon podąża na boki w ślad za uchwytem, nieustannie wyrównując swoją pozycję względem panelu kontrolnego. W tym trybie dżojstik służy do odchylania telefonu w górę i w dół. W Locking Mode gimbal blokuje wszystkie osie, próbując utrzymać telefon w pozycji wyjściowej, a dżojstik pozwala odchylać go w dwóch osiach. Z kolei tryb Follow odblokowuje wszystkie trzy osie, dzięki czemu gimbal podąża dokładnie za ruchem ręki użytkownika.

Strony: 12

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Anton Volkov z popularnego portalu Trailer Track odnalazł nowe informacje na temat Avengers: Koniec gry.…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Michalina Reda
-

Hellboy – dlaczego powstał reboot? Nowe…

Hellboy to nadchodzący film z Davidem Harbourem w roli głównej. Dziennikarze portalu Comicbook byli na…

Adam Siennica
-

The Walking Dead – będzie zaskoczenie…

Oficjalny Twitter The Walking Dead wrzucił zapowiedź odcinka, nawiązując do kultowego wydarzenia z serialu Gra…

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty Adidasa…

Adidas wypuścił na amerykański rynek serię butów inspirowanych serialem Gra o tron. Zobaczcie oficjalne zdjęcia.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.