Filmy dobre dla ucha – dźwięk to podstawa

Często chodzimy do kina po to, by zobaczyć fantastyczne efekty specjalne na wielkim ekranie. Niektórzy jednak zapominają, że fenomenalny dźwięk czasem odgrywa ważniejszą rolę. Kiedy mamy dobry system kina domowego, również na mniejszym ekranie możemy cieszyć się takimi dźwiękowymi efektami.

Często chodzimy do kina po to, by zobaczyć fantastyczne efekty specjalne na wielkim ekranie. Niektórzy jednak zapominają, że fenomenalny dźwięk czasem odgrywa ważniejszą rolę. Kiedy mamy dobry system kina domowego, również na mniejszym ekranie możemy cieszyć się takimi dźwiękowymi efektami.

Dźwięk w kinie jest kluczem do tego, by widz mógł odebrać opowiadaną historię na o wiele lepszym poziomie. Są takie blockbustery, w których efekty dźwiękowe zachwycają na równi z wizualnymi, a czasem nawet je przewyższają. Nie chodzi oczywiście o sam dźwięk - często też muzyka buduje atmosferę i klimat w taki sposób, że widz ogląda jak zaczarowany.

Niniejszy artykuł jest o takich filmach, które odbiera się o wiele lepiej, gdy mamy dobry system do odtwarzania dźwięku. Wówczas naprawdę można odczuć większe emocje i zapomnieć, że nie jesteśmy w kinie.

Saga "Gwiezdnych Wojen"

Każda kinowa część, bez względu na to, co myślicie o jakości filmów, jest fenomenalnie dopracowana pod względem dźwięku. Wszystko to zasługa legendarnego Bena Burtta, który stworzył unikalne brzmienie wszystkiego, co widzimy na ekranie. I to działa w każdej części - czy to w klimatycznych walkach na miecze świetlne, czy podczas bitw kosmicznych (szczególnie tej w epizodzie III), czy w trakcie kroczenia maszyn imperialnych AT-AT w "Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back". Tutaj oczywiście też perfekcyjnie działa muzyka, która potęguje odbiór i to już od samego początku, gdy mamy mocne uderzenia kultowymi fanfarami. To sprawia, że od razu widz wyobraźnią może przenieść się do tej odległej galaktyki i zapomnieć o rzeczywistości.

"Jurassic Park"

Do niedawna nie doceniałem walorów dźwiękowych tego filmu, gdyż oglądałem go jedynie na ekranie telewizora w wersji VHS i bez dobrego nagłośnienia. To zmieniło się, gdy jakiś czas temu hit Stevena Spielberga powrócił do kin w 3D i po raz pierwszy mogłem obejrzeć go na wielkim ekranie. Jak tutaj dźwięk działa na odbiór! Kultowy ryk T-Rexa czy scena, w której kroczy, nie działają tak samo, gdy nie mamy dobrego systemu. Oczywiście muzyka Johna Williamsa także "robi robotę", często wywołując ciary na plecach. Najnowsza odsłona serii, "Jurassic World", też sporo zyskuje, ale nie ma aż tylu fantastycznych scen, które dzięki dobremu dźwiękowi działają na widza o wiele lepiej.

"Godzilla"

Już po samych zwiastunach można byłoby stwierdzić, że film ten zyskuje dzięki dopracowanej sferze dźwiękowej. Momenty z Królem Potworów wizualnie budzą podziw, ale dzięki dźwiękowi zapadają w pamięć. Kiedy Godzilla wydawał swój donośny ryk, w kinie czuć było drgania foteli. Jest tutaj wiele scen, które doskonale działają i wiele tracą bez dobrego nagłośnienia. Nawet pozostałe potwory potrafią swoim rykiem zrobić świetny efekt. Choćby w tej poniższej scenie:

Trylogia "Władca Pierścieni"

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak dźwięk i muzyka nadzwyczajnie działają w tych filmach. To przykład blockbustera, który jest dopracowany do perfekcji w najdrobniejszych technicznych detalach. Jest wiele scen, w których mamy sam obraz i muzykę Howarda Shore'a działającą na emocje w sposób idealny. Mamy też wiele momentów walk, w których efekty dźwiękowe robią piorunujące wrażenie - choćby bitwa pod Hełmowym Jarem czy Nazgule w "Powrocie Króla". To wszystkie traci bez dobrego nagłośnienia.

"Gladiator"

Superprodukcja Ridleya Scotta to piękne, świetnie zagrane i emocjonujące widowisko. Tutaj od samego początku możemy dostrzec, jak ważną rolę odgrywa dźwięk - począwszy do głośnej i dobrze budującej atmosferę muzyki Hansa Zimmera, a skończywszy na scenach walk, w których efekty potrafią zwrócić na siebie uwagę. Szczególnie na arenie można rzeczywiście poczuć ten klimat wylewający się z ekranu wraz z hektolitrami krwi. Takie filmy naprawdę zyskują przy dobrym nagłośnieniu.


Fenomenalny dźwięk to domena kina? Niekoniecznie. Ostatnie lata to rozwój soundbarów. Bogatą ofertę ma Samsung.

Źródło: Samsung
Źródło: Samsung

Soundbary to nowy trend trend na rynku audio. Doskonale sprawdzają się jako elementy kina domowego - są bezprzewodowe, mają dużą moc i przy tym oferują doskonałą jakość dźwięku. Więcej o soundbarach.


 

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kevin Alejandro

Kevin Alejandro

ur. 1976, kończy 44 lat

Russell Crowe

Russell Crowe

ur. 1964, kończy 56 lat

Jackie Chan

Jackie Chan

ur. 1954, kończy 66 lat

Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola

ur. 1939, kończy 81 lat

Clarke Peters

Clarke Peters

ur. 1952, kończy 68 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV