Filmy o futbolu amerykańskim
Filmy o sporcie i sportowcach to jeden z nieśmiertelnych tematów w kinie. To doskonałe tło do pokazania ludzkich słabości i umiejętności ich pokonywania. Sportem, który zajmuje szczególne miejsce w Hollywood, jest futbol amerykański. Oto filmy, które o nim opowiadają.
Filmy o sporcie i sportowcach to jeden z nieśmiertelnych tematów w kinie. To doskonałe tło do pokazania ludzkich słabości i umiejętności ich pokonywania. Sportem, który zajmuje szczególne miejsce w Hollywood, jest futbol amerykański. Oto filmy, które o nim opowiadają.
Luz Blues (1999)
To kolejna historia szkolnej drużyny, której kibicuje całe miasteczko. Nadzieje, jakie pokładane są w młodych chłopakach, są ogromne, a presja, pod jaką znajdują się zawodnicy, zaczyna się na nich odbijać. Rola srogiego, nielubianego trenera jest skrojona idealnie dla Jona Voighta. Czuć od niego ogromną władzę i stanowczość. Młody James Van Der Beek w roli niepokornego kapitana drużyny także dobrze się sprawdził. W roli jednego z zawodników możemy oglądać także Paula Walkera.
Any Given Sunday (1999)
Film Olivera Stone'a jest obrazem drużyny sportowej "od środka". Pokazuje zawodników, trenerów, właścicieli drużyn, rodziny pracowników, przeróżne relacje, jakie między nimi zachodzą, oraz problemy, jakie wynikają z pracy w takim środowisku. Męska gra opowiada o zmianie, jaka zachodzi w sporcie, a którą można też przełożyć na całe społeczeństwo - odchodzenie od tradycyjnych wartości i etyki na rzecz umiejętnego zarządzania, które przynosi zyski, a które rzadko stoi w parze z dawnymi wartościami. Dynamiczny montaż i sensualna, stanowcza postać Christiny Pagniacci granej przez Cameron Diaz podkreśla surowy charakter Męskiej gry. Wielowymiarowa gra aktorska Ala Pacino w roli trenera doskonale symbolizuje dawne wartości. Oglądanie starcia tych dwóch postaci jest wyjątkowo interesujące.
Niepokonani (2011)
Kolejny film dokumentalny w tym zestawieniu. Kamera śledzi losy szkolnej drużyny Manassas Tigers, która dręczona jest pasmem przegranych i pragnie odbić się od dna dzięki trenerowi Billowi Courtney. Film przedstawia młodych ludzi, którzy pochodzą z rodzin o niskim statusie społecznym, angażują się w sport i pragną odmienić swój los. Wspólny cel sprawia, że łączą swoje siły i budują wspólnie coś wyjątkowego. Niepokonani to bardzo mocny obraz, który w 2012 roku zdobył Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Jest on pełen prawdziwych emocji i sprawia, że widz wsiąka w ukazany świat bez reszty.
Piosenka Briana (1971)
Film opowiada o rywalizacji między dwoma zawodnikami, którzy wzajemnie popychają się do pokonywania kolejnych przeszkód, nie tylko tych na boisku. Ta wzruszająca historia została oparta na prawdziwych wydarzeniach. Mimo że Piosenka Briana nigdy nie trafiła do kin (była filmem telewizyjnym), to doceniło ją wielu widzów i krytyków. Film zdobył trzy nagrody Emmy i był nominowany do Złotego Globu. Cieszył się taką sympatią widzów, że w 2001 roku powstała uwspółcześniona wersja tej historii.
Rudy (1993)
Rudy Ruettiger był uczniem University of Notre Dame i mimo swojej mało atletycznej budowy ciała, którą nadrabiał uporem i ciężką pracą, dostał się do uniwersyteckiej drużyny futbolowej. Jego postawa i niezachwiana wiara w siebie stały się inspiracją do powstania filmu Rudy. Trafił on nawet na listę 100 najbardziej inspirujących filmów wszech czasów stworzoną przez Amerykański Instytut Filmowy. Jeśli zatem potrzebujecie inspiracji i motywacyjnego kopa, to obraz ten będzie doskonałym wyborem.
Gridiron Gang (2006)
W duchu myśli, że w futbol amerykański może grać każdy, film ten pokazuje historię drużyny złożonej z podopiecznych zakładu poprawczego. Gang z boiska to wzruszająca historia skonfliktowanych wewnętrznie, zbuntowanych nastolatków, którzy odnajdują spokój i pasję w sporcie. Jest to historia o przeobrażeniu wzajemnej nienawiści w silną więź. Co ciekawe, Dwayne Johnson sprawdził się zaskakująco dobrze w roli trenera, któremu zależy na nastolatkach, którzy zostali już skreśleni przez społeczeństwo.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat