John Carpenter – najlepsze filmy
Mało który reżyser ma na koncie tyle kultowych klasyków, do których widzowie nadal wracają wiele dekad po premierze. Oto dzisiejszy solenizant, John Carpenter, i jego najlepsze filmy.
Mało który reżyser ma na koncie tyle kultowych klasyków, do których widzowie nadal wracają wiele dekad po premierze. Oto dzisiejszy solenizant, John Carpenter, i jego najlepsze filmy.
John Carpenter, czasem zwany mistrzem horroru i science fiction, dziś kończy 67 lat. Choć sporo wiosen przeminęło, od kiedy ostatnio pracował przy czymś w kinie, jego stare produkcje przetrwały próbę czasu i działają lepiej niż kiedykolwiek. Oto bowiem reżyser wyjątkowy, którego filmy najpierw często zaliczały komercyjną i artystyczną klapę, by potem stać się kultowymi klasykami docenianymi nawet przez tych, którzy lata wcześniej go krytykowali.
Carpenter reżyserował, pisał scenariusze, a nawet tworzył muzykę do większości swoich produkcji, szkoda więc, że już nie tworzy. Przypomnijmy sobie jego najlepsze filmy, z którymi trzeba się zapoznać:
"Wielka draka w chińskiej dzielnicy"
Jeden z moich osobistych faworytów i ulubionych dzieł Carpentera - film fantasy ze sztukami walki zrobiony w niesamowitym stylu, ze świetnie nakręconymi scenami akcji oraz niezwykle oddanym klimatem. I do tego Kurt Russell jako postać w typie Hana Solo wymieszanego z Indianą Jonesem. Kilka lat temu znów pojawiły się głosy o sequelu, ale na razie jedynie wydano komiks, a o filmie znów cisza. Szkoda, bo tematyka ta jest wyjątkowa i szalenie atrakcyjna.
[video-browser playlist="650927" suggest=""]
"Coś"
Kultowy film science fiction, który zachwyca po dzień dzisiejszy dzięki przełomowym praktycznym efektom specjalnym i niezapomnianej atmosferze. Kiedy porównamy ten obraz z remakiem, oryginał wygrywa pod każdym względem.
[video-browser playlist="650929" suggest=""]
"Halloween"
Początek serii slasherów, którym John Carpenter w zasadzie zdefiniował gatunek i stworzył w nim wiele klisz, które potem były powielane przez naśladowców. Jednak Carpenter w odróżnieniu od tych, którzy próbowali imitować jego styl, nie opierał się tak mocno na obrazowej przemocy i gore.
[video-browser playlist="650931" suggest=""]
"Ucieczka z Nowego Jorku"
I kolejny film, który śmiało można nazwać klasykiem gatunku. Świetna mieszanka akcji, klimatu i pewnej dziwności z domieszką pomysłowej wizji świata przyszłości. No i Kurt Russell w roli Snake'a Plisskena. Niedawno rozpoczęły się prace nad remakiem.
[video-browser playlist="650933" suggest=""]
"Oni żyją"
John Carpenter i jego spojrzenie na świat opanowany przez kosmitów. Wyśmienita mieszanka komedii, science fiction i horroru, która nawet po latach zapewnia wiele frajdy. Jeśli nie widzieliście, absolutnie warto nadrobić.
[video-browser playlist="650935" suggest=""]
"Mgła"
Horror z 1980 roku, jeden z pierwszych pełnometrażowych filmów Carpentera. Obraz zebrał mieszane recenzje, ale odniósł sukces, stając się dla wielu jednym z najlepszych horrorów w historii. Sam reżyser jednak z uwagi na mały budżet i różne problemy przy produkcji zgodził się na realizację remake'a w 2005 roku, który nie był już tak udany.
[video-browser playlist="650937" suggest=""]
"Gwiezdny przybysz"
Film science fiction, ale zupełnie inny od pozostałych produkcji Carpentera, gdyż jest to bardziej romans. To jedyna produkcja w karierze słynnego reżysera, która zdobyła nominację do Oscara - dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, Jeffa Bridgesa. Sam obraz charakteryzuje się intrygującą atmosferą i ciekawą historią, która momentalnie potrafi zainteresować.
[video-browser playlist="650939" suggest=""]
"Christine"
John Carpenter spróbował sił z adaptacją książki Stephena Kinga o temacie dość nietypowym, ponieważ bohaterem tego filmu jest zabójczy samochodów. I udało się zrobić rzecz dziwną, ale mającą w sobie coś intrygującego.
[video-browser playlist="650941" suggest=""]
"Atak na posterunek 13"
Niskobudżetowy thriller pokazał niebywały talent Carpentera do opowiadania bezkompromisowych historii i brutalnych scen akcji. Ciekawostka - amerykańscy krytycy podchodzili do tego filmu z rezerwą, a dopiero dziennikarze w Europie zaczęli go doceniać. Efekt tego taki, że dziś jest to kultowy klasyk, który pokazuje, jak kręcić taki gatunek filmowy. W 2005 roku powstał remake.
[video-browser playlist="650943" suggest=""]
"W paszczy szaleństwa"
Na koniec John Carpenter w lovercraftowskich klimatach, który wzbudza skrajne reakcje - od nienawiści po uwielbienie. Wielu znawców kina uważa, że to jeden z najlepszych przykładów tego, jak dobrze oddać horror lovecraftowskich wizji.
[video-browser playlist="650945" suggest=""]
Zdjęcie główne: chud.com
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1971, kończy 53 lat