Kim jest Ultron? 7 jego historii z komiksów Marvela
Najnowszy przeciwnik w Kinowym Uniwersum Marvela, Ultron, wielokrotnie utrudniał życie komiksowym herosom.
Najnowszy przeciwnik w Kinowym Uniwersum Marvela, Ultron, wielokrotnie utrudniał życie komiksowym herosom.
Największa trudność w pokonaniu tego złoczyńcy wynikała z faktu, że był on w istocie sztuczną inteligencją zdolną przenosić się pomiędzy ciałami, a także tworzyć kopie zapasowe i ukrywać je po całym świecie. W ten oto sposób Ultronowi zawsze udawało się powrócić i nic nie wskazuje na to, aby bohaterowie znaleźli w końcu sposób na unicestwienie go raz na zawsze. Przedstawiamy tylko kilka z bardzo licznych starć z tym potężnym nemezis.
Czytaj także: Inne ekranizacje komiksów Marvela
1. Avengers i... zbaw nas od Mistrzów Zła
Dziś już zdecydowanie przestarzała historia, w której każdy bohater czy złoczyńca dokładnie opisuje własne ruchy, a często też ruchy przeciwników. Niemniej jednak to właśnie tutaj po raz pierwszy złowieszczy robot ujawnił się światu. Choć ujawnił to może zbyt duże słowo, ponieważ przez całą historię aż do ostatniej strony krył się on pod płaszczem i pseudonimem Crimson Cowl. Udało mu się zebrać sporą galerię antagonistów Avengers, a także zahipnotyzować ich lokaja, Jarvisa. Ten ostatni przyniósł Ultronowi plany willi bohaterów, dzięki czemu drużynie Mistrzów Zła udało się dokonać ataku z zaskoczenia. Jak to jednak bywa, zostali oni ostatecznie pokonani. Niedługo później Ultron ujawnił się jako twórca syntezoida Visiona, członka Avengers. Pierwotną misją Visiona było zyskanie zaufania Najpotężniejszych Herosów na Ziemi, by ostatecznie zdradzić ich i z pomocą Ultrona zniszczyć. Niestety dla potwornej maszyny Vision został stworzony na bazie fal mózgowych bohatera Wonder Mana i ostatecznie to właśnie one przeważyły w charakterze syntezoida, który zbuntował się przeciw swemu twórcy i pokonał go z pomocą Avengers.
2. Panna młoda dla Ultrona
Ultron to maszyna, sztuczna inteligencja. Jednak został on stworzony na bazie myśli swego twórcy, Hanka Pyma. Szybko wykształcił on w sobie coś na wzór kompleksu Edypa. Bardzo często obwiniał on Pyma o wszystkie swoje nieszczęścia, porażki i generalnie zły stan świata. Jednocześnie wykształcił w sobie bardzo silne przywiązanie do Janet van Dyne, dziewczyny i przez pewien czas żony Pyma. Skłaniając się w kierunku swych bardziej ludzkich odruchów, Ultron zapragnął partnerki także dla siebie. Porwał więc Pyma i przy pomocy lekkiego prania mózgu zmusił do budowy Jocasty, sztucznej inteligencji, której obudowa bardzo przypominała właśnie Janet van Dyne. Oczywiście schemat fal mózgowych Janet również został użyty przy konstrukcji Jocasty. Jak się jednak okazało, Pym był tym razem zbyt dokładny i wszczepił zbyt wiele heroicznych ideałów Janet w nową partnerkę Ultrona. Ta - podobnie jak Vision - z obrzydzeniem zwróciła się przeciw niemu. Ciekawe jest, że wiele lat później ostatecznie doszło do połączenia pomiędzy Jocastą a Ultronem, kiedy ta musiała poświęcić swą wolność w zamian za wolność Pyma.
3. Inicjatywa "Ultron"
To, jak wielką obsesję na punkcie Janet van Dyne aka Wasp ma Ultron, najlepiej pokazuje historia zawarta w zeszytach "Mighty Avengers". Po wielkiej Wojnie Domowej superbohaterów Tony Stark zasiadł na czele organizacji S.H.I.E.L.D. Zgodnie jednak z ustawą o rejestracji metaludzi rząd, a w tym przypadku Stark stał się też zwierzchnikiem oficjalnej drużny Avengers. Co więcej, był to czas, kiedy zintegrował on swoje ciało z całą swoją technologią za pomocą wirusa EXTREMIS. To właśnie dzięki tej modyfikacji Ultronowi udało się uzyskać dostęp zarówno do technologii, jak i do ciała samego Iron Mana. Jednak czysta kontrola umysłu to za mało, kiedy ma się do dyspozycji wirus mogący kształtować organizm wedle własnej woli. Tak oto Tony Stark został zmieniony w kobietę, która do złudzenia przypominała metaliczną wersję Wasp. Ultron został w końcu wyparty i zniszczony za pomocą wirusa, jednak krągłe kształty drużyna wypomina Tony'emu do dziś.
4. Runaways
Eksperyment z Visionem się nie powiódł, jednak nie zniechęciło to Ultrona do próby umieszczenia kolejnego szpiega. Jego porzuconą głowę znalazła narkomanka przeszukująca złomowisko w poszukiwaniu złomu, który mogłaby opchnąć za pieniądze na dragi. Niestety kobieta uznała Ultrona za jakiś rodzaj bóstwa, siły nadprzyrodzonej i zaczęła pospiesznie wypełniać jego polecenia.Okrutny automaton pobrał DNA kobiety i za ich pomocą udało mu się stworzyć idealne połączenie istoty organicznej z maszyną. Program ukryty w jego podświadomości miał zapewnić, że po ukończeniu odpowiedniego wieku uda się do Nowego Jorku i dołączy do Avengers, aby parę lat później zniszczyć ich od środka. Pech chciał, że na chłopaka natknęła się wcześniej drużyna młodocianych uciekinierów, Runaways. Wspólnie udało im się zwalczyć oprogramowanie i tak oto kolejny twór Ultrona, o imieniu Viktor Mancha, sprzeciwił się swemu twórcy. Sam Ultron został następnie zniszczony przez kosmicznego bohatera Darkhawka.
5. Sto głów Ultrona
Jak pisałem na początku, Ultron często zostawiał swoje kopie zapasowe rozsiane po całym świecie. Pierwsza wersja, która zaatakowała Avengers, nazywała się Ultron-5. Ostatni robot pokonany we współczesnych komiksach, chociaż nie podał swojej wersji, określany jest przez fanów jako Ultron-18. Ciekawy jest również fakt, że często aktywowały się starsze kopie zapasowe, a więc po pokonaniu Ultrona-13 mógł powrócić Ultron-11. W pewnym momencie jednak potężny superzłoczyńca i nemezis Fantastycznej Czwórki, Dr Doom, wpadł na iście sadystyczny pomysł. Postanowił połączyć wszystkie wersje aż do 12. Założeniem Dooma było stworzenie istoty bardziej uległej, w pełni przez niego kontrolowanej. Niestety zbyt duża liczba różnych osobowości przeciążyła biednego robota. W akcie desperacji odciął on własną głowę, próbując wyrzucić z niej część wersji. Jego mękę skrócili dwaj członkowie rodziny królewskiej, Karnak i Gorgon, a także Daredevil. Co ciekawe, nie była to jedyna wersja Ultrona z zaburzeniami psychicznymi. Ultron-15 miewał stany depresyjne, a nawet przejawiał zachowania przypominające alkoholizm!
6. Anihilacja: Podbój
Złowrogi wytwór Hanka Pyma nie mieszał wyłącznie na Ziemi - jedna z jego wersji została wystrzelona w kosmos w postaci fal dźwiękowych. Przechwyciła je żyjąca w odosobnieniu rasa Phalanx. Po swej dawnej porażce z rąk bohaterów Ziemi żyli oni w spokoju, nie mając w planach dalszych inwazji, ale też nie przyjmując żadnych przedstawicieli innych ras. Ultronowi udało się jednak wpłynąć na Phalanx i połączyć z nimi. Pierwszą ofiarą nowo powstałej potęgi stała się Hala, główna planeta imperium rasy Kree, która dopiero podnosiła się po przewrocie politycznym i wojnie Anihilacji. Ultronowi udało się zainfekować i opanować większość obrońców planety, a także innych bohaterów, jak chociażby przyszłych Strażników Galaktyki, Draxa i Gamorę. Dopiero połączone siły rebeliantów, na których czele stały takie postacie jak Richard Rider (Nova), Adam Warlock, Peter Quill (były Star-Lord) czy Phyla-Vell (córka legendarnego Kapitana Mar-Vella) pokonały złowieszczego Ultrona i wygnały Phalanx z Hali. Tamte wydarzenia zatrzęsły jednak rasą Kree i tak naprawdę nigdy nie udało jej się już z tego podnieść.
7. Wiek Ultrona
Najbardziej kontrowersyjna saga ostatnich lat, przez wielu fanów uważana również za najgorszą. Sam pomysł nie był wcale zły. Ultron powraca z kosmosu, jednak zamiast bezmyślnie rzucać się na Avengers, ucieka, aby dobrze zaplanować swą zemstę. Tony Stark ostrzega, że jeśli Ultron kiedyś powróci, będzie to oznaczało koniec świata. Jak się okazuje, były to jak najbardziej prorocze słowa, ponieważ świat, który możemy zobaczyć w historii "Age of Ultron", to świat zniszczony i kompletnie opanowany przez złowieszczą inteligencję. Bardzo przypomina to oczywiście przyszłość znaną chociażby z serii filmów "Terminator". Niedobitki bohaterów kryją się po kanałach bez większych perspektyw na przyszłość, a ulice patrolują niezliczone zastępy robotów Ultrona. Do tego momentu wszystko gra, jednak to rozwiązanie problemu bardzo oburzyło fanów. Oczywiście aby przywrócić świat do normy, należy zaangażować w to podróże w czasie. To samo w sobie nie byłoby jeszcze takie złe, bo wielokrotnie używano tego motywu do poradzenia sobie z problemami świata Marvela. Dużo gorsze jest to, z jaką łatwością bohaterowie sięgają po to rozwiązanie. Co gorsza, kiedy Wolverine próbuje rozwiązać sprawę, uśmiercając Hanka Pyma, tak by ten nigdy nie stworzył Ultrona, sytuacja wcale się nie poprawia. Tym razem przez brak Pyma w kluczowych wydarzeniach świat został podbity przez Morganę le Fay. Jak więc problem ten rozwiązuje Wolverine? Oczywiście dokonując kolejnego skoku w czasie, aby powstrzymać samego siebie przed zabiciem Pyma. Ultron zostaje ostatecznie pokonany specjalnym wirusem, który Hank nieświadomie umieszcza podczas budowy robota. O ile postapokaliptyczny świat superherosów wypadł niczego sobie, o tyle jego zakończenie było jednym z największych absurdów Marvela. A można było przecież zrobić alternatywną historię w stylu "Old Man Logan" i wszyscy byliby zadowoleni.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1997, kończy 28 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 2009, kończy 16 lat