Kultowe dobranocki
Wyruszamy w sentymentalną podróż do przeszłości i przedstawiamy kultowe dobranocki z dawnych lat.
Wyruszamy w sentymentalną podróż do przeszłości i przedstawiamy kultowe dobranocki z dawnych lat.
Kiedy TVP ogłosiła dwa lata temu, że rezygnuje z codziennej wieczornej dobranocki dla dzieci, wielu dorosłym zrobiło się przykro. Dzieci niespecjalnie się tym przejęły, mają w końcu dzisiaj dostęp do kanałów, na których nieustająco można oglądać bajki, i nie za bardzo mogą uwierzyć, że były czasy, kiedy w telewizji można było zobaczyć jedną bajkę dziennie. Zdecydowane bardziej zawiedzeni byli ich rodzice. Może dlatego, że pamiętali bardzo dobrze magiczne chwile spędzone wieczorem przy telewizorze i radosne oczekiwanie na codzienne przygody Reksia, Koziołka Matołka, Pszczółki Mai czy Papy Smerfa.
Bajki, o których wspominam w poniższej wyliczance, to tylko ułamek tego, co pokazywano dzieciom w Dobranockach. Każdy z nas miał swoją ukochaną opowieść i warto czasem przypomnieć sobie, jakie one były. Oto podróż sentymentalna do czasów smarkatego, szczęśliwego dzieciństwa, kiedy świat wydawał się taki ogromny i pełen tajemnic, a przyszłość była nieznana i pełna niespodzianek. Pora na dobranoc…
Przygody Bolka i Lolka
Bolek i Lolek od momentu swoich narodzin, czyli od 1963 roku, byli najlepszymi przyjaciółmi dzieci i ich rodziców. Historia dwóch chłopców, którzy przeżywali niesamowite przygody na biwaku harcerskim, w wesołym miasteczku, w lesie, nad wodą czy wreszcie na Dzikim Zachodzie albo w podróży dookoła świata, spełniała wszystkie warunki dobrej bajki dla dzieci. Była narysowana prostą kreską, kolorowa, jasna i zawierała zawsze odrobinę niezbyt nachalnej dydaktyki. Przez wiele lat Bolek (ten wyższy, troszkę bardziej szalony i łatwiej wpadający w kłopoty) i Lolek (niższy, za to rozsądniejszy i zrównoważony) byli cotygodniowymi gośćmi w polskich (i nie tylko polskich) domach. Do dzisiaj są popularni, a w plebiscycie na bajkę wszech czasów przeprowadzonym przez Gazetę Wyborczą wygrali zdecydowanie, wyprzedzając bardzo mocną konkurencję.
Reksio
Ten mały, łaciaty kundelek trafił po raz pierwszy do domów i do dziecięcych serc w 1967 roku i zdobył ogromną sympatię wszystkich widzów. Przygody mądrego Reksia, mieszkającego w budzie i uwielbiającego kości, przyjacielskiego i inteligentnego towarzysza zabaw, który zawsze potrafił znaleźć dobre rozwiązanie każdego problemu, zakończono w 1990 roku, ale nie oznaczało to końca jego pracy. Teraz uczy dzieci matematyki, gra z nimi w gry przygodowe i towarzyszy im przy nauce czytania i pisania. I udowadnia, że pies to najlepszy przyjaciel. Taki raz i na zawsze.
Dziwne przygody Koziołka Matołka
„W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek – mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa…” – ten fragment wierszyka, czytany przez Wiesława Michnikowskiego od 1969 roku, zaczynał każdy seans o przygodach Koziołka, który wcale matołkiem nie był, ale miał nieco zbyt naiwny stosunek do świata. Jego dobre serce i impulsywność często wpędzały go w kłopoty, a pragnienie osiągnięcia celu gnało go naprzód przez kontynenty, krainy i światy. Dzieci, zasiadając wieczorem przed telewizorem, zastawiały się, kiedy wreszcie ich ulubieniec osiągnie wymarzony cel, i miały nadzieję, że stanie się to jak najpóźniej. Dzisiaj Koziołek ma w Pacanowie swój dom, a raczej całe wielkie Centrum Bajki, a małoletnia członkini mojej rodziny, która miała okazję w tym roku go odwiedzić, powiedziała do mnie w zaufaniu, że jest „najlepsy na świecie”.
Dziwny świat kota Filemona
Filemon urodził się w 1972 roku i od razu został gwiazdą telewizyjną. Mały, biały kotek samodzielnie poznawał otoczenie, a wszystkie zdobyte doświadczenia relacjonował swojemu starszemu przyjacielowi. Bonifacy był czarnym, dorosłym kotem – bardzo spokojnym i bardzo „zen”, który cierpliwie tłumaczył działanie świata swojemu malutkiemu podopiecznemu. Kolorowa, rysowana miękką kreską bajka była jedną z ulubionych historyjek na dobranoc wszystkich dziewczynek. Filemon był przecież taki słodki, mięciutki i puszysty.
Porwanie Baltazara Gąbki
Kto w dzieciństwie nie przejmował się faktem porwania pewnego profesora, ten sporo stracił. Jednak większość dzieciaków i cała masa dorosłych z zapałem kibicowała Smokowi Wawelskiemu i książęcemu kucharzowi Bartłomiejowi Bartoliniemu w ich misji odnalezienia Baltazara Gąbki. Przemierzali oni bajkowe krainy, jadąc śladami profesora. Tuż za nimi zawsze, niczym cień, podążał „tajemniczy Don Pedro – szpieg z Krainy Deszczowców (Carramba!)”. Bajka nie irytowała natrętnym dydaktyzmem, za to była pełna akcji, niebezpiecznych przygód i była prawdziwym wieczorynkowym przebojem.
Miś Uszatek
„Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci” - to twierdzenie zostało empirycznie potwierdzone w 1975 roku, kiedy Miś Uszatek na dobre zagościł w polskich domach. Od razu został jednym z dziecięcych ulubieńców. Krótkie historie opowiadające o przygodach sympatycznego, brązowego misa z klapniętym uszkiem i jego przyjaciół - Zająca, Prosiaczka, Króliczków i psa Kruczka - odnosiły się do codziennych dziecięcych doświadczeń i zawsze zawierały elementy dydaktyczne. Miś Uszatek jest do dzisiaj najlepiej się sprzedającym programem TVP na świecie. Znają go dzieci w Europie i na Dalekim Wschodzie, a w Łodzi oczywiście ma swój pomnik.
Przygody rozbójnika Rumcajsa
Rumcajs - dzielny, brodaty rozbójnik z rzacholeckiego lasu był podziwiany przez niejednego chłopca. Silny, odważny i pomysłowy. Z potyczek z żołdakami Księcia Pana wychodził zawsze zwycięsko, pomagał jednak nie tylko ludziom, ale i zwierzętom, a nawet bajkowym stworom. Mieszkał w jaskini z żoną Hanką i z synkiem Cypiskiem, którego imię utrwaliło się w zbiorowej pamięci również za sprawą proszku do prania dziecięcych ubranek. Doskonale dubbingowany czeski serial znalazł swoje miejsce w szeregu ulubionych dobranocek na wiele lat, a przygody dzielnego rozbójnika wielu z nas pamięta do dzisiaj.
- 1 (current)
- 2
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat