Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement

 

Najlepsi aktorzy bez Oscara na koncie

W amerykańskim przemyśle istnieje tendencja sprawiająca, że ambitni aktorzy, zamiast koncentrować się na nowych wyzwaniach, gonią za upragnionym Oscarem. Po tym, jak go już otrzymają, osiągają stan zawodowej satysfakcji, pozwalający im wejść na wyższy szczebel kariery.

Ciekawe, czy laureaci Oscarów pozwalają sobie na pewien rodzaj wyższości w stosunku do tych, którzy do tej pory takowej nagrody nie dostali. Zabawne (a może smutne) byłoby, gdyby taki, powiedzmy, młodziak jak Jared Leto traktował protekcjonalnie doświadczoną aktorkę Glenn Close. Gonitwa za Oscarem jest więc lekko patologiczną sytuacją, zwłaszcza że wciąż w przemyśle filmowym jest gigantyczna liczba aktorów i aktorek, którzy mimo wielkich ról nie osiągnęli tego upragnionego zawodowego spełnienia. Poniżej prezentujemy listę najbardziej znanych przypadków, kiedy to artysta mający na koncie wiele świetnych występów, nie może doczekać się Oscara.

Amy Adams

Pięć nominacji do Oscara w przeciągu zaledwie 8 lat mówi samo za siebie. Oprócz filmów wyróżnionych aktorka ma na koncie tony świetnych obrazów, które nie zostały odpowiednio docenione przez Akademię Filmową. Nowy początek, Zwierzęta nocy, Ona i wiele, wiele innych – jej filmografia bogata jest w świetne role i nawet wątpliwy występ w Batman v Superman: Świt sprawiedliwości tego nie jest w stanie zmienić. Na swojego Oscara musi jeszcze trochę poczekać. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, ponieważ zapewne niedługo, za jej telewizyjny występ w serialu Ostre przedmioty, spadnie na nią deszcz nagród.

arrival - zdjęcie
źródło: Paramount Pictures

Edward Norton

Aktor został zauważony trzykrotnie. Na szczególne uznanie zasługuje jego rola w Więźniu nienawiści, gdzie sportretował neonazistę przechodzącego wewnętrzną metamorfozę. W 1999 roku przegrał jednak z Roberto Benignim. Nie udało mu się również w 1997 roku (Lęk pierwotny) i w 2015 (Birdman). Całkowicie niezrozumiały jest natomiast brak chociażby nominacji za jego kultową rolę w filmie Podziemny krąg. Na przyszły rok zapowiedziany jest długo oczekiwany projekt Nortona pod tytułem Motherless Brooklyn , gdzie aktor wcieli się w bohatera cierpiącego na zespół Tourette’a. Czyżby tym razem miało się udać?

american-history-x
fot. New Line Cinema

Willem Dafoe

W zeszłym roku aktor już „witał się z gąską”, jednak Oscara sprzed nosa sprzątnął mu Sam Rockwell. The Florida Project to kolejny wielki obraz w filmografii artysty. Ma on na swoim koncie dziesiątki wybitnych ról, często mało znanych, ponieważ lubuje się w kinie artystycznym, pozwalając sobie na współpracę z takimi nietuzinkowymi reżyserami jak Lars von Trier czy Abel Ferrara. W tym roku został doceniony na Festiwalu Filmowym w Wenecji za rolę w filmie At Eternity’s Gate, gdzie wciela się w samego Vincenta van Gogha. Czy Amerykańska Akademia Filmowa również dostrzeże ten występ?

wilem dafoe - zdjecie
źródło: lionsgate

Brad Pitt

Początek jego kariery eksplodował wybitnymi rolami. 12 małp, Siedem, Podziemny krąg – jak do tej pory to chyba wciąż najlepsze filmy z udziałem Pitta. Aktor był nominowany do nagrody kilkakrotnie, ale żadna z jego ról nie była tak magnetyczna jak Tyler Durden, Jeffrey Goines lub detektyw Mills. Czy Brad Pitt pozbędzie się w końcu łatki przystojniaka i  idąc w ślady Leonardo DiCaprio, zdobędzie Oscara? Co ciekawe, artysta ma już na koncie tę nagrodę, jednak nie w kategorii aktorskiej, a za produkcję filmu Zniewolony. 12 Years a Slave. Wyróżnienie ważne, ale z pewnością niesatysfakcjonujące dla takiego tuza aktorstwa jak Brad Pitt.

przekręt - Brad Pitt
fot. materiały prasowe

Tom Cruise

Ten pan to już oscarowa legenda. Zanim aktor został „bohaterem ostatniej akcji”, stworzył kilka porywających dramatycznych ról. Był nominowany do Oscara za filmy Urodzony 4 lipca, Jerry Maguire i Magnolia. Świetne role stworzył też w obrazach Ludzie honoru, Vanilla Sky, Oczy szeroko zamknięte czy Wywiad z wampirem. Jego występy nie były jednak zauważane przez Akademię, przez co Cruise w drugiej połowie swojej kariery skupił się na blockbusterach, nie zaprzątając sobie głowy ambitnym kinem. Tutaj czuje się jak ryba w wodzie, czego dowiódł w ostatniej, świetnie ocenianej części Mission Impossible.

Ryzykowny interes
Źródło: Geffen

Źródło: zdjęcie główne: Miramax
Strony: 123
 

 

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

Harry Potter – aktorzy kiedyś i…

Harry Potter to doskonale znana seria filmowa na podstawie powieści J.K. Rowling. Od premiery pierwszego…

Piotr Piskozub
-

Punisher – odchodzący wojownik Netfliksa. Tych…

Punisher już niedługo może zniknąć z platformy Netflix. To dobra okazja, by przedstawić Wam ciekawostki…

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michał Kujawiński
-

Władca Pierścieni – kiedy będzie toczyć…

Na Twitterze w momencie ogłoszenia powstania serialu Władca Pierścieni, Amazon uruchomił profil The Lord of…

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – nowy wyjątkowy plakat…

Do sieci trafił kolejny plakat promujący film Kapitan Marvel. Tym razem jest to bardziej artystyczne…

Michał Kujawiński
-

Gotham – Bruce Wayne z prototypem…

Fox opublikował nowy zwiastun kolejnego odcinka serialu Gotham, który zdaje się potwierdzać, że Jeremiah Valeska…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 35 sek. [X]
 

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]