Oscary 2021 - gdzie obejrzeć nominowane filmy?
Gala wręczenia Oscarów zbliża się wielkimi krokami. To ostatnie chwile, żeby nadrobić nominowane filmy. Sprawdźcie, gdzie możecie legalnie obejrzeć produkcje, które zostały wyróżnione w tegorocznej edycji Oscarów.
Gala wręczenia Oscarów zbliża się wielkimi krokami. To ostatnie chwile, żeby nadrobić nominowane filmy. Sprawdźcie, gdzie możecie legalnie obejrzeć produkcje, które zostały wyróżnione w tegorocznej edycji Oscarów.
W nocy z 25 na 26 kwietnia polskiego czasu odbędzie się 93. ceremonia wręczenia Oscarów. Ta nietypowa data wynika oczywiście z pandemii koronawirusa, która doprowadziła do zamknięcia kin i mocno wpłynęła na przemysł filmowy w 2020 roku. Na szczęście oscarowa gala w 2021 roku się odbędzie, a Akademia wręczy najbardziej prestiżową nagrodę nominowanym filmom.
Najwięcej nominacji, bo aż 10 zdobył Mank od Netflixa w reżyserii Davida Finchera. Następnie po 6 wyróżnień otrzymały Proces Siódemki z Chicago i Dźwięk metalu, które są dostępne w VOD. Tyle samo szans na nagrodę mają Nomadland, Minari, Ojciec i Judas and the Black Messiah, które niestety nie trafiły na żadną platformę streamingową w Polsce. Legalnie również nie obejrzymy filmów Obiecująca. Młoda. Kobieta (5 nominacji do Oscara), Co w duszy gra (2) i Na rauszu (2). Natomiast przed galą można odpłatnie nadrobić Ma Rainey: Matka bluesa (5 nominacji do Oscara), Nowiny ze świata (4), Pewnej nocy w Miami... (3) czy Emmę (2).
Przygotowaliśmy dla Was zestawienie nominowanych do Oscara produkcji, które można obejrzeć w VOD. Sprawdźcie, gdzie są dostępne w legalnej dystrybucji. Nie będzie niespodzianką, że większość filmów znajdziecie na Netfliksie, który zdominował listę nominowanych obrazów.
Mank
Film skupia się na postaci Hermana J. Mankiewicza, krytyka społecznego i alkoholika, który walczył o to, by skończyć scenariusz Obywatela Kane'a dla Orsona Wellesa. Jest produkcją Netflixa i otrzymała najwięcej (10) nominacji do Oscara w tegorocznej edycji. Biograficzny dramat ma szansę dostać nagrodę Akademii w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Gary Oldman), najlepsza aktorka drugoplanowa (Amanda Seyfried), najlepszy reżyser (David Fincher), najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepsza muzyka oryginalna (Atticus Ross, Trent Reznor), najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia (Erik Messerschmidt) i najlepszy dźwięk.
Dostępność w VOD: Netflix.
Mank - recenzja filmu
Dźwięk metalu
Produkcja opowiada o granym przez Riza Ahmeda (który został nominowany do Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową i jest zdobywcą Złotego Globu) perkusiście, który zaczyna tracić słuch. Musi odnaleźć się w nowej i niezwykle trudnej życiowej sytuacji, w czym bohaterowi pomaga dziewczyna. Film jest nominowany do Oscara w sześciu kategoriach: najlepszy film (Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche), najlepszy aktor drugoplanowy (Paul Raci), najlepszy scenariusz oryginalny (Abraham Marder, Darius Marder), najlepszy dźwięk i najlepszy montaż (Mikkel E.G. Nielsen).
Dostępność w VOD: Amazon Prime Video, Player, Chili, Rakuten, Play Now, Canal+, iTunes Store.
Dźwięk metalu - recenzja filmu
Proces Siódemki z Chicago
Film opowiada o procesie siedmiu oskarżonych osobach, które zostały aresztowane po protestach w Chicago podczas Konwentu Demokratów w 1968 roku. Produkcja Netflixa otrzymała 6 nominacji do Oscara w kategoriach: najlepszy film (Marc Platt, Stuart M. Besser), najlepszy aktor drugoplanowy (Sacha Baron Cohen), najlepszy scenariusz oryginalny (Aaron Sorkin - dostał również Złoty Glob), najlepsza piosenka ("Hear My Voice", wyk. Celeste (XXXII)), najlepsze zdjęcia (Phedon Papamichael) i najlepszy montaż (Alan Baumgarten).
Dostępność w VOD: Netflix.
Proces Siódemki z Chicago - recenzja filmu
Ma Rainey: Matka bluesa
Akcja filmu Ma Rainey: Matka bluesa rozgrywa się w 1927 roku. Artystka znana jako Matka Bluesa i jej zespół spotykają się w studiu nagrań w Chicago. Produkcja Netflixa zdobyła 5 nominacji do Oscara w kategoriach: najlepszy aktor pierwszoplanowy (Chadwick Boseman, który również otrzymał pośmiertnie Złoty Glob za tę rolę), najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Viola Davis), najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepsza scenografia i najlepsze kostiumy.
Dostępność w VOD: Netflix.
Ma Rainey: Matka bluesa - recenzja filmu
TENET
Epicka akcja tocząca się wokół międzynarodowego szpiegostwa, podróży w czasie i ewolucji. Być może o człowieku, który próbuje zapobiec trzeciej wojnie światowej poprzez podróże w czasie i odrodzenie. W głównych rolach występują John David Washington, Robert Pattinson, Kenneth Branagh i Elizabeth Debicki. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Christopher Nolan.
TENET został nominowany do Oscara w kategoriach: najlepsza scenografia i najlepsze efekty specjalne. Co ciekawe został też wyróżniony nominacją do Złotego Globu za najlepszą muzykę (Ludwig Göransson).
Dostępność w VOD: Player, Rakuten, Chili, iTunes Store, CANAL+.
TENET - recenzja filmu
Nowiny ze świata
Literacki oryginał dzieje się w czasach wojny secesyjnej i opowiada historię mężczyzny, który podróżuje z miasta do miasta w Teksasie, ogłaszając ludziom lokalne wiadomości. Bohater zostaje wynajęty, aby pomóc przetransportować do San Antonio dziewczynę, której rodzice zostali zabici przez indiańskie plemię. W czasie wyprawy między dwojgiem bohaterów rozwija się wyjątkowa więź. W głównej roli zagrali Tom Hanks i Helena Zengel.
Film zdobył 4 nominacje do Oscara w kategoriach: najlepsza muzyka oryginalna (James Newton Howard), najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia (Dariusz Wolski) i najlepszy dźwięk.
Dostępność w VOD: Netflix.
Nowiny ze świata - recenzja filmu
Pewnej nocy w Miami...
Akcja produkcji rozgrywa się 25 lutego 1964 roku, kiedy to Cassius Clay (późniejszy Muhammad Ali), Malcolm X, amerykański futbolista Jim Brown i kompozytor Sam Cooke spotkali się, aby przedyskutować problem segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych i zmian kulturowych na początku lat 60. Okazją do tej rozmowy stała się obrona przez Claya tytułu mistrza świata wagi ciężkiej w boksie. Film otrzymał 3 nominacje do Oscara w kategoriach: najlepszy aktor drugoplanowy (Leslie Odom Jr.), najlepszy scenariusz adaptowany (Kemp Powers) i najlepsza piosenka ("Speak Now", wyk. Leslie Odom Jr.).
Dostępność w VOD: Amazon Prime Video.
Pewnej nocy w Miami... - recenzja filmu
Billie Holiday
Film powstał w oparciu o książkę Chasing the Scream: The First and Last Days of the War on Drugs autorstwa Johanna Hariego. Historia opowiada o karierze Holiday, która stała się celem Federalnego Departamentu Narkotyków w ramach tajnej operacji prowadzonej przez czarnego agenta federalnego Jimmy'ego Fletchera, z którym miała burzliwy romans. Andra Day została nominowana w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Warto dodać, że za rolę Holiday otrzymała również Złoty Glob.
Dostępność w VOD: Player, Cineman, Rakuten, Canal+.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1954, kończy 71 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1966, kończy 59 lat
ur. 1972, kończy 53 lat