Rok z Netflix

Co działo się w 2017 roku w platformie Netflix?

Netflix jako najpopularniejsze VOD na świecie prężnie się rozwija i dostarcza coraz to więcej treści. O Netflixie było jednak głośno też z innych powodów, które omówię w tym artykule. Co więc działo się z platformą  w 2017 roku?

-
-

Netfix w Cannes

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Filmowego w Cannes w konkursie głównym walczyły dwa filmy produkowane dla platformy VOD. Były to Okja oraz Opowieści o rodzinie Meyerowitz (utwory wybrane). To wywołało wielkie kontrowersje, bo  filmy nie były wyświetlane we francuskich kinach. Wielu osobom to się nie spodobało, bo ich zdaniem festiwal powinien promować filmy kinowe. Doprowadziło to do zmiany zasad przyjmowania filmów do konkursów tak, aby tytuły z platform VOD nie mogły w nich rywalizować. Innymi słowy – jest to pierwszy i ostatni przypadek, by tytuł Netflixa walczył na festiwalu w Cannes. Ostatecznie nie dostał żadnej nagrody, ale oba filmy prezentowały wysoką jakość.

Okja - zdjęcie
Źródło: Netflix

Znikanie tytułów z Netflixa

W 2017 rok  użytkownicy platformy zaczynali zauważać, że niektóre tytuły co jakiś czas znikały z oferty. W 2016 roku były to sytuacje raczej nie tak bardzo odczuwalne, jak w 2017 roku, gdzie łącznie wyleciało z oferty ponad 200 tytułów. To jest oczywiście standard w platformach VOD, które nie mają wykupionej licencji na okres bezterminowy, ale teraz mogliśmy jakoś do tego przywyknąć. Oczywiście zamiast tego pojawiło się dziesiątki innych tytułów, więc w ostatecznym rozrachunku się to wyrównało.

fot. materiały prasowe

Seriale oryginalne górą

Chociaż filmy znikają z platformy, Netflix góruje na konkurencją na świecie dzięki oryginalnym serialom. W 2017 roku królowały takie tytuły, jak MindhunterDarkMarvel’s The PunisherThe CrownGLOW13 powodówCzarne lustro, Amerykański wandalNarcos czy Atypowy.

Mindhunter
fot. Netflix

Nie wszystkie seriale to złoto

Rok 2017 to  też rozczarowanie. Niektóre seriale Netflixa nie sprostały oczekiwaniom i ich jakość była co najwyżej przeciętna. To zaowocowało też kasacją takich tytułów, jak GypsySzefowa czy Neo Yokio. Były też seriale bardzo słabo oceniane, które dostały 2. sezon: Przyjaciele z uniwerkuIron Fist czy Rodzina w oparach.

Gypsy - zdjęcie z serialu Netflixa
fot. Netflix

Rozwój oryginalnych filmów

Netflix tworzy świetne seriale, ale  ich filmy przeważnie stoją klasę niżej. Mieliśmy jednak udane próby stworzenia filmów, które wychodziły ponad przeciętność i stawały się oznaką nadziei, że Netflix w końcu będzie dostarczać wybitną rozrywkę na tym polu. Są to OkjaMudboundOpowieści o rodzinie Meyerowitz (utwory wybrane)Gra GeraldaNiesamowita Jessica James czy Najpierw zabili mojego ojca.

The Meyerowitz Stories - zdjęcie
fot. Netflix

Pierwsza superprodukcja Netflixa

Bright było pierwszą superprodukcją stworzoną na potrzeby Netflixa. Budżet sięgał 100 mln dolarów, a w głównych rolach wystąpili Will Smith i Joel Edgerton. Chociaż nie wyszło zgodnie z oczekiwaniami, ponieważ recenzje nie były zbyt pochlebne, postawiono pierwszy krok do tworzenia widowiskowej rozrywki na potrzeby platformy.

Bright - zdjęcie z filmu
fot. Netflix

Netflix mistrzem promocji

Trzeba przyznać, że Netflix umie promować swoje seriale i filmy. I to na całym świecie. Często słyszeliśmy o niekonwencjonalnych akcjach i nietypowych pomysłach. Patrząc na najnowsze przykłady z grudnia 2017: czy to wysłanie orków z Bright na ulice Nowego Jorku, czy stworzenie filmiku pokazującego pierwszego orka w UFC. A do tego przecież świetna promocja w kinach i na ulicach miast. Także w Polsce. U nas mieliśmy też fajną akcję z 2. sezonem Stranger Things.

Źródło: youtube.com / materiały prasowe

Najlepsze z 24h

Tymoteusz Wronka
0 -

Altered Carbon: sezon 1 – recenzja

Altered Carbon to najdroższa produkcja gatunkowa platformy Netflix. Jak wypada ekranizacja powieści science fiction? Oceniam…

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
0 -

Złote Maliny 2018: oto nominacje dla…

Tradycyjnie dzień przed Oscarami poznaliśmy Złote Maliny 2018, czyli nominacje do popularnej antynagrody. Oto najgorsze…

Adam Siennica
0 -

Pitbull. Ostatni pies – obejrzyj pełny…

W końcu możemy zobaczyć, jak prezentuje się Pitbull. Ostatni pies w reżyserii Władysława Pasikowskiego. W…

Michał Czubak
0 -

Były członek Guns N’ Roses współtworzy…

Muzyka w grze Cyberpunk 2077 będzie inna. Otwarcie o tym mówi były bębniarz zespołu Guns…

Adam Siennica
0 -

Kiedy zwiastun filmu Han Solo: Gwiezdne…

Do sieci trafiła informacja o tym, że zwiastun Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie powinien…

Paweł Krzystyniak
0 -

Najlepsze gry 2017 roku według serwisu…

Przyglądamy się produkcjom, które uzyskały najlepsze oceny na poszczególnych platformach według serwisu Metacritic.

Co o tym sądzisz?