Repertuar kin Nowość Program TV

Rok z Netflix

Co działo się w 2017 roku w platformie Netflix?

Netflix jako najpopularniejsze VOD na świecie prężnie się rozwija i dostarcza coraz to więcej treści. O Netflixie było jednak głośno też z innych powodów, które omówię w tym artykule. Co więc działo się z platformą  w 2017 roku?

-
-

Netfix w Cannes

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Filmowego w Cannes w konkursie głównym walczyły dwa filmy produkowane dla platformy VOD. Były to Okja oraz Opowieści o rodzinie Meyerowitz (utwory wybrane). To wywołało wielkie kontrowersje, bo  filmy nie były wyświetlane we francuskich kinach. Wielu osobom to się nie spodobało, bo ich zdaniem festiwal powinien promować filmy kinowe. Doprowadziło to do zmiany zasad przyjmowania filmów do konkursów tak, aby tytuły z platform VOD nie mogły w nich rywalizować. Innymi słowy – jest to pierwszy i ostatni przypadek, by tytuł Netflixa walczył na festiwalu w Cannes. Ostatecznie nie dostał żadnej nagrody, ale oba filmy prezentowały wysoką jakość.

Okja - zdjęcie
Źródło: Netflix

Znikanie tytułów z Netflixa

W 2017 rok  użytkownicy platformy zaczynali zauważać, że niektóre tytuły co jakiś czas znikały z oferty. W 2016 roku były to sytuacje raczej nie tak bardzo odczuwalne, jak w 2017 roku, gdzie łącznie wyleciało z oferty ponad 200 tytułów. To jest oczywiście standard w platformach VOD, które nie mają wykupionej licencji na okres bezterminowy, ale teraz mogliśmy jakoś do tego przywyknąć. Oczywiście zamiast tego pojawiło się dziesiątki innych tytułów, więc w ostatecznym rozrachunku się to wyrównało.

fot. materiały prasowe

Seriale oryginalne górą

Chociaż filmy znikają z platformy, Netflix góruje na konkurencją na świecie dzięki oryginalnym serialom. W 2017 roku królowały takie tytuły, jak MindhunterDarkMarvel’s The PunisherThe CrownGLOW13 powodówCzarne lustro, Amerykański wandalNarcos czy Atypowy.

Mindhunter
fot. Netflix

Nie wszystkie seriale to złoto

Rok 2017 to  też rozczarowanie. Niektóre seriale Netflixa nie sprostały oczekiwaniom i ich jakość była co najwyżej przeciętna. To zaowocowało też kasacją takich tytułów, jak GypsySzefowa czy Neo Yokio. Były też seriale bardzo słabo oceniane, które dostały 2. sezon: Przyjaciele z uniwerkuIron Fist czy Rodzina w oparach.

Gypsy - zdjęcie z serialu Netflixa
fot. Netflix

Rozwój oryginalnych filmów

Netflix tworzy świetne seriale, ale  ich filmy przeważnie stoją klasę niżej. Mieliśmy jednak udane próby stworzenia filmów, które wychodziły ponad przeciętność i stawały się oznaką nadziei, że Netflix w końcu będzie dostarczać wybitną rozrywkę na tym polu. Są to OkjaMudboundOpowieści o rodzinie Meyerowitz (utwory wybrane)Gra GeraldaNiesamowita Jessica James czy Najpierw zabili mojego ojca.

The Meyerowitz Stories - zdjęcie
fot. Netflix

Pierwsza superprodukcja Netflixa

Bright było pierwszą superprodukcją stworzoną na potrzeby Netflixa. Budżet sięgał 100 mln dolarów, a w głównych rolach wystąpili Will Smith i Joel Edgerton. Chociaż nie wyszło zgodnie z oczekiwaniami, ponieważ recenzje nie były zbyt pochlebne, postawiono pierwszy krok do tworzenia widowiskowej rozrywki na potrzeby platformy.

Bright - zdjęcie z filmu
fot. Netflix

Netflix mistrzem promocji

Trzeba przyznać, że Netflix umie promować swoje seriale i filmy. I to na całym świecie. Często słyszeliśmy o niekonwencjonalnych akcjach i nietypowych pomysłach. Patrząc na najnowsze przykłady z grudnia 2017: czy to wysłanie orków z Bright na ulice Nowego Jorku, czy stworzenie filmiku pokazującego pierwszego orka w UFC. A do tego przecież świetna promocja w kinach i na ulicach miast. Także w Polsce. U nas mieliśmy też fajną akcję z 2. sezonem Stranger Things.

Źródło: youtube.com / materiały prasowe

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Avengers czeka Endgame, ale wpadkom nie…

Avengers: Endgame zamknie 3. fazę MCU - to dobry moment, aby przypomnieć największe błędy, które…

Piotr Piskozub
-

Aktorzy, którzy grali w kilku filmach…

Chcemy przedstawić Wam listę aktorów, którzy zagrali w więcej niż jednym filmie superbohaterskim.

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny luty. Nowe seriale i filmy na luty 2019 to…

Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – nowe zdjęcie superbohaterki…

Kapitan Marvel wejdzie na ekrany kin w marcu tego roku, a w sieci pojawiają się…

Norbert Zaskórski
-

Oscary 2019 – Czarna Pantera tworzy…

Wczoraj poznaliśmy nominacje do Oscarów. Czarna Pantera od Marvel Studios otrzymała ich aż siedem. Kevin…

spoilery
-

Arrow: sezon 7, odcinek 10 –…

Po miesięcznej przerwie nasza ulubiona Strzała wróciła na ekrany. Właściwie można powiedzieć, że dwie, ponieważ…

Ocena recenzenta:
3

Co o tym sądzisz?