Seriale, które spodobają się fanom Miasteczka Twin Peaks
30 lat minęło od premiery jednego z najważniejszych seriali współczesnej telewizji. Młodzi widzowie, którzy żyją obecnie już zupełnie innymi historiami, często nie zdają sobie sprawy, jak wielki wpływ na ich ulubione seriale miała produkcja Davida Lyncha.
30 lat minęło od premiery jednego z najważniejszych seriali współczesnej telewizji. Młodzi widzowie, którzy żyją obecnie już zupełnie innymi historiami, często nie zdają sobie sprawy, jak wielki wpływ na ich ulubione seriale miała produkcja Davida Lyncha.
Mała społeczność z wielkimi tajemnicami, mrok, metafizyka, surrealizm, miszmasz gatunkowy, zabawa popkulturą, postmodernizm. Powyższe cechy charakteryzowały Miasteczko Twin Peaks, czyniąc z serialu wyjątkową mieszankę wielu dobrodziejstw ówczesnej kultury popularnej. Nic dziwnego, że część współczesnych twórców traktuje dzieło Lyncha jako swoją największą inspirację. Opowieść o ludzkiej naturze, w której ezoteryka miesza się z realizmem, wprowadziła na salony pewną poetykę. A ta, mimo że czasami ciężkostrawna dla masowego widza, miała w sobie wiele magii. Miasteczko Twin Peaks pokazało również, jak opowiadać o sekretach hermetycznych społeczności. Nikt nie jest święty w pozornie spokojnych amerykańskich enklawach.
Poniżej prezentujemy seriale, które powinny przypaść do gustu fanom Miasteczka Twin Peaks. Część z nich zapożycza z dzieła Davida Lyncha jedynie pojedyncze motywy, inne czerpią garściami z wypracowanej estetyki.
Dochodzenie
Miasteczko Twin Peaks zadawało pytanie, kto zabił Laurę Palmer. Dochodzenie pyta o tożsamość mordercy Rosie Larsen. Gdy ginie młoda kobieta, podejrzane jest całe jej otoczenie. Dwójka policjantów próbuje rozwiązać zagadkę, która wyniszcza ich od środka. W Dochodzeniu nie ma surrealizmu i metafizyki, ale za to jest bardzo gęsty klimat i zagadka spędzająca sen z powiek.
Legion
Noah Hawley, twórca Legionu, w wielu miejscach bardzo wyraźnie inspiruje się mrocznym surrealizmem Lyncha. Momentami rzuca się to tak mocno w oczy, że można mieć wątpliwości, czy tak jawne nawiązania nie są czymś więcej niż nieszkodliwym zapożyczeniem. Z drugiej strony, na tym polega przecież postmodernizm. Fabularnie Legion nie ma nic wspólnego z Miasteczkiem Twin Peaks, a fakt, że tak udanie skorzystał z estetyki rodem z Czarnej Chaty, świadczy tylko na jego korzyść.
Fortitude
Fortitude to tylko pozornie serial kryminalny jakich wiele. Zagadka rozwiązywana przez bohaterów zahacza o nadnaturalne tematy i dość dobrze koresponduje z fabułą Twin Peaks. Do tego dochodzi jeszcze hermetyczna społeczność uwięziona na skraju koła podbiegunowego. Część z mieszkańców miejscowości ma naprawdę niepokojące tajemnice. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.
Incydent w Kettering
Serial dość jawnie nawiązujący do Twin Peaks. Akcja rozgrywa się w miasteczku Kettering, znajdującym się wśród dzikich lasów Tasmanii. Główna bohaterka w wieku czternastu lat doświadczyła niewytłumaczalnego zjawiska, kiedy wraz ze swoją przyjaciółką zapuściły się w nieznane rejony pobliskiej puszczy. Po wielu latach sytuacja się powtarza, a bohaterka trafia w sam środek tajemniczych wydarzeń, nierozerwalnie związanych z pobliską dziką i nieokiełznaną przyrodą.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat