Seriale, które spodobają się fanom Miasteczka Twin Peaks
30 lat minęło od premiery jednego z najważniejszych seriali współczesnej telewizji. Młodzi widzowie, którzy żyją obecnie już zupełnie innymi historiami, często nie zdają sobie sprawy, jak wielki wpływ na ich ulubione seriale miała produkcja Davida Lyncha.
30 lat minęło od premiery jednego z najważniejszych seriali współczesnej telewizji. Młodzi widzowie, którzy żyją obecnie już zupełnie innymi historiami, często nie zdają sobie sprawy, jak wielki wpływ na ich ulubione seriale miała produkcja Davida Lyncha.
Detektyw
Pierwszy sezon tej produkcji był wręcz telewizyjnym objawieniem. Mówiło się, że od czasu Twin Peaks żaden serial nie wygenerował tak głębokiego i dusznego klimatu. Później było już nieco słabiej, choć ponury nastrój towarzyszył Detektywowi do ostatniego odcinka trzeciego sezonu. W pierwszej serii mieliśmy śledztwo zahaczające o tematy lovecraftowskie. Twórcy jawnie inspirowali się pewnymi mitami Cthulhu, które z kolei doskonale korespondowały z niektórymi motywami z Miasteczka Twin Peaks. W drugim sezonie David Lynch i jego współpracownicy poszli w stronę okultyzmu, symbolicznych znaków i czarnej magii. Detektyw również flirtował z taką estetyką, choć otwarcie nie korzystał z metafizyki.
Dark
Kolejny serial, który nie kryje się ze swoimi inspiracjami. W odróżnieniu od Twin Peaks on jednak ujawnia swoją tajemnicę i na późniejszym etapie koncentruje się już tylko na podróżach w czasie (zapętlając do granic możliwości i tak skomplikowaną fabułę). Pierwsze odcinki, jednak gdy wciąż niewiele wiemy, są wspaniałym hołdem dla dusznego klimatu Miasteczka Twin Peaks.
Ostre przedmioty
Kolejna mroczna opowieść o małej społeczności, której siłą jest klimat. Ostre przedmioty przedstawiają historię młodej dziennikarki, która powraca do swojej rodzimej miejscowości, gdzie dochodzi do morderstw. Na miejscu konfrontuje się z apodyktyczną matką, z którą łączą ją niepokojące i toksyczne relacje.
Gotowe na wszystko
Miasteczko Twin Peaks z przymrużeniem oka. Niemniej, zagadki (szczególnie w pierwszych sezonach) były diabelnie ciekawe, a historie poszczególnych bohaterek niezwykle wciągały. Nasze protagonistki miały swoje dziwaczne tajemnice, które często zahaczały o rodzinne patologie. Całość przedstawiono w komediowym, lekkim stylu, choć zdarzały się również momenty, gdzie twórcy raczyli nas motywami żywcem wyjętymi z obrazów Alfreda Hitchcocka.
Pozostawieni
Pozostawieni to rozwinięcie konceptu z Zagubionych, jeśli chodzi o formę. Jest to więc następny etap rozwoju konwencji zapętlonych tajemnic, której protoplastą było Miasteczko Twin Peaks. Damon Lindelof, twórca Pozostawionych, chciał przez ten projekt przekazać nieco przemyśleń na tematy filozoficzne i egzystencjalne. Po części mu się to udało, choć produkcja i tak wygenerowała wiele pytań bez odpowiedzi. Showrunner już z Zagubionych próbował zrobić filozoficzną metaforę, jednak tam z czasem zaczęła dominować pędząca na złamanie karku akcja.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat