Seriale, które spodobają się fanom Miasteczka Twin Peaks
30 lat minęło od premiery jednego z najważniejszych seriali współczesnej telewizji. Młodzi widzowie, którzy żyją obecnie już zupełnie innymi historiami, często nie zdają sobie sprawy, jak wielki wpływ na ich ulubione seriale miała produkcja Davida Lyncha.
30 lat minęło od premiery jednego z najważniejszych seriali współczesnej telewizji. Młodzi widzowie, którzy żyją obecnie już zupełnie innymi historiami, często nie zdają sobie sprawy, jak wielki wpływ na ich ulubione seriale miała produkcja Davida Lyncha.
Carnivale
Carnivale jest jednym z najbardziej naturalnych spadkobierców Miasteczka Twin Peaks, jeśli chodzi o budowaną mitologię, ogólny koncept fabularny i świat, w którym dzieje się akcja. A ta toczy się w latach 1934 i 1935 w USA i skupia na historii dwóch wyjątkowych bohaterów. Pierwszy z nich, Ben Hawkins, to młody chłopak posiadający moc uzdrawiania, który jest reprezentantem sił dobra. Drugi, brat Justin Crowe stanowi mroczną personifikację zła. Ten pierwszy dołącza do grupy wędrownych cyrkowców i przemierza Amerykę, szukając odpowiedzi związanych ze swoim przeznaczeniem. Brat Crowe'a natomiast, korzystając z budzących grozę mocy, dąży do realizacji ukrytych celów.
Zagubieni
Chyba najbardziej znany spadkobierca Miasteczka Twin Peaks. Pozornie – dwa różne światy. W rzeczywistości masa nawiązań zarówno w formie, jak i treści. W obydwóch produkcjach mamy hermetyczną społeczność. W Zagubionych jest ona uwięziona na tropikalnej wyspie, u Lyncha w małym, odizolowanym mieście. Każda z postaci, odgrywająca pierwszo- lub drugoplanową rolę, skrywa jakąś tajemnicę, która w kolejnych odcinkach zostaje stopniowo ujawniana. W obydwóch serialach motywem prowadzącym fabułę są zagadki. Kolejne rozwiązania generują następne pytania. W międzyczasie pojawiają się dziesiątki symboli, przesłanek, tropów, ślepych uliczek i metafor. Ta charakterystyczna forma prowadzenia opowieści podszyta jest wątkiem metafizycznym. Odkrywane tajemnice sugerują nam, że obcujemy z uniwersalną prawdą, wykraczającą daleko poza ramy naszego doczesnego życia.
Hannibal
Hannibal wypełniony jest surrealistycznymi, a przede wszystkim symbolicznymi wizjami, odgrywającymi bardzo istotną rolę w kryminalnej fabule. Główny bohater jest niczym Dale Cooper – uwrażliwiony na to, czego nie widać gołym okiem. Zdeterminowany, by działać w służbie dobra, mimo że otaczające go zło jest wręcz przytłaczające. Hannibal to serial o bardzo głębokim klimacie. Ta atmosfera z pewnością przypadnie do gustu fanom Twin Peaks.
Miasteczko Wayward Pines
W tym przypadku nie mamy do czynienia z udanym projektem, ale warto go wyszczególnić ze względu na liczne podobieństwa do Twin Peaks w koncepcji wyjściowej. Stróż prawa trafia do z pozoru zwykłego amerykańskiego miasteczka, gdzie na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku. Szybko odkrywa, że Wayward Pines nie ma nic wspólnego z tradycyjną amerykańską enklawą. Tajemnica Wayward Pines jest jeszcze bardziej szokująca niż ta skrywana przez Twin Peaks. Szkoda, że twórcy nie dawkowali emocji, odkrywając nieznane skrawek po skrawku, a niespodziewanie przyłożyli nam w głowę mało finezyjną konkluzją. Być może, gdyby tajemnice zagospodarowano w nieco lepszy sposób, Wayward Pines prezentowałby się znacznie lepiej.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat