Spider-Man wszędzie, czyli w co warto zagrać, zobaczyć lub przeczytać?
Spider-Man na chwilę zniknął z MCU, ale jeszcze w tym roku powróci z samodzielnym filmem. Jeśli za nim tęsknicie, mamy coś dla Was - zestawienie tych gier, komiksów, filmów i seriali, które bodajże najpełniej wyrażają to, kim Peter Parker de facto jest.
Spider-Man na chwilę zniknął z MCU, ale jeszcze w tym roku powróci z samodzielnym filmem. Jeśli za nim tęsknicie, mamy coś dla Was - zestawienie tych gier, komiksów, filmów i seriali, które bodajże najpełniej wyrażają to, kim Peter Parker de facto jest.
Spider-Man jest bez wątpienia superbohaterską ikoną. Peter Parker zaszczyca nas swoją obecnością w wielu tekstach kultury od 57 lat, a już niedługo pojawi się w kolejnej wielkiej produkcji, będącej częścią Kinowego Uniwersum Marvela, filmie Avengers: Endgame. A co, jeśli chcemy zapoznać się z przygodami przyjacielskiego Człowieka Pająka, poza wyżej wspomnianym projektem? W poniższym zestawieniu znajdują się komiksy, gry, seriale i filmy, które, przynajmniej dla mnie, szczególnie wyróżniają się na tle mnóstwa historii o Pajączku.
Wybrałem przygody Petera Parkera, ponieważ chyba nie ma osoby korzystającej ze współczesnych sposobów komunikacji, która by go nie kojarzyła. Zapewne jest wielu starających się nadążyć za trendem superbohaterskim i od czegoś zacząć. Jako że Spidey jest bardzo popularny, może stać się dla większości czymś w rodzaju punktu zaczepienia przy próbie zaspokojenia ciekawości związanej z całym uniwersum. Uznałem, że warto stworzyć artykuł dla chcących poszerzyć w szybki sposób swoją wiedzę na temat uniwersum tej postaci, a nie mogących znaleźć zestawienia zawierającego historie opowiedziane za pomocą różnych mediów. Oczywiście, biorę również po uwagę czas, jaki na daną rzecz trzeba poświęcić.
Przyjacielski Spidey z sąsiedztwa towarzyszył mi od najmłodszych lat. Mój tata wypożyczył DVD ze Spider-Man w reżyserii Sam Raimi. Jako dzieciak, który zobaczył zwykłego chłopaka, poruszającego się po mieście w niezwykle ekwilibrystyczny sposób, szukałem wszystkiego, co pomogłoby mi rozbudować wiedzę o bohaterze Marvela. Wtedy chodziło tylko o informacje, aby np. zaimponować równie zafiksowanym na punkcie komiksów rówieśnikom. Dzisiaj przyglądam się temu z zupełnie innej strony. Wybrałem te twory, które, według mnie, najmocniej podkreślają lub utrwalają w popkulturze wizerunek i kultowość Petera Parkera. Pozycje wymienione są w losowej kolejności.
Gry
Zacznijmy od gier. Któremu medium, jak właśnie nie temu, jest najłatwiej sprawić, że odbiorca utożsami się z głównym bohaterem? W końcu to on jest odpowiedzialny za jego postępy w historii, wykorzystywanie nabytych umiejętności czy wpływanie swoimi decyzjami na dalsze wydarzenia. Tak, umieściłem jeden tytuł, którego przejście na 100% zajmuje mnóstwo czasu, jednak dla tzw. niedzielnego gracza będzie to świetna rozrywka i rodzaj relaksu, do którego można zasiąść na godzinę czy dwie po przyjściu z pracy/uczelni/szkoły.
1. Spider-Man: Shattered Dimensions (2010)
Gra, za której scenariusz odpowiada Dan Slott, czyli twórca m.in. udanej serii komiksowej Superior Spider-Man. Tablica Porządku i Chaosu, trzymająca rzeczywistość w ryzach, zostaje zniszczona, a jej pojedyncze kawałki trafiają do innych wymiarów. Dzięki temu gracz ma możliwość wcielenia się w cztery wersje tytułowego bohatera: Amazing Spider-Mana, Spider-Mana Noir, Spider-Mana 2099 oraz Ultimate Spider-Mana. Każdy świat cechuje się różnorodnymi mechanikami rozgrywki. Przykładowo, Spider-Man Noir oferuje tryb cichej eliminacji przeciwników, podobnie jak w Batman: Arkham Asylum. Poza tym otrzymujemy masę ciekawych kombinacji i wykończeń pojedynków, świetny dubbing i możliwość rozwoju postaci.
2. Marvel's Spider-Man (2018)
Najświeższa i najdłuższa produkcja z całego zestawienia. Dostępna tylko na Playstation 4 gra, o której w ostatnim czasie było naprawdę głośno. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że oprócz tego, jak solidnie jest wykonana pod względem mechaniki, bohaterów czy estetyczności, to również doskonały przykład szacunku do materiału źródłowego. Produkcja wyróżnia się przede wszystkim faktem, że jak dotąd najlepiej zaprojektowała styl poruszania się po mieście za pomocą sieci spośród gier, w których pierwsze skrzypce gra Spidey. Krótko mówiąc, jest to tytuł, obok którego żaden gracz, będący fanem przygód Parkera, nie powinien przejść obojętnie.
3. Spider-Man 2: The Game (2004)
Tę pozycję potraktowałbym bardziej jako coś w rodzaju miejsca wyróżnionego. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, gra, będąca połowiczną adaptacją filmu z tego samego roku, jest toporna, niedopracowana, zamknięta i jednostajna. Jednak wśród ludzi, którzy byli już jej świadomymi odbiorcami w momencie wypuszczenia na rynek, jest kultowa. Zaliczam się do tej grupy, bo to m.in. dzięki Spider-Manowi 2 na PC jeszcze bardziej pokochałem, a jednocześnie lepiej poznałem świat nowojorskiego superbohatera. Boję się jednak do tej produkcji wrócić, żeby nie psuć sobie wspomnień. Polecam natomiast zapoznanie się każdemu, kto szuka jakiegoś starszego tytułu z Peterem Parkerem w roli głównej. Aż trudno uwierzyć, że 28 czerwca minie 15 lat od premiery…
Komiksy
Spider-Man wyrósł z komiksów, więc i ich nie mogło tutaj zabraknąć. Na przestrzeni ponad pół wieku opowieści z przyjacielskich Pająkiem z sąsiedztwa powstało mnóstwo, dlatego wiem, że trudno wybrać kilka stanowiących esencję czy dobry początek do zapoznania się z najciekawszymi wątkami życia Parkera. Pomimo tego, postanowiłem zawrzeć kilka tytułów, które osobiście uważam za najważniejsze. Czujcie się swobodnie w kwestii wymienienia innych, które przychodzą Wam na myśl.
1. The Amazing Spider-Man: Spider-Man No More (1967)
Jedna z najważniejszych opowieści w historii komiksów o Spider-Manie, stworzona przez Stan Lee. Doskonale definiuje jego motywacje, powody, dla których postanowił działać na rzecz bezbronnych obywateli, konsekwencje zaprzestania jego superbohaterskiej działalności, co jednocześnie odpowiada słynnemu mottu o odpowiedzialności. Ciężko o bardziej uniwersalną dla Parkera historię, która jest pozycją obowiązkową dla każdego fana komiksów. Jest to również pierwszy raz, kiedy w świecie Człowieka Pająka pojawia się Kingpin.
2. The Amazing Spider-Man: Kraven's Last Hunt (1987)
Jeżeli podobał Wam się Logan, to zdecydowanie polecam Ostatnie Łowy Kravena. Według wielu najmroczniejsza i najpoważniejsza historia o Spider-Manie została stworzona przez J.M. DeMatteis . W końcu trudno stwierdzić inaczej, jeżeli Kraven niemal na początku zakopuje Parkera żywcem we wcześniej przygotowanym grobie. Motywacja łowcy, tak jak udział w całej intrydze dzisiaj mocno zapomnianego Vermina, przywołuje skojarzenia z opowieściami o groźnych, niecofających się przed niczym psychopatach. Sam byłem mocno zaskoczony tak ciekawie i angażująco (a nawet niepokojąco) napisanymi monologami wewnętrznymi. Jest to niesamowicie przyciągające, szczególnie jeśli szukamy tytułu o superbohaterze w bardzo mrocznej stylistyce.
3. Seria Spider-Man: Noir (2009)
Zapewne wielu z Was kojarzy tę odsłonę Spider-Mana ze Spider-Man: Into the Spider-Verse, jednak samo zapoznanie się z komiksowym oryginałem jest zdecydowanie warte uwagi. Akcja serii dzieje się w czasach wielkiego kryzysu w latach 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Geneza bohatera nie odbiega mocno od oryginału, ale jest świetnie przystosowana do wykreowanego świata. Może mam słabość do mroczniejszych wizji świata Petera Parkera, jednak tutaj oprócz tytułowego nacisku na styl noir, mamy do czynienia z nawiązaniami do opowieści gangsterskich wczesnego kina dźwiękowego i klimatu gore. Jeżeli cenicie oddanie hołdu wcześniej wypomnianym gatunkom, to zdecydowanie pozycja dla Was.
4. Amazing Fantasy #15 (1962) i Śmierć Gwen Stacy (1973)
Umieściłem te pozycje razem, ponieważ obie były momentami przełomowymi w historii o Peterze Parkerze. Piętnasty numer Amazing Fantasy z 1962 roku jest pierwszym pojawieniem się Spider-Mana, a zarazem przedstawieniem genezy, którą zapewne znacie, m.in. z filmów Sama Raimiego. „Z wielką mocą przychodzi wielka odpowiedzialność” to cytat, który definiuje 57 lat przygód Człowieka Pająka, a jego echa słychać w każdej kolejnej adaptacji, nawet dzisiaj. Drugi komiks to, jak sugeruje tytuł, kolejne przejścia związane z utratą bliskiej osoby. Goblin doprowadza do śmierci Gwen Stacy, ukochanej Petera, przez co nasz bohater wpada w prawdziwą żądzę zemsty. Gerry Conway, autor scenariusza, doskonale przedstawił bezsilność wobec tak traumatycznych przeżyć, której do tej pory nie był w stanie, na tak wysokim i realnym poziomie, dorównać żaden z późniejszych twórców.
- 1 (current)
- 2
Źródło: Zdjęcie główne: Marvel/Sony
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1997, kończy 28 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 2009, kończy 16 lat