Spider-Man wszędzie, czyli w co warto zagrać, zobaczyć lub przeczytać?
Spider-Man na chwilę zniknął z MCU, ale jeszcze w tym roku powróci z samodzielnym filmem. Jeśli za nim tęsknicie, mamy coś dla Was - zestawienie tych gier, komiksów, filmów i seriali, które bodajże najpełniej wyrażają to, kim Peter Parker de facto jest.
Spider-Man na chwilę zniknął z MCU, ale jeszcze w tym roku powróci z samodzielnym filmem. Jeśli za nim tęsknicie, mamy coś dla Was - zestawienie tych gier, komiksów, filmów i seriali, które bodajże najpełniej wyrażają to, kim Peter Parker de facto jest.
Filmy i seriale
Filmy i seriale są chyba powodem największego poszerzenia grona fanów danej postaci. To medium trafia do zdecydowanie większej liczby osób, które wcześniej nie znali komiksów. W ciągu 2 godzin lub kilku 20-minutowych odcinków można szybko nadrobić genezę postaci, jej największych wrogów czy skąd wynika motywacja do działania. Przed Wami twory najlepiej obrazujące wcześniej wymienione cechy.
1. Spider-Man (2002) i Spider-Man 2 (2004)
Trylogię Sama Raimiego zna chyba każdy, kto chociaż trochę interesował się czymkolwiek związanym z komiksowym medium. Filmy, które otworzyły drogę wielu późniejszym superbohaterskim produkcjom. Szczególny nacisk kładę na drugą część, która, oprócz odwołań do wielu klasycznych komiksów, zawiera w sobie najlepiej zbudowaną narrację pajęczego bohatera. Widać w niej również kunszt Raimiego do kampowych scen quasi-horrorowych, m.in. gdy Doktor Octopus masakruje personel medyczny, próbujący usunąć jego mechaniczne ramiona.
Pomijam Spider-Man 3, czyli w moim odczuciu totalny spadek jakościowy. Ostatnia część trylogii była bardzo chaotyczna, próbując upchać sporo wątków naraz. Poza tym do dzisiaj wielu fanów, w tym ja, ma koszmary związane z „emo-Peterem”. Po latach nieoglądania Spider-Mana i Spider-Mana 2 pamiętałem mnóstwo cytatów, konkretnych scen czy przebieg walki. Z opisywanej kontynuacji czas zapisał mi w głowie machanie czarną grzywkę i wprowadzający w dyskomfort taniec.
Jeśli wierzyć plotkom, wiele nieudanych aspektów tytuł zawdzięcza m.in. producentom, którzy namawiali Raimiego do wciśnięcia mnóstwa najbardziej znanych wrogów, aby przyciągnąć rzeszę widzów, niestety kosztem opowiedzenia składnej historii. Do tej pory krążą legendy o niezrealizowanej, czwartej części, ale dowiedzenie się czegoś więcej o niej, zostawiam już w Waszych rękach. Mogę jedynie wspomnieć, że Bruce Campbell, znany z kultowej serii Martwe Zło, pojawiał się w każdej części trylogii Raimiego, aby ostatecznie zagrać również w kolejnej odsłonie przygód Petera Parkera jako Mysterio.
2. Spider-Man: The Animated Series (serial animowany, 1994-1998)
Ten tytuł zapewne kojarzycie z wieczornego przesiadywania przed telewizorem, z włączonym Jetixem czy Fox Kids. Bardzo dobrze zrealizowana jak na lata 90. (obecnie ten styl nieco się zestarzał) animowana seria, opowiadająca o klasycznych przygodach Petera Parkera. Później komiksy Untold Tales of Spider-Man nieco poszerzały wydarzenia z serialu, jednak i tak największą popularność, zaraz obok X-Men: The Animated Series z 1992 roku, cieszył się Spider-Man w wersji telewizyjnej. Głosów użyczyli tutaj m.in. Martin Landau oraz Mark Hamill.
3. Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018)
Tak, tego można się było spodziewać. Oscar za najlepszy film animowany mówi sam za siebie. Jedna z najlepiej opowiedzianych historii o Spider-Manie, za której scenariusz odpowiadają Phil Lord i Rodney Rothman. Materiał źródłowy potraktowany z ogromnym szacunkiem i mnóstwem miłości do esencji charakteru przygód Ludzi Pająków. Jeżeli chciałbym komuś przedstawić tekst kultury, który najlepiej opisuje, co w Peterze Parkerze i wielu innych inkarnacjach Spidey’ego,jest tak przyciągające, to włączyłbym właśnie ten film. Pierwszy raz w audiowizualnej opowieści o tej tematyce została wykorzystana specjalna technika, łącząca w sobie mnóstwo stylów animacji.
4. The Spectacular Spider-Man (serial animowany, 2008-2009)
Zdecydowanie przystępniejsza dla młodszych widzów wersja animowanych przygód Spider-Mana. Nie oznacza to jednak, że starsi odbiorcy nie odnajdują tutaj niczego dla siebie. Na szczególne uznanie zasługuje świetnie rozbudowany i zamknięty w 20-minutowych odcinkach scenariusz. Wszystko składa się w jedną, składną historię, a pomimo ciągłości większość epizodów jest opartych na zupełnie różnych motywach. Rzeczywiście, z początku trzeba przeboleć styl animacji, który bardziej wymagających może odrzucać, jednak uwierzcie, warto.
Do listy można dołączyć mnóstwo innych przykładów, jednak, jak zawsze zresztą, takie listy i zestawienia są bardzo subiektywne. Zapewne wielu z Was ma swoje ulubione pozycje o przygodach Spider-Mana. Podzielcie się nimi, niech inni również poznają wartość wielkiej mocy i ciągnącej się za nią odpowiedzialności!
- 1
- 2 (current)
Źródło: Zdjęcie główne: Marvel/Sony
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat