Repertuar kin Nowość Program TV

TOP 10: Gry na podstawie literatury

W dzisiejszym zestawieniu przyglądamy się grom wideo, które powstały na podstawie dzieł literackich.

Wiele gier wideo inspirowanych jest innymi dziełami popkultury. Wyjątkową niesławą cieszą się produkcje oparte o hity filmowe, często wykonywane na szybko, byle tylko zdążyć na premierę hollywoodzkich blockbusterów. Nieco inaczej sytuacja wygląda z produkcjami, które inspirowane są literaturą – te w wielu przypadkach stanowią świetne uzupełnienie historii znanych z powieści lub ich kontynuacje. W poniższym zestawieniu znajdziecie zarówno gry, które luźno bazują na powieściach, jak i takie, które podchodzą do tematu w sposób nieco bardziej bezpośredni.

10. Assassin’s Creed

Twórcy pierwszej części tej niezwykle popularnej serii gier inspirowali się powieścią Alamut autorstwa Vladimira Bartola z 1938, która opowiadała o Hassanie ibn Sabahu i powstaniu sekty asasynów. Nawet motto asasynów z gry, które brzmi nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone (w oryginale: nothing is true, everything is permitted) jest zaczerpnięte właśnie z dzieła Bartola.

9. Spec Ops: The Line

Następna pozycja na liście to kolejna gra, w której nawiązania do literatury nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Osoby zaznajomione z Jądrem Ciemności szybko znajdą jednak wiele cech wspólnych. Produkcja niemieckiego studia Yager Development czerpie pełnymi garściami z powieści Josepha Conrada, przenosząc historię w realia współczesnego konfliktu zbrojnego. Trudno napisać tutaj coś więcej, nie zdradzając przy tym istotnych informacji na temat fabuły, więc dodam tylko, że ze Spec Ops: The Line zdecydowanie warto się zapoznać – właśnie ze względu na historię.

8. Enslaved: Odyssey to the West

Wędrówka na Zachód stanowiła inspirację dla wielu dzieł i nie pozostała bez wpływu również na branże gier wideo, a sama postać małpiego króla – Sun Wukonga – pojawiła się w wielu produkcjach (wystarczy wymienić chociażby popularne gry MOBA – League of Legends i Dota 2). Najciekawszą grową adaptacją tej klasycznej chińskiej powieści wydaje się być jednak Enslaved: Odyssey to the West, którego akcję osadzono w postapokaliptycznej przyszłości. Sama gra jest przy tym również bardzo udana i oferuje ciekawe połączenie platformówki ze sprawnie zrealizowaną i satysfakcjonującą walką.

7. Dante’s Inferno

Ten dynamiczny i krwisty slasher, pod względem rozgrywki, wyraźnie inspirowany jest serią God of War. Fabularnie jednak gra mocno związana jest z Boską Komedią, a konkretnie jej pierwszą częścią. W tej kontrowersyjnej produkcji autorstwa Visceral Games przyjdzie nam bowiem zwiedzić dziewięć kręgów piekła i eksterminować hordy demonicznych pomiotów w celu uratowania duszy naszej ukochanej Beatrice.

6. Dune

W roku 1992 zadebiutowała gra Dune, której akcję osadzono w świecie wykreowanym w powieści Franka Herberta pod tym samym tytułem (w Polsce znanej pod tytułem Diuna). W tym ciekawym miksie gry przygodowej i strategii wcielamy się w rolę Paula Atrydy i dążymy do pokonania rodu Harkonnenów. Ciekawostką jest również fakt, że wygląd tej produkcji inspirowany był filmem Davida Lyncha o tym samym tytule. Teraz, po 25 latach od debiutu, produkcja mocno się zestarzała, jednak w momencie premiery była chwalona zarówno przez graczy, jak i krytyków.


Gra na podstawie bestsellerowej książki już w sprzedaży

Źródło: fot. Deep Silver
Strony: 12
 

 

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – są pierwsze reakcje.…

Kapitan Marvel zadebiutuje za kilka tygodni, a pierwsze opinie są już dostępne w mediach społecznościowych.…

Norbert Zaskórski
-

Cosplayerka robi swoje stroje z jedzenia.…

Pewna cosplayerka tworzy świetne stroje różnych bohaterów i bohaterek z jedzenia.

Wiktor Fisz
-

Najbardziej niezwykłe filmy i seriale o…

Widzieliście już pierwszy odcinek Doom Patrol? Cóż za piękna superbohaterska dekonstrukcja. Swoją drogą, ostatnimi czasy…

Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Michalina Reda
-

Aladyn spotyka Dżasminę. Nowe zdjęcie z…

Aladyn to aktorska wersja znanej animacji Disneya, która zadebiutuje jeszcze w tym roku. Zobaczcie nowe…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.