TOP 10: Gry na podstawie literatury

W dzisiejszym zestawieniu przyglądamy się grom wideo, które powstały na podstawie dzieł literackich.

W dzisiejszym zestawieniu przyglądamy się grom wideo, które powstały na podstawie dzieł literackich.

Wiele gier wideo inspirowanych jest innymi dziełami popkultury. Wyjątkową niesławą cieszą się produkcje oparte o hity filmowe, często wykonywane na szybko, byle tylko zdążyć na premierę hollywoodzkich blockbusterów. Nieco inaczej sytuacja wygląda z produkcjami, które inspirowane są literaturą – te w wielu przypadkach stanowią świetne uzupełnienie historii znanych z powieści lub ich kontynuacje. W poniższym zestawieniu znajdziecie zarówno gry, które luźno bazują na powieściach, jak i takie, które podchodzą do tematu w sposób nieco bardziej bezpośredni.

10. Assassin’s Creed

Twórcy pierwszej części tej niezwykle popularnej serii gier inspirowali się powieścią Alamut autorstwa Vladimira Bartola z 1938, która opowiadała o Hassanie ibn Sabahu i powstaniu sekty asasynów. Nawet motto asasynów z gry, które brzmi nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone (w oryginale: nothing is true, everything is permitted) jest zaczerpnięte właśnie z dzieła Bartola.

9. Spec Ops: The Line

Następna pozycja na liście to kolejna gra, w której nawiązania do literatury nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Osoby zaznajomione z Jądro ciemności szybko znajdą jednak wiele cech wspólnych. Produkcja niemieckiego studia Yager Development czerpie pełnymi garściami z powieści Josepha Conrada, przenosząc historię w realia współczesnego konfliktu zbrojnego. Trudno napisać tutaj coś więcej, nie zdradzając przy tym istotnych informacji na temat fabuły, więc dodam tylko, że ze Spec Ops: The Line zdecydowanie warto się zapoznać – właśnie ze względu na historię.

8. Enslaved: Odyssey to the West

Wędrówka na Zachód stanowiła inspirację dla wielu dzieł i nie pozostała bez wpływu również na branże gier wideo, a sama postać małpiego króla – Sun Wukonga – pojawiła się w wielu produkcjach (wystarczy wymienić chociażby popularne gry MOBA - League of Legends i Dota 2). Najciekawszą grową adaptacją tej klasycznej chińskiej powieści wydaje się być jednak Enslaved: Odyssey to the West, którego akcję osadzono w postapokaliptycznej przyszłości. Sama gra jest przy tym również bardzo udana i oferuje ciekawe połączenie platformówki ze sprawnie zrealizowaną i satysfakcjonującą walką.

7. Dante’s Inferno

Ten dynamiczny i krwisty slasher, pod względem rozgrywki, wyraźnie inspirowany jest serią God of War. Fabularnie jednak gra mocno związana jest z Boską Komedią, a konkretnie jej pierwszą częścią. W tej kontrowersyjnej produkcji autorstwa Visceral Games przyjdzie nam bowiem zwiedzić dziewięć kręgów piekła i eksterminować hordy demonicznych pomiotów w celu uratowania duszy naszej ukochanej Beatrice.

6. Dune

W roku 1992 zadebiutowała gra Dune, której akcję osadzono w świecie wykreowanym w powieści Franka Herberta pod tym samym tytułem (w Polsce znanej pod tytułem Diuna). W tym ciekawym miksie gry przygodowej i strategii wcielamy się w rolę Paula Atrydy i dążymy do pokonania rodu Harkonnenów. Ciekawostką jest również fakt, że wygląd tej produkcji inspirowany był filmem Davida Lyncha o tym samym tytule. Teraz, po 25 latach od debiutu, produkcja mocno się zestarzała, jednak w momencie premiery była chwalona zarówno przez graczy, jak i krytyków.


Gra na podstawie bestsellerowej książki już w sprzedaży

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: fot. Deep Silver

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

Advertisement
 

Advertisement

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

James Franco

James Franco

ur. 1978, kończy 41 lat

Ashley Judd

Ashley Judd

ur. 1968, kończy 51 lat

Hayden Christensen

Hayden Christensen

ur. 1981, kończy 38 lat

Tim Curry

Tim Curry

ur. 1946, kończy 73 lat

Jennifer Taylor (XVI)

Jennifer Taylor (XVI)

ur. 1972, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV