TOP 10: Gry na podstawie literatury

W dzisiejszym zestawieniu przyglądamy się grom wideo, które powstały na podstawie dzieł literackich.

W dzisiejszym zestawieniu przyglądamy się grom wideo, które powstały na podstawie dzieł literackich.

Wiele gier wideo inspirowanych jest innymi dziełami popkultury. Wyjątkową niesławą cieszą się produkcje oparte o hity filmowe, często wykonywane na szybko, byle tylko zdążyć na premierę hollywoodzkich blockbusterów. Nieco inaczej sytuacja wygląda z produkcjami, które inspirowane są literaturą – te w wielu przypadkach stanowią świetne uzupełnienie historii znanych z powieści lub ich kontynuacje. W poniższym zestawieniu znajdziecie zarówno gry, które luźno bazują na powieściach, jak i takie, które podchodzą do tematu w sposób nieco bardziej bezpośredni.

10. Assassin's Creed

Twórcy pierwszej części tej niezwykle popularnej serii gier inspirowali się powieścią Alamut autorstwa Vladimira Bartola z 1938, która opowiadała o Hassanie ibn Sabahu i powstaniu sekty asasynów. Nawet motto asasynów z gry, które brzmi nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone (w oryginale: nothing is true, everything is permitted) jest zaczerpnięte właśnie z dzieła Bartola.

9. Spec Ops: The Line

Następna pozycja na liście to kolejna gra, w której nawiązania do literatury nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Osoby zaznajomione z Heart of Darkness szybko znajdą jednak wiele cech wspólnych. Produkcja niemieckiego studia Yager Development czerpie pełnymi garściami z powieści Josepha Conrada, przenosząc historię w realia współczesnego konfliktu zbrojnego. Trudno napisać tutaj coś więcej, nie zdradzając przy tym istotnych informacji na temat fabuły, więc dodam tylko, że ze Spec Ops: The Line zdecydowanie warto się zapoznać – właśnie ze względu na historię.

8. Enslaved: Odyssey to the West

Wędrówka na Zachód stanowiła inspirację dla wielu dzieł i nie pozostała bez wpływu również na branże gier wideo, a sama postać małpiego króla – Sun Wukonga – pojawiła się w wielu produkcjach (wystarczy wymienić chociażby popularne gry MOBA - League of Legends i Dota 2). Najciekawszą grową adaptacją tej klasycznej chińskiej powieści wydaje się być jednak Enslaved: Odyssey to the West, którego akcję osadzono w postapokaliptycznej przyszłości. Sama gra jest przy tym również bardzo udana i oferuje ciekawe połączenie platformówki ze sprawnie zrealizowaną i satysfakcjonującą walką.

7. Dante's Inferno

Ten dynamiczny i krwisty slasher, pod względem rozgrywki, wyraźnie inspirowany jest serią God of War. Fabularnie jednak gra mocno związana jest z Boską Komedią, a konkretnie jej pierwszą częścią. W tej kontrowersyjnej produkcji autorstwa Visceral Games przyjdzie nam bowiem zwiedzić dziewięć kręgów piekła i eksterminować hordy demonicznych pomiotów w celu uratowania duszy naszej ukochanej Beatrice.

6. Dune

W roku 1992 zadebiutowała gra Dune, której akcję osadzono w świecie wykreowanym w powieści Franka Herberta pod tym samym tytułem (w Polsce znanej pod tytułem Dune). W tym ciekawym miksie gry przygodowej i strategii wcielamy się w rolę Paula Atrydy i dążymy do pokonania rodu Harkonnenów. Ciekawostką jest również fakt, że wygląd tej produkcji inspirowany był filmem Davida Lyncha o tym samym tytule. Teraz, po 25 latach od debiutu, produkcja mocno się zestarzała, jednak w momencie premiery była chwalona zarówno przez graczy, jak i krytyków.


Gra na podstawie bestsellerowej książki już w sprzedaży

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: fot. Deep Silver

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV