TOP 10: Gry na podstawie literatury

W dzisiejszym zestawieniu przyglądamy się grom wideo, które powstały na podstawie dzieł literackich.

W dzisiejszym zestawieniu przyglądamy się grom wideo, które powstały na podstawie dzieł literackich.

5. Discworld

Obszerne i niezwykle barwne uniwersum stworzone przez Terry'ego Pratchetta doczekało się kilku gier wideo, w tym m.in. tekstowego Discworld MUD, które zadebiutowało w roku 1991. Największą popularnością cieszył się trzy gry point and click wydane odpowiednio w roku 1995, 1996 i 1999, które oferowały świetną (jak na swoje czasy) oprawę audiowizualną, a także humor, tak charakterystyczny dla dzieł Pratchetta.

4. American McGee's Alice

Ta gra, jak i jej kontynuacja – Alice: Madness Returns, to jak nietrudno się domyślić, produkcje inspirowane twórczością Lewisa Carolla. Również i w tym przypadku nie mamy jednak do czynienia ze zwyczajną adaptacją. Gry, łączące w sobie elementy akcji i przygody, oferują znacznie mroczniejszą historię oraz lokacje przypominające senne koszmary. Nie stronią także od pokazywania niepokojących i brutalnych scen.

3. S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

Akcję tej gry osadzono w Czarnobylu. Gracze wcielają się w rolę tytułowego Stalkera, który przemierza tamtejsze tereny w poszukiwaniu artefaktów i innych, cennych przedmiotów. Ta ciekawa produkcja łączy w sobie elementy klasycznej strzelanki pierwszoosobowej z nieliniową fabułą, która luźno inspirowana jest Piknikiem przy skraju drogi, powieścią napisaną przez braci Strugackich i wydaną w 1972 roku. Również opowiadała ona o Stalkerach, którzy organizowali wyprawy do tajemniczych Stref, będących miejscami lądowania obcych.

2. Metro 2033

Ta postapokaliptyczna powieść Dimitrija Głuchowksiego z akcją osadzoną w tytułowym metrze, doczekała się przeniesienia do gry wideo. Wydana 2010 gra sprawnie przeniosła najważniejsze założenia historii na komputery PC i konsole i dopełniła je ciekawą rozgrywką z pogranicza strzelanki i surival horroru. W roku 2013 zadebiutowała jej kontynuacja – Metro: Last Light, a rok później reedycja nazwana Redux. Już w przyszłym roku mamy się doczekać kolejnego sequela, zatytułowanego Metro: Exodus.

1. The Witcher 3: Wild Hunt

Na liście gier na podstawie dzieł literackich nie mogło zabraknąć polskiej serii Wiedźmina, która powstała na bazie twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Żadna z trzech gier (czterech, jeśli pod serię podciągniemy nadchodzącą karciankę Gwent: The Witcher Card Game) nie jest bezpośrednią adaptacją historii znanych z książek i opowiadań – zamiast tego twórcy zdecydowali się na przedstawienie dalszych losów Geralta, co okazało się strzałem w dziesiątkę – otrzymaliśmy ciekawą, nieznaną wcześniej historię, która ma miejsce w znanym, interesującym i jednocześnie bardzo swojskim uniwersum.


Gra na podstawie bestsellerowej książki już w sprzedaży

Strony:
  • 1
  • 2 (current)

Źródło: fot. Deep Silver

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kate Mara

Kate Mara

ur. 1983, kończy 37 lat

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski

ur. 1945, kończy 75 lat

Grant Show

Grant Show

ur. 1962, kończy 58 lat

Tracy Morgan

Tracy Morgan

ur. 1943, kończy 77 lat

Donal Logue

Donal Logue

ur. 1966, kończy 54 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV