Zamiana ról w filmach – kobiety grające mężczyzn
Często w filmach wykorzystywany jest schemat, w którym oglądamy kobiety w różnych okolicznościach grające mężczyzn. Dziś o filmach traktujących o takich temacie.
Często w filmach wykorzystywany jest schemat, w którym oglądamy kobiety w różnych okolicznościach grające mężczyzn. Dziś o filmach traktujących o takich temacie.
Transamerica (2005)
Na tydzień przed ostatnią operacją zmiany płci Bree (Felicity Huffman) dostaje telefon z więzienia. Po drugiej stronie słuchawki odzywa się Toby (Kevin Zegers), syn, o istnieniu którego Bree nie miała pojęcia. Kobieta wyrusza z Los Angeles do Nowego Jorku, aby wyciągnąć młodzieńca z tarapatów. Nie przyznaje się jednak, że jest jego ojcem. Chłopak też się tego nie domyśla i bierze Bree za nawiedzoną katoliczkę, która chce uratować jego duszę. Razem wyruszają w podróż przez Stany. Toby - aby odnaleźć ojca, a Bree - sama jeszcze nie wie dlaczego.
Transamerica to film drogi, który opowiada o poznaniu siebie, akceptacji i rodzinie. Felicity Huffman w roli transseksualisty była wyjątkowo przekonująca, za co została wyróżniona nominacją do Oscara dla aktorki pierwszoplanowej oraz wygrała Złoty Glob.
She's the Man (2006)
Viola (Amanda Bynes) jest zapaloną fanką futbolu i gra w szkolnej drużynie. Gdy drużyna zostaje rozwiązana, ta postanawia się przebrać za swojego brata bliźniaka, Sebastiana, i wstąpić do męskiego zespołu w jego szkole. Problemy zaczynają się, gdy dziewczyna zakochuje się w jednym chłopaków z drużyny, Duke'u (Channing Tatum).
Ona to on jest lekką, przyjemną komedią dla młodzieży. Mamy młodzieńczą miłość, problemy, małą farsę i sporo śmiechu. Film oparty został na sztuce Szekspira Wieczór trzech króli.
I'm Not There (2007)
Film przedstawia życie Boba Dylana. Pomysł na jego realizację był niekonwencjonalny i tworzył swoisty kolaż. Postać muzyka grało aż sześciu aktorów, a każdy z nich symbolizował inny etap życia Dylana. Jedną z wersji zagrała Cate Blanchett. Co ciekawe, film nie próbuje wyjaśniać, jak poszczególne postacie łączą się ze sobą w całość. I'm Not There jest wyjątkowym i ciekawym obrazem. Pokazuje on różne oblicza tej samej osoby no i oczywiście można w nim usłyszeć dobrą muzykę.
Papieżyca Joanna (2009)
Papieżyca Joanna jest filmem opartym na kontrowersyjnym wątku historii Kościoła oraz powieści Donny Woolfolk Cross. Opowiada historię inteligentnej kobiety, która była żądna wiedzy i chciała myśleć sama za siebie. Przywilej ten w średniowieczu mieli jedynie mężczyźni, dlatego Joanna zdecydowała się spędzić większość swojego życia przebrana za jednego z nich. Los pokierował nią tak, że została papieżem Janem VIII.
Złoty środek (2009)
Film opowiada o Mirce (Anna Przybylska), absolwentce prawa, która pragnie ocalić kamienicę na warszawskiej Pradze. W tym celu musi się zatrudnić w kancelarii prawnej, która stoi za transakcją. Niestety firma nie zatrudnia kobiet, dlatego Mirka przebiera się za mężczyznę i zdobywa posadę już jako Mirek.
Film Olafa Lubaszenko jest najgorszą pozycją w zestawieniu. Obfituje w kiepski humor i żenujące gagi, a przez to motyw kobiety w przebraniu mężczyzny zupełnie nie porywa ani nie bawi.
Albert Nobbs (2011)
Film został osadzony w końcu XIX wieku w Irlandii. Opowiada o kamerdynerze Albercie Nobbsie (Glenn Close), który tak naprawdę jest kobietą. Albert pracuje w jednym z najlepszych hoteli, aby móc wieść przyzwoite życie. Próbuje także odłożyć wystarczająco dużo pieniędzy, by móc otworzyć swój własny biznes. Nobbs poznaje artystę, Huberta Page'a (Janet McTeer), który także jest kobietą w przebraniu.
Glenn Close wspaniale odegrała postać Nobbsa - jego zagubienie, problemy i sprzeczności. Film zdobył trzy nominacje do Oscara oraz trzy nominacje do Złotego Globu.
Chłopczyca (2011)
Ten francuski film opowiada o dziesięcioletniej Laure (Zoé Héran), która przeprowadza się na nowe osiedle i przedstawia się nowo poznanym dzieciakom jako Mikael. Ponieważ dziewczynka jest jeszcze młoda, nie ma dużego problemu z ukrywaniem swojej tożsamości przed kolegami. Trudność sprawia jedynie ukrywanie przed rodziną, że wszyscy znajomi myślą, iż jest ona chłopcem.
Chłopczyca opowiada o młodym człowieku, który nie identyfikuje się ze swoją płcią biologiczną. O zagubieniu w swoim ciele, wstydzie, tajemnicy, braku zrozumienia i rodzinie. Ten piękny i poruszający obraz zdobył tytuł najlepszego filmu poświęconego gejom i lesbijkom na Berlinale - Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
- 1
- 2 (current)
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat