Carte Blanche (2015)

Carte Blanche

Przejmująca historia nauczyciela lubelskiego liceum oparta na prawdziwych wydarzeniach. Lubiany przez uczniów nauczyciel historii, Kacper, odczuwa nasilające się problemy z widzeniem. Dowiaduje się, że w wyniku wady genetycznej w najbliższym czasie straci całkowicie wzrok. Ukrywa ten fakt przed dyrekcją szkoły, starając się mimo to przygotować uczniów do matury oraz zaprzyjaźnia się bliżej z inną nauczycielką.

Trailery i materiały wideo

Carte Blanche - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

"Carte Blanche" to doskonały przykład odrodzonego niedawno nad Wisłą kina środka. Przed kilkoma laty rodzimi producenci oferowali nam jedynie dwa rodzaje rozrywki: komedie romantyczne oraz filmy przez duże F - historyczne opowieści mające za zadanie rozliczyć się z ważnymi wydarzeniami z ostaniach dekad i tchnąć w nas patriotycznego ducha. W chwili, gdy widzowie zbuntowali się i przestali chodzić na wspomniane produkcje lżejszego kalibru, filmowcy zaczęli wypełniać dotychczasową lukę. Jak zawsze, czasem z lepszym efektem („Chce się żyć”), czasem z gorszym („Bilet na Księżyc”), niemniej i tak był to zdecydowany krok naprzód. Teraz jednak, kiedy nikt już nie ma wątpliwości, że warto chodzić na polskie filmy, można być nieco bardziej wybrednym i powiedzieć: Dobrze, że "Carte Blanche" powstało, ale szkoda, że nie jest lepsze.

Prawdziwa historia, która stała się źródłem inspiracji dla scenarzysty (i reżysera w jednym), Jacka Lusińskiego, to właściwie gotowy scenariusz filmu. Oto bowiem oglądamy losy nauczyciela z Lublina, który w pewnym momencie zaczyna tracić wzrok. Nie chcąc się przyznać do tego przed znajomymi i obawiając się utraty pracy, postanawia ukrywać swoją przypadłość i kontynuować swoje życie tak, jak gdyby nic się nie stało. Ciekawa historia, ale dlaczego piszę, że filmowa? Bo przez kilka miesięcy (a w rzeczywistości przez lata) nikomu głównego bohatera nie udaje się zdemaskować.

Scenariusz filmowy względem prawdziwej historii dodatkowo podkoloryzowano, w tym – niestety - dodano kilka typowo melodramatycznych wątków. Obok podglądania zmagań nauczyciela ze szkolnymi korytarzami i badaniami okresowymi przyjdzie nam także obserwować jego życie uczuciowe: związek z koleżanką z pracy, próbę pomocy ulubionej uczennicy, trudne relacje z matką i męską przyjaźń z mającym kłopoty małżeńskie kumplem. O ile te dwa ostatnie wątki wypadają przyzwoicie (Arkadiusz Jakubik jako przyjaciel w swojej małej roli jest wręcz rewelacyjny), o tyle dwa pierwsze stanowią najsłabsze punkty całej produkcji. Zbudowany obraz szkoły wydaje się zbyt kolorowy, przez co zupełnie nierealistyczny, a historia miłosna nie jest wystarczająco rozwinięta i ostatecznie tonie w gąszczu w innych pomysłów reżysera.

Andrzej Chyra przyzwyczaił nas do świetnych kreacji i jako Kacper, filmowy odpowiednik Macieja Białka, po raz kolejny porywa widzów. Swojego bohatera wbrew temu, co można sobie pomyśleć, nie kreuje jednak efektownie. Używa raczej minimalistycznych środków, pokazując swoją chorobę drobnymi znakami. Szkoda, że podobnie efektywnie nie wypadają na przykład zdjęcia i montaż, często traktujące nas kolejnymi banalnymi metaforami wizualnymi.

Czytaj również: Chiwetel Ejiofor negocjuje rolę w „Doctor Strange” Marvela

W "Carte Blanche" smuci przede wszystkim niewykorzystany potencjał historii. Mocna fabuła doczekała się jedynie telewizyjnej realizacji.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Anthony Mackie

Anthony Mackie

ur. 1978, kończy 41 lat

Alyssa Sutherland

Alyssa Sutherland

ur. 1982, kończy 37 lat

Janusz Gajos

Janusz Gajos

ur. 1939, kończy 80 lat

Aubrey Dollar

Aubrey Dollar

ur. 1980, kończy 39 lat

LisaRaye McCoy

LisaRaye McCoy

ur. 1967, kończy 52 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV