PitBull (2005)

PitBull

PitBull opowiada o policjantach z warszawskiego Wydziału Zabójstw, którzy próbują aresztować niebezpiecznego ormiańskiego przestępcę.

Trailery i materiały wideo

Pitbull – zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

PitBull to film, który można traktować na dwa sposoby. Po pierwsze - po prostu jako zamknięte dzieło filmowe. Jeden z najlepszych polskich filmów policyjnych. Pełną świetnych aktorskich kreacji opowieść o grupie warszawskich policjantów, o ich pracy, życiu prywatnym, wielkich problemach i małych radościach. Opowieść, która stoi w opozycji do praktycznie całej polskiej tradycji kina policyjnego (no może z wyjątkiem Przepraszam, czy tu biją?) i nadal świetnie się broni. Wszystko tu jest na miejscu – od konstrukcji, przez dobrze wymyślonych bohaterów, świetne postacie drugoplanowe, po wiarygodność realiów i wydarzeń. To film o tym, jak wymagająca, niewdzięczna i w dużej mierze beznadziejna jest praca policjantów. Ale ktoś to musi robić. Nie zawsze się udaje, nie zawsze ma to sens, czasem trudno zauważyć granicę między prawem a bezprawiem, ale oglądając to, wierzymy w tę fabułę. W to, co widzimy na ekranie: w policjantów ledwo wiążących koniec z końcem, w brutalne konfrontacje ze złem tego świata, we wszechobecny brud i zgniliznę na mnóstwie poziomów rzeczywistości.

To pierwszy sposób na oglądanie dziś Pitbulla. Jest też drugi – oglądanie go w kontekście (a jest ich mnóstwo). Z jednej strony to wciąż fascynujące i niesamowite, że było to dzieło debiutanta. Poziom filmu trochę tłumaczy wcześniejszy dorobek Patryka Vegi jako realizatora programów telewizyjnych – dokumentów o policji. Ta fabuła jest ich wynikiem – Vega nasłuchał się mnóstwo mrocznych, mocnych historii, ale nie miał jak ich pokazać w dokumencie, napisał więc na ich podstawie film fabularny.

Jeszcze później rozwinął tę opowieść do serialu telewizyjnego, który był równie dobry co film kinowy. Dopiero on zbudował popularność tego tytułu i tego twórcy, bo film Pitbull miał w kinie wielkiego pecha: jego premiera wypadła tuż po śmierci Jana Pawła II i nikt wtedy nie miał w tym kraju czasu ani ochoty na wizytę w kinie.

Serial Pitbull w swym pierwszym sezonie był po prostu bardziej rozbudowaną wersją filmu. Kolejne sezony opowiadały o dalszych losach policjantów i nie miały już niestety mocy oraz jakości pierwszej historii, podobnie jak następne pomysły, filmy i seriale Vegi.

Historia kilku osób z warszawskiego Wydziału Zabójstw - Despero, Gebelsa, Metyla i innych - nie była uroczą słoneczną pocztówką z życia policji. To nie był film, po którym tłumy młodych ludzi składały podania do pracy w tym zawodzie, ale z pewnością to jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich dekad. I trochę jak Citizen Kane dla Orsona Wellesa – rewelacyjny debiut, do którego poziomu jego twórca w kolejnych latach nie potrafił nawiązać.

 


Pitbull. Nowe porządki - plakat
źródło: materiały prasowe

Kontynuacja Pitbulla, zatytułowana Pitbull. Nowe porządki, zadebiutuje w kinach już 22 stycznia.

Obsada

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Asa Butterfield

Asa Butterfield

ur. 1997, kończy 23 lat

Matt Lanter

Matt Lanter

ur. 1983, kończy 37 lat

Pawel Królikowski

Pawel Królikowski

ur. 1961, kończy 59 lat

John Bradley-West

John Bradley-West

ur. 1988, kończy 32 lat

David Oyelowo

David Oyelowo

ur. 1976, kończy 44 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV