Przeczytaj w weekend

Pokój (2015)

Room

Pokój

Jack ma pięć lat, gdy dowiaduje się od mamy, że pokój, w którym mieszka z nią od urodzenia, nie jest całym światem. Wychował się tu, myśląc, że po drugiej stronie ścian jest pustka. Teraz matka decyduje się powiedzieć mu prawdę i z jego pomocą podjąć walkę o wolność. Od prawie 6 lat są tu więzieni przez człowieka, który każe nazywać się Dużym Nickiem. Izoluje ich od świata, grożąc, że próba ucieczki zostanie ukarana śmiercią. Mama obmyśla niezwykle ryzykowny plan, którego głównym bohaterem ma być właśnie Jack. Wkrótce okaże się, że nie samo odzyskanie wolności jest największym wyzwaniem, ale konieczność odnalezienia się w niej i nauka życia na nowo. [opis dystrybutora]

Trailery i materiały wideo

Pokój - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Jack ma pięć lat, a ciasny pokój, który zamieszkuje z matką, jest jego całym światem. Tu się urodził i wychował; nie zdaje sobie sprawy, że poza komórką, w której mieszka, toczy się życie. Gdy matka postanawia powiedzieć mu prawdę, trudno mu zaakceptować, że obrazy, które zna jedynie z telewizji, mogą istnieć naprawdę. Szok, przerażenie i zagubienie, które możemy obserwować na twarzy młodego Jacoba Tremblay, są dokładnie tym samym, co i my czujemy ,oglądając to, co dzieje się na ekranie.

Room jest luźno oparty na historii, która faktycznie wydarzyła się w Austrii. Joseph Fritzl przez 24 lata więził swoją córkę Elisabeth w piwnicy i wielokrotnie ją gwałcił. Z tego kazirodczego związku narodziło się siedmioro dzieci. Gdy Elisabeth została wypuszczona ze swojego więzienia, jej najmłodszy syn miał sześć lat. Jego losy zainspirowały Emmę Donoghue do napisania powieści, która z kolei zrobiła duże wrażenie na twórcach Pokoju. W ten sposób powstał sam film.

Już więc wyjściowa historia jest tak mocno obciążona emocjonalnie, że trudno przejść nad nią do porządku dziennego. Sposób, w jaki Room został napisany, nakręcony i zagrany, pogłębia to obciążenie wielokrotnie. Ostatecznie więc wychodzi się z kina, będąc całkowicie zmasakrowanym. Uczucie bezsilności, przerażenia, rozpaczy i przemożnego smutku są tak potężne, że trudno się otrząsnąć przez następnych kilka dni. Ten film zostanie w Waszych głowach na długo i właśnie w tym tkwi jego siła.

Brie Larson za swoją rolę została nominowana do Oscara i mam głęboką nadzieję, że nagrodę dostanie, ponieważ zasłużyła na wszystkie wyróżnienia, jakie można jej przyznać. Jej charyzma, subtelność i umiejętność grania emocjami sprawiły, że postać, którą odgrywała, nie mogłaby być bardziej wiarygodna. Brie zrobiła wszystko najlepiej. Równie doskonały był mały Jacob Tremblay - dojrzałej gry aktorskiej mogłoby się uczyć od niego wielu starszych i doświadczonych kolegów po fachu. Duet ten jest elektryzujący; wydaje się, jakby zostali dla siebie stworzeni.

Room zgrabnie balansuje pomiędzy dramatem a thrillerem, pomiędzy trudnymi, bolesnymi tematami a momentami, które zmuszają do uśmiechu. Nie dajcie się jednak zwieść - będziecie zaciskać dłonie w pięści i wstrzymywać oddech na jednej z najlepszych scen ucieczki, jakie widziałam; będziecie szlochać i będziecie mieli ochotę zniszczyć coś pięknego. Do takich skrajnych emocji doprowadza ten film. Nie da się od niego uciec i nikt nie powinien próbować. Boli. I ma boleć.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Katey Sagal

Katey Sagal

ur. 1954, kończy 66 lat

Logan Lerman

Logan Lerman

ur. 1992, kończy 28 lat

Antoine Fuqua

Antoine Fuqua

ur. 1966, kończy 54 lat

Drea de Matteo

Drea de Matteo

ur. 1972, kończy 48 lat

Damien Chazelle

Damien Chazelle

ur. 1985, kończy 35 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV