Repertuar kin Nowość Program TV

Wojna domowa (2011)

Civil War

Śr. ocena 7.6

Znasz tę książkę? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Najnowsza recenzja redakcji

Wojna domowa to z pewnością jedno z największych komiksowych wydarzeń ostatnich lat. Historia wielkiego konfliktu pomiędzy superbohaterami Marvela powraca w Polsce dzięki wydawnictwu Egmont i wciąż potrafi na nowo rozpalać nasze umysły.

Nie ma żadnego przypadku w tym, że Wojna domowa ukazała się w naszym kraju już po raz trzeci. Rozsławiona jeszcze przez film Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów historia w dalszym ciągu pozostaje jednym z najważniejszych komiksowych wydarzeń ostatnich lat. W jakiś karkołomny sposób Markowi Millarowi, w moim prywatnym odczuciu jednemu z najwybitniejszych scenarzystów w świecie powieści graficznych, udało się stworzyć opowieść z jednej strony próbującą nawiązać dialog ze współczesnością, z drugiej zaś wykraczającą poza jakiekolwiek ramy czasowe. Dzięki temu Wojna domowa zdaje się stawiać pytania o rolę superbohaterów w dzisiejszej rzeczywistości – ich heroiczne powinności wcale się przecież nie kończą, jedynie wciąż i wciąż ulegają przeobrażeniom. Millar jak nikt inny zdaje sobie z tego sprawę, proponując czytelnikowi odświeżające spojrzenie na całą komiksową mitologię.

Tę historię najprawdopodobniej już znamy: działania superbohaterów wymykają się spod kontroli, śmierć ponoszą Bogu ducha winne dzieci, więc dygnitarze polityczni decydują się na wprowadzenie Aktu Rejestracji – ustawy mającej prawnie regulować sposób funkcjonowania herosów. Tego typu zabiegi doprowadzają do prawdziwego trzęsienia ziemi w panteonie marvelowskich tytanów. Powstają dwa stronnictwa; jedno, któremu przewodzi Tony Stark, pragnie nawiązać współpracę z władzami, drugie zaś, na czele którego staje Kapitan Ameryka, nie chce się zgodzić na propozycje ograniczenia swobody w walce ze złem. Porządek legalny miesza się tu z mniej lub bardziej subtelnie zarysowanymi dylematami moralnymi, jednak Millar w żadnym stopniu nie zamierza formułować kategorycznych sądów. Dla komfortu własnego i czytelnika wprowadza więc perspektywę społeczno-medialną, niezwykle pomocną w dostrzeganiu kolejnych elementów układanki składającej się na jego opowieść. Przyswajając całą historię, zaczynamy zdawać sobie sprawę, że jako bierni obserwatorzy wydarzeń możemy na własną rękę rozstrzygać kto w tym całym sporze ma rację.

Wojna Domowa - okładka
Źródło: Egmont

Zwraca przede wszystkim uwagę rozmach scenariuszowy Millara – choć mamy w tym przypadku do czynienia z zamkniętą opowieścią, to jednak natężenie akcji jest tu tak wielkie, jakbyśmy obcowali z komiksową wariacją na temat współczesnych blockbusterów kinowych. Koniec końców to żaden mankament; wręcz przeciwnie – w gąszczu wydarzeń nadal dostrzegalne są kameralne dramaty i dylematy jednostek. Co prawda momentami jest to broń obosieczna, a niektóre wątki wydają się nie być doprowadzone do końca, to jednak wszystko to odbywa się pod dyktando szerszej perspektywy, która ostatecznie rzutuje na nasz odbiór całego komiksu. Millar panuje nad narracją w sposób bezgraniczny, raz po raz bombardując nas kodeksami moralnymi kolejnych postaci. Jest tu mnóstwo fabularnych pułapek i gry z czytelnikiem, który często będzie miał problem z wytyczeniem wyraźnej granicy pomiędzy „dobrem” a „złem”, o czym być może najlepiej przekonujemy się w przypadku kapitalnie poprowadzonego wątku Punishera. Lekcja z moralności nawet dla komiksowych laików będzie tym łatwiej przyswajalna, że w tej opowieści w zasadzie nie ma czasu na nudę. Autor dzieła nie zapomina, że wielkie sceny bitewne cieszą oko odbiorcy. Niektóre z plansz stają się czymś w rodzaju przeglądu sił przed nadchodzącą bijatyką – szable policzone, krew za chwilę się poleje.

Wielką zaletą komiksu są również rysunki Steve’a McNivena. Choć na pierwszy rzut oka będziemy dostrzegać mroczny ton opowieści, to jednak posługuje się on tutaj wyrazistymi kolorami, znajduje doskonały pomost pomiędzy scenami z kilkoma herosami i tymi, w których widać cały ich panteon, nadaje historii dynamikę i raz po raz bawi się perspektywą, którą proponuje czytelnikowi. Dzięki takim zabiegom warstwa wizualna tomu jest niezwykle uniwersalna – jakby ziściły się w niej marzenia początkujących i doświadczonych czytelników jednocześnie. Trzecie polskie wydanie historii, za które tym razem odpowiada wydawnictwo Egmont, również nie budzi żadnych zastrzeżeń. Twarda oprawa, papier kredowy i dodatkowe materiały w postaci promujących dzieło okładek i plakatów sprawiają, że dla miłośnika komiksów ten tom staje się pozycją obowiązkową.

Dzisiejszy świat powieści graficznych niejednokrotnie ma problem z budowaniem wielkich narracji – patrząc z tej perspektywy, Wojna domowa zdaje się być znakomitym panaceum na tego typu niemoc twórczą. Uniwersalna opowieść o przybierającym monstrualne rozmiary konflikcie między superbohaterami debiutowała w oryginale przeszło 10 lat temu, jednak miniona dekada, jak się wydaje, tylko wzmocniła aktualność tej historii. Cała sprawa rozbija się bowiem o pryncypia, jakimi kierują się w swoim postępowaniu herosi – nawet jeśli z którymś z nich się nie zgadzamy, to i tak doskonale wiemy jak mocno wierzy on w słuszność swojego postępowania. Ot, cała Wojna domowa: czasem nawet zrzucając z cokołu stawiamy najtrwalsze pomniki prawdziwym tytanom popkultury.

Pokaż całą recenzję

Powiązane Artykuły

Piotr Piskozub
weekend
-

Avengers razem z X-Men, Disney kupuje Foxa. Eksperci o przyszłości MCU

Przejęcie studia Fox przez Disneya zrodziło wiele pytań o przyszłość Avengers, X-Men i całego MCU.…

Oskar "Komiksomaniak" Rogowski
1-

Wojna Domowa w świecie superbohaterów Marvela

Już 6 maja na ekrany kin wchodzi film Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, który będzie odnosił…

Michał Czubak
-

Avengers na kartach komiksu. Przełomowe momenty w historii drużyny

Jak wyglądały początki jednej z najważniejszych drużyn Marvela? Czym kierował się Stan Lee, tworząc Avengers?…

Wielu autorów
-

Mark Millar – Marvel, DC i… Millarworld

Prezentujemy sylwetkę i najważniejsze dzieła popularnego twórcy komiksów, na podstawie których powstały m.in. filmy "Kick-Ass"…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.