Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
7/10

Avengers. Czas się kończy #01 – recenzja komiksu

Avengers. Czas się kończy #01 to lektura wymagająca, ale prowadząca nas do naprawdę zaskakującego finału. Scenarzysta Jonathan Hickman po raz kolejny decyduje się budować wielowątkową opowieść, która swoim rozmachem potrafi momentami przytłoczyć.

W komiksowym świecie Marvela sporo się dzieje, a jeszcze większe zmiany malują się już na horyzoncie. Avengers. Czas się kończy #01 ma je nie tylko zapowiadać, ale również podsumowywać masę dotychczasowych wydarzeń, do jakich doszło w uniwersum Domu Pomysłów. Już na wstępie należy jednak zaznaczyć, że nowa seria sprawi w odbiorze masę kłopotów czytelnikowi, który dopiero rozpoczyna przygodę z linią Marvel NOW!. Z jednej strony mamy tu bowiem do czynienia z restartem serii Avengers, z drugiej zaś w skład albumu wejdą zeszyty z Avengers i New Avengers. Mało tego – by swobodnie podróżować przez całą opowieść, należałoby również kojarzyć fakty z Nieskończoności czy Grzechu pierworodnego. Wielowątkowość ukazanej historii jest więc mieczem obosiecznym, jednak odbiorca lubujący się w fabularnych zawiłościach i zamaszystych posunięciach narracyjnych powinien być z lektury tomu Jonathana Hickmana niezwykle zadowolony.

Zasadnicza oś fabuły rozpisana jest wokół sporu herosów o to, jak podejść do kolejnych inkursji, czyli zderzania się planet z różnych wymiarów. Superbohaterowie siłą rzeczy dzielą się na dwa obozy: Reed Richards, Kapitan Brytania, Beast, Hulk i Czarna Pantera działają jako Iluminaci chcący niszczyć jedne światy, by ratować inne, natomiast przeciwnikami takiego podejścia są choćby mocno podstarzały Steve Rogers, nowy Kapitan Ameryka – Sam Wilson, Hawkeye, Sue Storm i Kapitan Marvel. Pierwsza z grup ma jednak duży problem z realizacją swoich założeń. Ostatecznie odłącza się od niej Władca Atlantydy, Namor, który łączy siły z Thanosem i dwojgiem członków Czarnego Zakonu – chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że nowa drużyna znana teraz jako Koteria będzie mieć radykalne podejście do inkursji. Ich środki staną się koniec końców tak drastyczne, że z biegiem czasu Namor będzie próbował sprzymierzyć się z Doktorem Doomem, by położyć kres dopiero co powstałej grupie. A przecież jest jeszcze drużyna doktora da Costy, w której znajduje się m.in. Thor. Każda z ekip twierdzi, że stoi na straży naszego świata, jednak czytelnik zacznie odkrywać, iż sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się to wydawać.

Mnogość wątków w tym tomie będzie budzić skojarzenia z Nieskończonością, choć na poziomie rozwoju akcji punktem odniesienia wydaje się być inna opowieść o konflikcie herosów, Wojna domowa. Hickman chce więc korzystać z najlepszych wzorców komiksowych, jednak zawiodą się ci, którzy liczą na wszędobylskie jatki i spuszczanie sobie manta nawzajem. Tego typu zabiegów jest w tej historii jak na lekarstwo, przy czym broni się ona pieczołowitym podejściem scenarzysty do ukazywania motywacji konkretnych postaci i zderzania ich ze sobą w nieoczywisty sposób. Są tu większe niż życie dylematy moralne i niekończące się dysputy nad kondycją i przyszłością naszego świata. Czytelnik sam będzie musiał się przekonać, czy Hickman, osadzając te dywagacje w tytułowym kończącym się czasie naszej planety, zjada własny ogon, czy raczej jest wizjonerem, który całe uniwersum Marvela chce doprowadzić ku nowemu początkowi. Niezwykle istotnym wątkiem opowieści są również aluzje polityczne i pytania o moralność współczesnej cywilizacji – w końcu mamy tu do czynienia z grupą jawnych zbrodniarzy, których działania są tolerowane tylko po to, by ziemscy decydenci mieli święty spokój.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Tom naprawdę dobrze prezentuje się w aspekcie wizualnym, w którym cechuje go duża różnorodność kształtów i zastosowanych na planszach barw – to naturalnie pokłosie faktu, że album został narysowany przez kilku rysowników. Prawdopodobnie najlepiej wypadają ilustracje Mike’a Deodato z ostatniego rozdziału, które znakomicie wpasowują się w wydźwięk historii. W dodatku odbiorca będzie miał tu okazję zapoznać się z nieco innym wizerunkiem doskonale nam znanych postaci – trzeba przyznać, że Kapitan Ameryka i Thor w swoim nowym emploi prezentują się nadzwyczaj majestatycznie.

Avengers. Czas się kończy #01 z całą pewnością nie jest pozycją dla wszystkich czytelników. Wbrew pozorom lektura jest wymagająca i raz po raz egzaminuje odbiorcę z wielu meandrów komiksowego uniwersum Marvela. Warto jej jednak dać szansę – choćby po to, by dotrzeć do zaskakującego zakończenia tomu, w którym fabularny środek ciężkości zostaje przesunięty z opowieści o konflikcie herosów w stronę jednostkowego dramatu. To dobra wróżba na przyszłość; gdy chcielibyśmy założyć, że Hickman chce przedstawić nam dziwnie znajomą historię w nowy sposób, scenarzysta zwodzi swojego czytelnika i wybudza w nim niepewność. A przecież to dopiero uwertura do wielkich wydarzeń, rozpisanych pod dyktando uciekającego nam w błyskawicznym tempie czasu.

Źródło: Zdjęcie główne: Egmont

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
spoilery
-

Daredevil – co przegapiliście w 3.…

W 3. sezonie serialu Daredevil twórcy postanowili umieścić wiele easter eggów i nawiązań, które mogą…

Adam Siennica
-

Darth Vader zbudował swój zamek ma…

Darth Vader w nowym komiksie chce zbudować zamek na planecie Mustafar, który poznaliśmy w filmie…

Piotr Piskozub
-

Marvel: Avengers vs. Hulk. Jest nowy…

Marvel w komiksie pokazał nowy wygląd słynnej zbroi Iron Mana znanej jako Hulkbuster - Hulk…

Adam Siennica
-

Godzilla: Król Potworów – kim są…

Godzilla: Król Potworów to oczekiwana kontynuacja filmu z 2014 roku. Reżyser Mike Doughtery wyjawił nowe…

Adam Siennica
-

Star Trek: Discovery – Klingoni się…

Star Trek: Discovery w styczniu 2019 roku powróci z 2. sezonem. Do sieci trafiło nowe…

Norbert Zaskórski
spoilery
-

Nawiedzony dom na wzgórzu: sezon 1…

Nawiedzony dom na wzgórzu to nowy serial grozy Netflixa oparty na popularnej powieści autorstwa Shirley…

Ocena recenzenta:
9

Co o tym sądzisz?

To okno zamknie się automatycznie za 15 sek. [X]
 

To okno zamknie się automatycznie za 15 sek. [X]