Enola Holmes: Netflix pozwany za film. Wszystko przez Sherlocka
Historia Enoli Holmes nie spodobała się przedstawicielom Arthura Conana Doyle'a.
Historia Enoli Holmes nie spodobała się przedstawicielom Arthura Conana Doyle'a.
Seria Enola Holmes autorstwa Nancy Springer dotychczas doczekała się dwóch ekranizacji w reżyserii Henry'ego Bradbeera. Przygody młodszej siostry Sherlocka Holmesa można śledzić w produkcjach Netflixa Enola Holmes, która została oparta na książce Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza oraz Enola Holmes 2, do której inspiracją stała się cała seria książek Springer. W tytułową bohaterkę wciela się Millie Bobby Brown, a w Sherlocka Henry Cavill. Okazuje się, że odsłona słynnego detektywa z serii Enola Holmes nie spodobała się przedstawicielom autora oryginalnych powieści o jego przygodach, czyli Arthura Conana Doyle'a. Złożyli oni pozew przeciwko producentom z Netflixa oraz Nancy Springer.
Enola Holmes: Netflix pozwany przez przedstawicieli twórcy Sherlocka
Twórcy Enoli Holmes podpadli przedstawicielom Arthura Conana Doyle'a. Wszystko przez to, że nie byli oni zadowoleni z tego, że bohater grany przez Henry'ego Cavilla znacznie różnił się swoim zachowaniem od poprzednich odsłon słynnego detektywa. Według nich Sherlock z Enoli Holmes jest zbyt opiekuńczy i empatyczny, a detektyw z powieści Doyle'a od zawsze był przedstawiany jako bohater zdystansowany i pozbawiony emocji.
To jednak nie jedyny problem, jaki przedstawiciele autora mają z filmem Enola Holmes. W pozwie stwierdzili także, że zarówno producenci, jak i Nancy Springer bez ich zgody poniekąd zainspirowali się fabułą 10 opowiadań Doyle'a o Sherlocku Holmesie napisanych w latach 1923-1927. W chwili powstania książek oraz filmu były one jeszcze objęte prawami autorskimi w Stanach Zjednoczonych. Jedną z inspiracji w produkcji Enola Holmes oraz powieściach Springer według przedstawicieli Doyle'a jest to, że Sherlock Holmes - podobnie jak w wielu powieściach pisarza - miał wyraźny szacunek do kobiet.
Jak informuje portal Fandom Wire, sprawa Netlixa i Nancy Springer niedawno została umorzona. Oznacza to, że twórcy Enoli Holmes najprawdopodobniej nie poniosą żadnych konsekwencji zarówno za zmianę charakteru Sherlocka, jak i rzekomą inspirację istniejącymi dziełami. Prawa autorskie do opowiadań napisanych przez Arthura Conana Doyle'a w latach 1923-1927 mają wygasnąć pod koniec 2023 roku.
Enola Holmes - książki
Oto jak prezentują się okładki książek z serii Enola Holmes od wydawnictwa Poradnia K:
Enola Holmes - zwiastun filmu
Źródło: Fandom Wire