fot. A24
Heretic to horror z Hugh Grantem w roli głównej, który w Polsce trafi do kin 22 listopada 2024 roku. Produkcja studia A24 opowiada historię pana Reeda. Pewnego dnia do jego domu pukają dwie młode kobiety, które z potrzeby serca szerzą słowo Boże. Z pozoru czarujący mężczyzna zaprasza je do środka, po czym zamyka wszystkie drzwi. Pan Reed rozpoczyna wtedy śmiertelnie niebezpieczną grę, podczas której co jakiś czas odwiedza swoje ofiary, aby zadać im kolejną zagadkę testującą ich wiarę. Twórcami horroru są Scott Beck i Bryan Woods. Okazuje się, że duet nie tylko przygotował dla widzów zagadkowy scenariusz, ale też ukrył dla nich pewną ważną wiadomość w napisach końcowych.
Twórcy Heretic z ważnym przesłaniem na temat AI
Twórcy horroru Heretic w wywiadzie dla portalu Variety dali jasno do zrozumienia, że nie są fanami AI. To właśnie o niej wspomnieli w napisach końcowych. W komunikacie zapewnili widzów, że:
Przy tworzeniu tego filmu nie wykorzystano żadnej sztucznej inteligencji.
Bryan Woods przyznał, że tym sposobem chcieli wywołać dyskusję na temat sztucznej inteligencji:
Nie mamy złudzeń, że podczas seansu Heretic widzowie będą zadawać sobie pytanie: „Czy oni wykorzystali do tego sztuczną inteligencję?”. Sam w ogóle tego nie odczułem, ale ważne było dla nas, aby to [wiadomość w napisach końcowych] dodać, ponieważ uważamy, że jest to coś, o czym ludzie powinni zacząć rozmawiać.
Scott Beck przyznał, że przedstawiciele studia A24 nie mieli nic przeciwko temu, aby komunikat na temat AI pojawił się w napisach końcowych:
Z tego co wiemy, nie przeszkadza im to. To studio jest niezwykle przyjazne artystom w najlepszym możliwym tego słowa znaczeniu. To dom, w którym masz wrażenie, że pracujesz z ludźmi, a nie z algorytmami. Nie zastanawiasz się też, w jaki sposób pierwsze recenzje wpłyną na premierę filmu. (...) [AI] to niezwykle niebezpieczne narzędzie. Jeśli zabraknie ludzi, którzy będą w stanie to powstrzymać, za pięć lub dziesięć znajdziemy się w bardzo niebezpiecznej sytuacji.
Bryan Woods ma podobne zdanie:
Algorytm, który miesza gó**o, a następnie wypluwa je, nazywając to sztuką, nie jest czymś normalnym. W pewnym sensie jest to kradzież. Nie rozumiem dlaczego to, że ten algorytm jest w stanie zebrać z internetu całą historię ludzkości i sztukę i zrobić z niej coś nowego, sprawiając, że ktoś inny może wykorzystać ją do generowania zysku, jest w ogóle legalne. To ważne, aby ludzie zaczęli mówić o potrzebie współdziałania ludzi w sztuce, biznesie i każdym aspekcie życia, ponieważ grozi nam to, że zostaniemy zastąpieni w każdym zawodzie na tym świecie. To może się stać bardzo szybko, a w branży artystycznej będzie o to łatwo. Działamy w branży wyjątkowo chciwej. Decyzje podejmowane są dla zysku i nie bierze się pod uwagę całego procesu artystycznego.
Na koniec twórca dodał:
Sztuczna inteligencja to niesamowita technologia. Wyjdą z tego piękne, zapierające dech w piersiach rzeczy. To, jakie filmy już powstają, jest niesamowite. (...) Teraz jednak zakopmy to pod ziemią wraz z głowicami nuklearnymi, bo AI może w końcu zabić nas wszystkich.
Zwiastun horroru Heretic znajdziecie poniżej: