Sławosz Uznański-Wiśniewski połączy się z polskimi miastami prosto z kosmosu. Gdzie oglądać transmisje?
Sławosz Uznański-Wiśniewski poleciał w kosmos 25 czerwca 2025 roku w ramach misji Axiom-4. Dzień później wraz z towarzyszącą mu załogą dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak połączy się stamtąd z polskimi miastami. W jakim celu i kiedy będzie miało to miejse?
Sławosz Uznański-Wiśniewski poleciał w kosmos 25 czerwca 2025 roku w ramach misji Axiom-4. Dzień później wraz z towarzyszącą mu załogą dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak połączy się stamtąd z polskimi miastami. W jakim celu i kiedy będzie miało to miejse?

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej co najmniej 14 dni. Oznacza to, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinien wrócić na Ziemię 10 lipca 2025 roku. Do tego czasu planuje przeprowadzić 13 eksperymentów przygotowanych przez Polskie instytucje. Dotyczą one między innymi innowacyjnych technologii z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, mikrobiomu, nowych materiałów oraz zdrowia astronautów. Polak zrealizuje również rozbudowany program edukacyjny dla studentów i młodzieży w ramach programu współtowarzyszącego misji IGNIS. Na jego potrzeby połączy się z następującymi miastami: Łódź, Wrocław, Rzeszów i Warszawa.
Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski połączy się z kosmosu z polskimi miastami i co będzie robił?
Łódź (02.07.2025)
Pierwsze połączenie na żywo miało miejsce w centrum nauki EC1 w Łodzi 2 lipca o godzinie 10:15 i ma potrwać do godziny 13:00. Na miejscu młodzież będzie mogła uczestniczyć w pikniku naukowym oraz licznych warsztatach prowadzonych przez edukatorów kosmicznych. Na ten dzień Sławosz Uznański-Wiśniewski zaplanował przeprowadzenie trzech eksperymentów zaprojektowanych przez uczniów i wyłonione w ramach konkursu "Prosty eksperyment - kosmiczne odkrycie". Konkurs ten został zorganizowany przez Polską Agencję Kosmiczną.
Transmisję z wydarzenia w Łodzi znajdziecie na kanale Polskiej Agencji Kosmicznej na YouTubie.
W środę 2 lipca Sławosz Uznański-Wiśniewski o godzinie 13:15 połączy się również z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, której przedstawiciele zapytają go o wrażenie z misji. Transmisję z tego wydarzenia można na kanale Ministerstwo Rozwoju i Technologii na YouTubue.
Wrocław (04.07.2025)
Następnie Polak z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej połączy się drogą radiową z Uniwersytetem Wrocławskim. Połączenie odbędzie się dzięki uprzejmości krótkofalowców z programu ARISS i zostało zaplanowane na godzinę 8:30. Ma potrwać do 11:30. Podczas drugiego połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowie na pytania, które zostały wybrane w konkursie "Zapytaj Astronautę", zorganizowanym przez POLSA. Tego dnia we Wrocławiu odbędzie się piknik naukowy, na którym będzie można spotkać Piotra Koska z Astrofazy. Gość specjalny opowie słuchaczom o polskich eksperymentach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tego samego dnia odbędzie się również panel z udziałem eksperów pracujących w Polsce oraz w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), którzy opowiedzą o technologiach kosmicznych przetransferowanych w życie codzienne.
Transmisję z wydarzenia we Wrocławiu znajdziecie na kanale Polskiej Agencji Kosmicznej na YouTubie.
Rzeszów (05.07.2025)
Kolejne połączenie Sławosza Uzańskiego-Wiśniewskiego prosto z ISS będzie miało miejsce na Politechnice Rzeszowskiej w sobotę 5 lipca w godzinach od 10:00 do 13:00. Połączenie to także odbędzie się w ramach konkursu "Zapytaj Astronautę". Na miejscu również będzie można wziąć udział w specjalnym wydarzeniu poświęconym kosmosowi oraz pikniku naukowym, podczas którego będzie można dowiedzieć się więcej na temat astronomii, astronautyki, technologii kosmicznych czy możliwych ścieżkach pracy w sektorze kosmicznym w kraju i w ESA. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Kalisz z AstroLife.
Transmisję z wydarzenia w Rzeszowie znajdziecie na kanale Polskiej Agencji Kosmicznej na YouTubie.
Warszawa (08.07.2025)
Ostatnie połączenie Polaka z kosmosu w ramach cyklu wydarzeń edukacyjnych będzie miało miejsce 8 lipca w Centrum Nauki Kopernik. To wydarzenie potrwa od 10:15 do 13:00 i będzie przeznaczone dla najmłodszych pasjonatów kosmosu w wieku od 8 do 14 lat. Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie odpowiadał na pytania i wykona trzy proste demonstracje, których autorami są polscy uczniowie. Na miejscu nie zabraknie ekspertów, którzy opowiedzą o technologiach kosmicznych w życiu codziennym oraz treningu astronautycznym. Młodzi uczestnicy wydarzenia będą mieli również okazję, aby opowiedzieć o swoich pomysłach, oraz wziąć udział w licznych zajęciach opartych na programach edukacyjnych opracowanych przez ESA Education i ESERO.
Transmisję z wydarzenia w Warszawie znajdziecie na kanale Polskiej Agencji Kosmicznej na YouTubie.
Źródło: YouTube: Polska Agencja Kosmiczna (POLSA)


