Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "

 

Advertisement

 

Ocena recenzenta:
8/10

Do zobaczenia w zaświatach – recenzja książki

Zekranizowana powieść Do zobaczenia w zaświatach to przewrotna opowieść o wojnie, przekrętach i specyficznie rozumianej sprawiedliwości.

Do zobaczenia w zaświatach to zekranizowana powieść francuskiego pisarza Pierre’a Lemaitre’a. Autor ten znany jest przede wszystkim z powieści kryminalnych, ale akurat ten tytuł uderza w nieco inną, dość przewrotną historię. Przy okazji premiery filmu w naszym kraju doczekaliśmy się nowego wydania tej powieści.

Akcja książki rozpoczyna się w ostatnich dniach I wojny światowej, a następnie kontynuowana jest już w czasach pokoju, aczkolwiek nadal to właśnie okoliczności związane z wojną wysuwają się na pierwsze miejsce. Czy to prywatne życie postaci, czy ich kariera, czy wreszcie plany szybkiego (choć niekoniecznie uczciwego) wzbogacenia się – wszystko obraca się wokół wojny i jej następstw.

Na skutek tragicznych przeżyć, wdzięczność i wspólna tajemnica połączyła dwójkę żołnierzy. Jeden z nich jest okaleczony i zmuszony kryć się za maską, drugi jest niespecjalnie obrotny i z głową w chmurach. Tworzą przedziwny duet, a relacje między nimi nie są jednoznaczne: a jednak w swym nieprzystosowaniu do otaczającego ich świata próbują znaleźć własną drogę. W opozycji do nich znajduje się były oficer, przebojowy i bez skrupułów, który korzysta z każdej okazji, by zyskać dla siebie korzyść. Zestawienie tych postaci, jakże odmiennych, ale jednocześnie mających pewne elementy wspólne, stanowi główną płaszczyznę, na której rozgrywane są emocje.

Do zobaczenia w zaświatach - okładka
Źródło: Albatros

W Do zobaczenia w zaświatach każda postać jest w jakiś sposób złamana, przerysowana czy ukazana w krzywym zwierciadle, wywołując u czytelnika wiele, czasem sprzecznych odczuć. Nikt nie jest tu jednoznacznie pozytywny, łatwiej wskazać czarne charaktery, ale i tutaj francuski pisarz stara się uciec od moralizowania i jednoznacznej oceny. To intrygujące podejście, które sprawia, że obok losów żadnej z postaci – także tych z dalszego planu – nie sposób przejść obojętnym.

Z jednej strony mamy więc historię wielkiego przekrętu (a nawet kilku), z drugiej słodko-gorzką opowieść o ludzkich losach, które na zawsze zostały wypaczone przez okrucieństwo wojny. Lemaitre rozgrywa te wątki w kilku sferach, a także potrafi je zestawiać w zaskakujący – a czasem może nawet szokujący czy obrazoburczy – sposób. Często więc sytuacje z pozoru tragiczne potrafią wywołać uśmiech, a elementy humorystyczne, po głębszym zastanowieniu, napawają smutkiem. Kilkukrotnie też pewne informacje zostają ujawnione po czasie, wywołując jeszcze silniejszy bodziec emocjonalny.

Do zobaczenia w zaświatach to powieść wymykająca się jednoznacznym klasyfikacjom. Ma elementy historii obyczajowej i wojennej, sporo jest wątków mogących wskazywać na kryminał czy też opis wielkiego przekrętu, ale z drugiej strony postacie i zestawienie opisywanych wydarzeń kieruje nas w stronę satyry. To wybuchowa, pełna ironii mieszanka, która przez cały czas potrafi zaskakiwać, a może nawet szokować czytelnika – a to ważniejsze niż jakakolwiek gatunkowa łatka.

Źródło: fot. Albatros

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Adam Siennica
-

Shallow po polsku. Zobacz covery piosenki…

Shallow po polsku - naprawdę stworzono covery z tekstem przetłumaczonym na język polski. Czy brzmią…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]