Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement

 

Ocena recenzenta:
8/10

Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne – recenzja książki

Aneta Jadowska w swoim zbiorze opowiadań Dynia i jemioła zbiera postaci ukochane przez fanów i każe im radzić sobie z szaleństwem świąt jesienno-zimowych.

O książkach Anety Jadowskiej można usłyszeć różne opinie, nie da się jednak ukryć, że stworzyła sobie świat, który daje jej spore możliwości zaludniania bohaterami, systemami mitologicznymi, magią wszelkiego rodzaju, a to wszystko opakowane w książki uwielbiane przez fanów. Ostatnio wróciła ze zbiorem opowiadań skoncentrowanych na okresie od Halloween do Bożego Narodzenia, stawiając przed swoimi bohaterami zróżnicowane wyzwania, od zabawnych (jak sąsiadowanie zmiennokształtnych, rysia i wilczycy) do groźnych (wyprawa po artefakty dające władzę na światem). A wszystko w atmosferze świątecznej, nawet jeśli święto jest pogańskie i tylko przypadkiem wypada w tym samym terminie co Boże Narodzenie.

Opowiadania w zbiorze są zróżnicowane tematycznie – znajdzie się kryminał z nutką thrillera politycznego (kto powiedział, że w świecie magicznym polityka nie występuje?), motyw zemsty, uświadamianie starożytnego boga o pewnych aspektach technologicznych współczesnego świata, rodzinne relacje (z całym dobrodziejstwem inwentarza) i nawiązywanie więzi. Historie Nikity są w większości retrospektywne, uzupełniają detale dotyczące jej przeszłości. Dora to już bohaterka po przejściu wszystkich przygód znanych z heksalogii, z kolei Malina wyrasta na coraz ciekawszą postać jako młoda wiedźma usiłująca pogodzić swoje dziedzictwo i współczesne życie. Ciekawie rozwija się opowiadanie „Jak pies z kotem”, które na bazie konfliktu sąsiedzkiego rozgrywa coś między flirtem a wojną międzygatunkową, a umiejscowione jest na poboczu głównych fabuł rozgrywanych w seriach Jadowskiej.

Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne - okładka
Źródło: SQN

Większość opowiadań skupia się na żeńskich postaciach i autorka nie odmówiła sobie wielu komentarzy społecznych dotyczących kobiet i ich wyborów życiowych. Jej bohaterki otwarcie wyrażają frustrację spowodowaną oczekiwaniami, których nie mogą spełniać, widoczne są konflikty dotyczące pomysłu na życie – to sprawia, że te wiedźmy czy inne magiczne istoty są bliższe przeciętnej czytelniczce, bo dzielą z nią te same problemy i przemyślenia. Opis świętowania całego rodu wiedźm, który w najogólniejszym zarysie nie różni się od Wigilii w każdej dużej rodzinie – to sprawia, że mimo swojej magii bohaterowie są ludzcy.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne to z pewnością zbiór, który fanom twórczości Jadowskiej przypadnie do gustu, natomiast pozostali czytelnicy mogą zapoznać się ze specyficznym stylem autorki, pełnymi garściami czerpiącej odniesień do popkultury, tworzącej lekką lekturę mówiącej do czytelnika jak do wypróbowanego przyjaciela.

Źródło: fot. SQN
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Dawid Muszyński
-

Odwróceni. Ojcowie i Córki: odcinek 1…

Po 12 latach Odwróceni wracają. Czy jest to powrót na miarę pierwszego sezonu? Przeczytajcie naszą…

Ocena recenzenta:
8

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.