Przeczytaj w weekend
 

Advertisement  

 

Advertisement  

Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne – recenzja książki

Aneta Jadowska w swoim zbiorze opowiadań Dynia i jemioła zbiera postaci ukochane przez fanów i każe im radzić sobie z szaleństwem świąt jesienno-zimowych.

Ocena recenzenta:
8/10

Aneta Jadowska w swoim zbiorze opowiadań Dynia i jemioła zbiera postaci ukochane przez fanów i każe im radzić sobie z szaleństwem świąt jesienno-zimowych.

O książkach Aneta Jadowska można usłyszeć różne opinie, nie da się jednak ukryć, że stworzyła sobie świat, który daje jej spore możliwości zaludniania bohaterami, systemami mitologicznymi, magią wszelkiego rodzaju, a to wszystko opakowane w książki uwielbiane przez fanów. Ostatnio wróciła ze zbiorem opowiadań skoncentrowanych na okresie od Halloween do Bożego Narodzenia, stawiając przed swoimi bohaterami zróżnicowane wyzwania, od zabawnych (jak sąsiadowanie zmiennokształtnych, rysia i wilczycy) do groźnych (wyprawa po artefakty dające władzę na światem). A wszystko w atmosferze świątecznej, nawet jeśli święto jest pogańskie i tylko przypadkiem wypada w tym samym terminie co Boże Narodzenie.

Opowiadania w zbiorze są zróżnicowane tematycznie – znajdzie się kryminał z nutką thrillera politycznego (kto powiedział, że w świecie magicznym polityka nie występuje?), motyw zemsty, uświadamianie starożytnego boga o pewnych aspektach technologicznych współczesnego świata, rodzinne relacje (z całym dobrodziejstwem inwentarza) i nawiązywanie więzi. Historie Nikity są w większości retrospektywne, uzupełniają detale dotyczące jej przeszłości. Dora to już bohaterka po przejściu wszystkich przygód znanych z heksalogii, z kolei Malina wyrasta na coraz ciekawszą postać jako młoda wiedźma usiłująca pogodzić swoje dziedzictwo i współczesne życie. Ciekawie rozwija się opowiadanie „Jak pies z kotem”, które na bazie konfliktu sąsiedzkiego rozgrywa coś między flirtem a wojną międzygatunkową, a umiejscowione jest na poboczu głównych fabuł rozgrywanych w seriach Jadowskiej.

Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne - okładka
Źródło: SQN

Większość opowiadań skupia się na żeńskich postaciach i autorka nie odmówiła sobie wielu komentarzy społecznych dotyczących kobiet i ich wyborów życiowych. Jej bohaterki otwarcie wyrażają frustrację spowodowaną oczekiwaniami, których nie mogą spełniać, widoczne są konflikty dotyczące pomysłu na życie – to sprawia, że te wiedźmy czy inne magiczne istoty są bliższe przeciętnej czytelniczce, bo dzielą z nią te same problemy i przemyślenia. Opis świętowania całego rodu wiedźm, który w najogólniejszym zarysie nie różni się od Wigilii w każdej dużej rodzinie – to sprawia, że mimo swojej magii bohaterowie są ludzcy.

Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne to z pewnością zbiór, który fanom twórczości Jadowskiej przypadnie do gustu, natomiast pozostali czytelnicy mogą zapoznać się ze specyficznym stylem autorki, pełnymi garściami czerpiącej odniesień do popkultury, tworzącej lekką lekturę mówiącej do czytelnika jak do wypróbowanego przyjaciela.

Źródło: fot. SQN

Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne
 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 60 sek. [X]
Advertisement
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]
 

Advertisement
Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV