Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
7/10

Jaskiniowiec – recenzja filmu

Kuriozalna i zabawna historia powstania piłki nożnej według Nicka Parka.

Nick Park po raz kolejny prezentuje to typowe absurdalne brytyjskie poczucie humoru, które znamy z Uciekających kurczaków czy z serii filmów o przygodach zwariowanego duetu Wallace i Gromit. Posługując się techniką poklatkową tworzy świetne animacje z plastelinowymi postaciami. Zresztą w takich produkcjach specjalizuje się studio Aardman, które dało dzieciom chociażby Baranka Shaun. Tym razem zabrali się za temat tak kochanej w Wielkiej Brytanii i w całej Europie piłki nożnej. Park postanowił przedstawić swoją wersję powstania tej dyscypliny sportu. W jego wizji sięga ona aż czasów prehistorycznych. Kulminacją jest mecz drużyn reprezentujących dwie epoki – kamienia łupanego i brązu. Ci pierwsi w oryginalnej wersji językowej mają symbolizować Wielką Brytanię a drudzy Francuzów. Oczywiście takie odniesienie byłoby dla większości polskich widzów niezrozumiałe, dlatego dystrybutor postawił na zmianę i zamiast Francuzów mamy, jak można się domyślać, naszych zachodnich sąsiadów zza Odry – Niemców. Była to bardzo dobra decyzja.

Za polskie tłumaczenie odpowiada Bartosz Wierzbięta, który świetnie wywiązał się z powierzonego zadania. Nie silił się na sztuczne nawiązania do współczesnej polityki, które są zrozumiałe tylko dla dorosłych widzów. Skupił się na tym, by dialogi bawiły przede wszystkim dzieci, a nie ich rodziców. I tak dostajemy drużynę Real Bronzio, w której gwiazdą jest niejaki Jurny Jurgend, a całymi rozgrywkami zajmuje się królowa Ufifa. Dzieciaki będą pękać ze śmiechu, oglądając jaskiniowców uczących się zasad gry w piłkę, zaś dorośli nie raz się uśmiechną, słuchając dialogów dwójki charyzmatycznych komentatorów.

Jaskiniowiec to typowy film o tym jak z bandy indywidualistów zrobić drużynę, która może na sobie polegać. Ten film w swoim założeniu niczym się nie różni od Walecznych kaczorów, Małych Gigantów czy Boiska szczęścia. Jest to fajna rozluźniająca komedia dla całej rodziny, ale dla samego reżysera to raczej regres. Zremiksował on po prostu stary przebój, podając go w nowej formie. Brak tu nowatorstwa, z którego przez te wszystkie lata słynęło studio Aardman. Oscara za to nie będzie.

Jaskiniowiec to produkcja, która bawi przez półtorej godziny, ale ulatnia się z głowy momentalnie po seansie. Niemniej w natłoku tandetnych animacji skierowanych do najmłodszych, to pozycja godna wydania na nią pieniędzy i pójścia z rodziną do kina. Humor w niej zawarty jest slapstickowy, ale nie obraża widza. Nie żeruje na jego najniższych instynktach. Mam nadzieję, że studio na niej zarobi i będzie miało fundusze na następny, bardziej zwariowany projekt. Może odkurzy swoich dwóch sztandarowych bohaterów, wysyłając ich na następną przygodę.

Jaskiniowiec

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Poznaj najdroższe seriale telewizyjne w historii.…

Chcemy przedstawić Wam listę najdroższych seriali telewizyjnych w historii - w zestawieniu nie brakuje zaskoczeń.

Adam Siennica
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – oficjalne plakaty…

Avengers: Koniec gry rozkręca swoją promocję. Widowisko MCU doczekało się oficjalnych plakatów superbohaterów.

Piotr Piskozub
-

Czekając na Avengers: Koniec gry –…

Fani MCU zastanawiają się, jak w filmie Avengers: Koniec gry swoją obecność zaznaczy Hulk. To…

Adam Siennica
-

Templariusze: sezon 2, odcinek 1 –…

Templariusze kontynuują opowiadaną historię w 2. sezonie. Oceniam, jak odcinek wprowadza do nowej serii.

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Wszystko wskazuje na to, że aktualny czas trwania został już ustalony przez Disneya i Marvela.…

-

Właściciele serwisu Kinomaniak.tv otrzymali wyroki w…

Na portalu Wyborcza.pl pojawiły się informacje dotyczące wyroku, który otrzymali twórcy serwisu z pirackimi treściami,…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.