Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
6/10

Kobiety mafii: sezon 1, odcinek 2 – recenzja

Drugi odcinek serialowych Kobiet mafii przynosi nam trochę gangsterki z naszego rodzimego podwórka. Ogląda się to całkiem przyjemne, ale do realizmu polskich klasyków gatunku dużo Patrykowi Vedze brakuje.

Paradoksalnie reżyser sam stworzył kiedyś takie wiekopomne dzieło. Mowa oczywiście o pierwszym PitBullu– filmie i serialu – imponującym naturalistycznym podejściem do tematyki warszawskiego półświatka. Kobiety mafii idą w zupełnie inną stronę niż pierwsza duża produkcja Patryka Vegi. W najnowszym odcinku obserwujemy gangsterskie porachunki, żywcem wyjęte z mocnych amerykańskich akcyjniaków.

Antybohaterowie balansują na granicy życia i śmierci, ryzykują wszystko dla zemsty, działają pod wpływem gorących emocji, realizując swoje zamierzenia, nie bawią się w półśrodki. Są przy tym stylowi, bezkompromisowi i zabójczo dobrze prezentują się przed kamerą. Kobiety traktują przedmiotowo, a seks z ich udziałem zawsze jest dziki, zwierzęcy i widowiskowy. Podczas swoich działań wypluwają dziesiątki ciętych ripost i one linerów, podkreślających z jak wyluzowanymi gośćmi mamy do czynienia.

W najnowszym odcinku poznajemy grupkę takich rzezimieszków i jesteśmy świadkami ich porachunków. Fabuła opiera się na klasycznych schematach i nie ma w sobie nic wyjątkowego. Zaskakująco dobrze jednak smakują te gatunkowe klisze jako składnik kuchni vegańskiej. Wystarczy przymknąć oko na konwencję, zaakceptować brak realizmu i przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza pomysły reżysera Botoksu. Z takim podejściem można naprawdę dobrze się bawić, śledząc historie grupy mokotowskiej, zwłaszcza że ich członkowie to całkiem ciekawe postacie.

Mimo że przy kreacji bohaterów znów mamy sztampę, poszczególni gangsterzy potrafią zaintrygować charyzmą. Aktorzy wcielający się w przestępców musieli nieźle bawić się przy interpretacji swoich postaci. Stramowski, Fabijański i Oświęciński grają na luzie, momentami szarżują i jadą po bandzie, ale w większości przypadków są bardzo przekonujący w swoich rolach. Również Bogusław Linda jako gangster biznesmen robi dobre wrażenie. Artysta, jak na starego wyjadacza przystało, czuje konwencje i wie, w którym momencie przycisnąć, a w którym poluzować. W Kobietach mafii ogląda się go równie dobrze, co w filmie Pitbull. Nowe porządki.

Trochę gorzej wypada motyw szkolenia Beli. Bohaterka, zaczynając pracę w specjalnym oddziale mającym na celowniku grupę mokotowską, opuszcza rodzinę i przystępuje do katorżniczego treningu pod okiem speców z FBI. Niestety w tym wątku nie dostajemy niczego interesującego. Tym razem klisze działają na niekorzyść serialu. Segment jest tak sztampowy, że obserwując kolejne formy udręczenia Beli, patrzymy mimowolnie na zegarek, licząc, że jeszcze przed końcem epizodu dostaniemy jakąś grubą akcję z udziałem mokotowskich badassów. Zupełnie niewiarygodny jest też motyw Beli, opuszczającej dziecko, aby wyruszyć na szkolenie. Rzewna scena kontrastuje z estetyką serialu, a przy tym jest sztuczna i nie najlepiej zagrana.

Poprawnie za to w fabułę weszły tytułowe kobiety mafii. Panie poznajemy jak na razie dość powierzchowne, ale wystarczająco dobrze, aby mieć pewność, że będą one istotną częścią akcji. Duże wrażenie robi Katarzyna Warnke jako Anka, która mimo że szarżuje w swojej roli, jest w niej też bardzo przekonująca. Zupełnie inną charyzmą dysponuje Aleksandra Popławska jako Siekiera, ale ta z kolei wprowadza do produkcji dobrą jakość aktorską. Dość zabawnie wypada segment wokalny z córką Padrino. Motyw rozpieszczonej nastolatki w świecie pełnym gangsterów to intrygujący pomysł i nowa jakość u Patryka Vegi.

Drugi odcinek Kobiet mafii jest dowodem na to, że mamy tu do czynienia z zupełnie innym produktem niż Botoks. Serial jest dobrze zrealizowany i ma mniej rwaną narrację niż poprzednie dzieła Patryka Vegi. Twórcy nie udało się oczywiście uciec od błędów w formie i treści, ale odcinkowe Kobiety mafii z pewnością prezentują lepszy poziom niż część seriali akcji, którymi karmią nas amerykańskie mianstreamowe stacje telewizyjne.

 

Poznaj recenzenta

Wiktor Fisz
Fan Davida Lyncha, Monty Pythona i H.P. Lovecrafta. Uważa, że sztuka jest jedyną dziedziną życia, w której można sobie pozwolić praktycznie na wszystko. Bardzo nie lubi tradycyjnej telewizji, jest za to wielkim fanem platform SVOD. Gdyby był producentem serialowym, wydałby wszystkie pieniądze na ekranizację książki „Wieki Światła” Iana R. McLeoda. Wciąż próbuje przekonać córkę, że Vaiana jest lepszą animacją niż Król Lew.

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Stworzenia z World of Warcraft jak…

Pochodząca z Rosji artystka tworzy piękne rzeźby, które przedstawiają smoki, zwierzęta i potwory znane z…

Aleksander Mazanek
-

Cyberpunk 2077 – twitterowy żart genderowy…

Tożsamość płciowa jest czymś, na co środowisko LGBTQ+ jest bardzo czułe. Tym razem przekonał się…

Adam Siennica
-

Najlepsze seriale animowane Disneya. Jakie bajki…

Seriale animowane Disneya swego czasu były najpopularniejszymi tytułami na małym ekranie. Z perspektywy czasu widać,…

Adam Siennica
-

W końcu jest czaszka. Nowe zdjęcia…

Zdjęcia do 2. sezonu Punishera zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Do sieci jednak trafiły kolejne…

Paweł Krzystyniak
-

Na gameplay z Cyberpunk 2077 jeszcze…

Słowa jednego z deweloperów pracujących nad gra Cyberpunk 2077 nie pozostawiają wątpliwości. Na publiczną prezentację…

Adam Siennica
Plotka
-

Kiedy zdjęcia do serialu Wiedźmin? Jest…

Portal Discussing Film twierdzi, że dowiedział się, kiedy rozpoczną się zdjęcia do serialu Wiedźmin Netflixa.

Co o tym sądzisz?