Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii – recenzja książki

Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii to literacki debiut Raphaela Boba-Waksberga, twórcy znakomitego serialu Netfliksa pt. BoJack Horseman. Zbioru opowiadań z serialem fabularnie nie łączy absolutnie nic, emocjonalnie zaś - niemal wszystko.

Ocena recenzenta:
9/10

Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii to literacki debiut Raphaela Boba-Waksberga, twórcy znakomitego serialu Netfliksa pt. BoJack Horseman. Zbioru opowiadań z serialem fabularnie nie łączy absolutnie nic, emocjonalnie zaś - niemal wszystko.

Raphael Bob-Waksberg jest artystą, który potrafi rozbawić do łez, jednocześnie wwiercając się w twoją klatkę piersiową, męcząc i kalecząc, by po wszystkim tak po prostu zebrać zabawki i sobie pójść, zostawiając cię z ziejącą pustką dziurą w korpusie na poziomie mostka. Tak właśnie czułem się po seansie ostatniego epizodu wspomnianego BoJacka Horsemana - tworu absolutnie niepowtarzalnego. Pomyślałem sobie wówczas - gdy już się skończyło, tak po prostu - że niemożliwym będzie tę wyrwę zasklepić, wypełnić czymś pustkę, nawet nie po samym BoJacku, ale po tej niezwykłej formie. Byłem w błędzie. Bob-Waksberg zesłał mi bowiem gruby i solidny plaster pod postacią zbioru pt. Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii. Zbioru, który już po lekturze kilku pierwszych stron okaże się czymś świeżym, a jednocześnie znajomym. Jak gdybyście nawiązali zupełnie nową relację z osobą, która samą tylko rozmową zapewnia wam niecodzienne, ekscytujące przeżycia, a zarazem potrafi sprawić, że czujecie, jakby ta znajomość trwała już latami.

Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii to przede wszystkim opowiadania, choć znajdziemy tu prozę w różnej formie (poezja czy tzw. krótkie historie - jednozdaniowe przemyślenia - też się znajdą), którą to twórca uwielbia się przecież bawić, niezależnie od medium. Historie o ludziach, tych zwykłych, takich jak my, zagubionych, niepewnych, popełniających błędy, marzących. Jest Przenajświętsza i najpomyślniejsza uroczystość - trwają przygotowania do absolutnie abstrakcyjnego ślubu w rzeczywistości alternatywnej, a pan młody chciałby dać wybrance znacznie więcej, niż może. Jest Przegapione połączenie - m4w: mężczyźni szukają kobiet, w którym zakochany spędza w metrze całe miesiące, nie mogąc zebrać się na odwagę, by nawiązać werbalny kontakt z obiektem westchnień. Są Nasze wzajemne kłamstwa, czyli rzeczy, które mówimy sobie nieszczerze zbyt często. Jest wiele innych segmentów - wszystkie udane i warte każdej minuty poświęconej na ich przeczytanie. Krótkie formy sprzyjają częstym przerwom, te zaś pozwalają przemyśleć to, z czym przed momentem obcowaliśmy - a rozmyślać nad tym będziecie niemało, gwarantuję. 

Opowieści Boba-Waksberga czytają się właściwie same, narracja jest nadzwyczaj przystępna i błyskotliwa jednocześnie - to zresztą dla twórcy typowe. Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii jest więc zbiorem krótkich historii o międzyludzkich relacjach, czytanie których naprawdę przypomina seanse BoJacka pod wieloma względami. Są to opowieści złożone, pełne emocji, melancholijne i bystre, surrealistyczne, a jednocześnie na wskroś ludzkie i realistyczne. Łączące - a jakże - śmiech z dramatem, nieszczędzące typowych dla twórcy komentarzy i satyr na temat kultury, bezradności, ludzkiej emocjonalności i słabości.

Raphael Bob-Waksberg potrafi jak nikt inny snuć szczere opowieści o życiu, dzieląc się trafnymi spostrzeżeniami, przy pełnej świadomości, że na najważniejsze pytania nikt z nas nie zna i nie znajdzie odpowiedzi. Koniec końców artysta składa nam na ręce prawdę, a my płaczemy i śmiejemy się - bo płacz i śmiech są przecież najprawdziwsze. Oto książka, którą napisał twórca BoJacka Horsemana, i choć nie wiedziałem, czego się po niej spodziewać, to myślę sobie, że jest to właśnie to, czego każdy z nas - opłakujących jeden z najlepszych animowanych seriali w historii - potrzebował. Nic innego nie byłoby bardziej na miejscu.

Źródło: Zdjęcie główne: Insignis

Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Pedro Pascal

Pedro Pascal

ur. 1975, kończy 45 lat

Michael Fassbender

Michael Fassbender

ur. 1977, kończy 43 lat

Clark Gregg

Clark Gregg

ur. 1962, kończy 58 lat

Jaime Ray Newman

Jaime Ray Newman

ur. 1978, kończy 42 lat

Christopher Meloni

Christopher Meloni

ur. 1961, kończy 59 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV