Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
6/10

Manifest: sezon 1, odcinek 2 – recenzja

Manifest na razie intryguje, ale nie porywa. Rozwój tajemnicy pokazuje, że będzie to chyba coś innego, niż wszyscy oczekiwali.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Manifest za wszelką cenę chce intrygować widza, rozbudowując wątek tajemnicy. Ten jest pobudzony w tym odcinku przez dwie sceny. Po pierwsze – ten moment, kiedy jakaś starsza pani podeszła do Cala Stone’a i mówi do niego, że ktoś zmartwychwstał. To samo w sobie po raz kolejny zresztą w tym serialu brzmiało jak wyraźne nawiązanie do religii. Czyżby cała sytuacja miała jednak związek z siłą wyższą? Można tak wnioskować, ale po drugie mamy tajemniczy Cień. Nowa postać, która wydaje się w jakimś sensie pilnować bohaterów, by postępowali zgodnie z „instrukcjami” w głowie. Brzmi to dziwacznie, działa jeszcze dziwniej, ale scena, w której zabija jedyną kobietę, która zdecydowała się mówić o tym w mediach, jest sugestywna. Można interpretować to tak, że ona zamiast słuchać wewnętrznego głosu i czynić dobro, zdecydowała się walczyć o swoje. Czyżby Cień miał być jakiś aniołem śmierci? Jestem zaciekawiony. Zwłaszcza że Cal jest prawdopodobnie jedynym świadomym istnienia owego Cienia.

Sprawa odcinka jest ściśle związana z Benem Stone’em, który nagle słyszy muzykę w głowie. To świadczy o tym, że sygnały docierające do bohaterów będą się od siebie różniły. I co ważne tym razem pomoc drugiego osobie tyczy się innego pasażera samolotu, który stracił kontakt z synem. Cały wątek w dużej mierze ma wzbudzać emocje, ale tak jak poprzednio, robi to trochę zbyt banalnie, by mogło działać. Dobrze się jednak zazębia ten wątek z rozwojem życia osobistego Bena i odkrycia, że żona ma innego. To właśnie Ben okazuje się najbardziej trzeźwo myślącym i reagującym bohaterem na specyficzność całej sytuacji. A to sprawia, że zyskuje. W odróżnieniu od siostry, której wątek romantyczny jest zbyt błahy i czasem niedorzeczny. Rozumiem, że dla niej minęło kilka dni i serce przejmuję kontrolę nad umysłem, ale jej reakcje na przyjaciółkę, nie do końca mnie przekonują. Zgrzyta w nich wiarygodność emocjonalna, która nie jest w stanie nadać prawdy reakcjom i podejmowanym decyzjom. Można było to inaczej rozegrać.

Gdzieś na drugim planie jest rząd Stanów Zjednoczonych, który za bardzo nie wiem, co robi. Ich kontrola pasażerów samolotu jest na razie szczątkowa, ale nie zdziwię się, jeśli to się zmieni wraz z zabójstwem z końca odcinka. Być może sugestia o aresztowaniu wszystkich nie pojawiła się przypadkowo i koniec końców to wszystko do tego doprowadzi. Zwłaszcza że zbyt dużo tutaj niewiadomych dla władz, które zostały spotęgowane przez spontaniczną wycieczkę do samolotu, który wybuchł. Wiemy przynajmniej, że tylko grupka ma znaczenie, ale pozostaje pytanie: czemu oni? Co z pozostałymi?

Manifest na razie jest zaledwie poprawny. Zbyt wiele pytań, zbyt mało satysfakcjonujących odpowiedzi, które zbudowałyby porządne emocje. Czegoś na razie w tej historii brakuje, by można było uznać ją za naprawdę udaną. Może kolejny odcinek postawi tę brakującą kropkę nad i.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Manifest

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.