Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
4/10

Niezwyciężony – recenzja filmu [American Film Festival]

Niezwyciężony - nowy film Davida Gordon Greena - podejmuje interesujący temat jednocześnie spłaszczając konflikt swojego bohatera i ignorując tragedię, która dotknęła Boston w 2013 roku.

Amerykanie martyrologiczne historie opracowali do perfekcji – z reguły nie irytują, a ich bohaterowie stają się automatycznie wzorami godnymi podziwu, niezależnie od tego jak wielkich błędów dokonali w przeszłości. Krzywda i niesprawiedliwość to te czynniki, które motywują nas, by wreszcie podnieść głowę i stawić czoła przeciwnościom losu. Niezwyciężony Davida Gordona Greena także uderza w te struny za tło ustanawiając tragedię, która nie tak dawno dotknęła Boston – zamach bombowy podczas popularnego maratonu w 2013 roku.

Jedną z osób, które zostały poważnie ranne podczas tego zdarzenia był Jeff Bauman, dwudziestoparoletni bostończyk, typowy przedstawiciel klasy robotniczej. Widzie spokojne życie pracując w sklepie, mieszkając z mamą i oglądając ze znajomymi Red Soxów w pobliskim barze. Gdy podczas zamachu traci dwie nogi, jego życie zmienia się diametralnie – musi nauczyć się żyć jako niepełnosprawny, oraz zmagać się z wszędobylską prasą i mieszkańcami Bostonu – Bauman stał się bowiem nowym bohaterem miasta.

David Gordon Green dobrym reżyserem nie jest, a w jego podejściu do scenariusza – napisanego przez debiutanta w tej dziedzinie, Johna Pollono – widać przede wszystkim troskę o dostarczenie odpowiednich „momentów”. Momentów do popłakania, momentów zachwytu nad odwagą i wewnętrzną siłą Jeffa oraz momentów zadumy przy obowiązkowej trzepoczącej na wietrze amerykańskiej fladze. Konflikt bohatera, jego trudności z dostosowaniem, choć pojawiają się dość wyraźnie, bardzo szybko znikają zbyte to żarcikiem, to kolejną płaczliwą sekwencją podkreślającą bezradność wobec własnych słabości. A szkoda, bo Niezwyciężony czasem stara się (po macoszemu, ale jednak) podjąć temat gwiazdorstwa, autodestrukcyjnych skłonności i powypadkowej depresji. Zestawiony wobec nich nadęty lokalny patriotyzm wygląda wręcz komicznie, choć wydaje się, że nie takie było reżyserskie zamierzenie.

Gdzieś pomiędzy lekkim dramatem ku pokrzepieniu serc a tragedii o własnych ograniczeniach miota się Jake Gyllenhaal, który robi, co może, by wyważyć postać Baumana – chłopaka o prostych życiowych celach, którego tragedia postawiła nagle w samym centrum światła reflektorów. Wychodzi mu to dobrze, choć postać Jeffa jest wyjątkowa nieciekawa. To typowy everyman, którego przypadek zamienił w narodowego bohatera. Bauman niewiele jednak robi, by na ten tytuł zasłużyć, jego roszczeniowa postawa wzbudza bardziej niechęć niż współczucie, a kolejne katharsis, które zmieniają jego pogląd na świat, następują przynajmniej o jeden raz za dużo. W tle zaś przewija się denny, do bólu generyczny melodramat, który brutalnie został skomentowany przez rzeczywistość – Bauman bowiem rozwiódł się ze swoją żoną na kilka miesięcy przed premierą filmu.

Każda tragedia buduje pewną mitologię. Nowy Jork wkrótce po 11 września był nazywany najpotężniejszym miastem na świecie. Boston również dotknęło ogromne nieszczęście, ale twórcy ślepi są na skalę tej krzywdy – w zamachu zginęły 3 osoby, ogromna liczba została rannych, a takich jak Bauman jest co najmniej kilkunastu. Słynne hasło „Boston Strong”, z początku spajające mieszkańców w obliczu tragedii, przekształciło się w slogan, metkę, frazes na koszulce za kilkanaście dolarów. Za to główny bohater filmu bardzo szybko skomercjalizował swoją własną tragedię, niecałe pół roku po zamachu, zapowiadając wydanie wspomnień. Darujcie mój cynizm, ale Niezwyciężony wydaje się być równie wykalkulowanym przedsięwzięciem – monetyzującym tragedię i spłaszczającym cierpienie głównego bohatera oraz innych poszkodowanych. Widać to zarówno w bezdusznym i bezrefleksyjnym scenariuszu oraz beznamiętnej reżyserii. Ważne jest za to, że Boston ma swojego bohatera, amerykańska flaga wciąż dumnie unosi się na wietrze, a widzowie mają kolejną medialną figurę godną podziwu.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
 

 

Niezwyciężony

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

Harry Potter – aktorzy kiedyś i…

Harry Potter to doskonale znana seria filmowa na podstawie powieści J.K. Rowling. Od premiery pierwszego…

Piotr Piskozub
-

Punisher – odchodzący wojownik Netfliksa. Tych…

Punisher już niedługo może zniknąć z platformy Netflix. To dobra okazja, by przedstawić Wam ciekawostki…

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michał Kujawiński
-

Władca Pierścieni – kiedy będzie toczyć…

Na Twitterze w momencie ogłoszenia powstania serialu Władca Pierścieni, Amazon uruchomił profil The Lord of…

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – nowy wyjątkowy plakat…

Do sieci trafił kolejny plakat promujący film Kapitan Marvel. Tym razem jest to bardziej artystyczne…

Michał Kujawiński
-

Gotham – Bruce Wayne z prototypem…

Fox opublikował nowy zwiastun kolejnego odcinka serialu Gotham, który zdaje się potwierdzać, że Jeremiah Valeska…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 35 sek. [X]
 

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]