Nowojorczycy. Miasto i ludzie - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 26 października 2022Kto najlepiej opowie o Nowym Jorku? Odpowiedź jest prosta – nowojorczycy. Craig Taylor zabiera czytelników w podróż po mieście, które nigdy nie śpi. Czy będzie ona udana?
Kto najlepiej opowie o Nowym Jorku? Odpowiedź jest prosta – nowojorczycy. Craig Taylor zabiera czytelników w podróż po mieście, które nigdy nie śpi. Czy będzie ona udana?
Craig Taylor to kanadyjski pisarz i dziennikarz. Jego teksty były publikowane w takich czasopismach jak The New York Times, The Guardian czy The Globe and Mail. Obecnie mieszka w zachodniej Kanadzie i jest redaktorem magazynu literackiego Five Days.
Zgłębianie tajemnic Nowego Jorku zajęło Taylorowi sześć lat. Spośród setek rozmów i historii tak różnorodnych, jak sami nowojorczycy, wybrał ponad siedemdziesiąt, które ostatecznie stworzyły ten nadzwyczajny portret Wielkiego Jabłka.
Książka Taylora to niezwykła opowieść o metropolii, która kusi chyba każdego z odrobiną podróżniczego zacięcia. Na początku warto dać autorowi ogromnego plusa za reportaż poprowadzony w ten sposób. Taylor w Nowojorczykach znika podczas opowiadanych historii – oddaje głos swoim bohaterom. Opowieści te są krótkie, każda opowiedziana stylem rozmówcy. Szczególnie interesująco wypada tutaj ta opowiedziana z perspektywy osoby niewidomej.
Historie zebrane przez Taylora są proste, ale idealnie pokazują ducha miasta. Bohaterzy reportażu skupiają się często na przyziemnych sprawach, nie opowiadają o „rzeczach wielkich”, ale o codziennych sytuacjach, które pozwoliły autorowi stworzyć ciekawy obraz miasta. Relacje nowojorczyków skupiają się na tematach takich jak: relacje sąsiedzkie, przestępstwa, życie w miejscach pracy i na ulicy. Jedni to miasto kochają, drudzy nienawidzą, ale każdy sam siebie nazywa nowojorczykiem. Niektóre z tych historii są tak obrazowe, że od razu ma się ochotę wsiadać w samolot i ruszyć w trasę po opisywanych przez bohaterkę restauracjach.
Kogo można określić mianem nowojorczyka? Książka Taylora pokazuje, że jest tych osób naprawdę sporo. Autor zdecydował się na historie ludzi, którzy faktycznie mogą w jakiś sposób zobrazować miasto oraz zachodzące w nim przemiany. Taylor przepytał ludzi z różnych środowisk, grup społecznych. Mamy tutaj lekarzy, wyprowadzaczy psów, taksówkarzy, wszelkiego rodzaju artystów. Pokazuje to, jak różnorodny jest Nowy Jork. Niekiedy w tych opowieściach pojawia się konfrontacja teraźniejszości z tym, jak dane sprawy wyglądają teraz – np. korzystanie z budek telefonicznych.
Tej książki nie trzeba czytać od początku do końca. Co jest jej kolejną zaletą. Jeśli nabierze się ochoty na „odwiedziny” w Nowym Jorku, wystarczy otworzyć reportaż Taylora w dowolnym miejscu i zagłębić się w opowieści nowojorczyków.
Dzięki przytaczanym historiom i tego, jak pogrupował je autor, możemy wczuć się w nowojorską atmosferę. Wydaje się, że Taylor – dzięki temu, że znalazł tyle różnorodnych opowieści – przedstawił dość obszerną charakterystykę Nowego Jorku. I chociaż nie ma tutaj zdjęć, to autorowi udało się idealnie ukazać koloryt tego miejsca. Na koniec lektury czujemy, że to jeszcze nie wszystko, co miasto ma do zaoferowania.
Nowojorczycy. Miasto i ludzie to pozycja dla osób, które są zafascynowane Nowym Jorkiem, ale też dla tych, które po prostu lubią podróżować. To lektura, która nie jest przewodnikiem, a idealnie ukazuje miasto, jego ciemne i jasne strony.
Poznaj recenzenta
Jagoda KickanaEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat