Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

Ocena recenzenta:
8/10

Thor: Ragnarok – recenzja filmu

Trzecia część opowieści o bogu piorunów została zapowiedziana jako najzabawniejszy film z całego MCU. Czy tak jest w rzeczywistości?

Czemu Thor (Chris Hemsworth) nie pojawił się w filmie Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów? Ponieważ był pochłonięty misją powstrzymania nadchodzącej zagłady całego Asgardu, jaką według przepowiedni ma być Ragnarok. Podczas jego nieobecności doszło nie tylko do rozłamu pomiędzy najpotężniejszymi herosami świata, ale także do kilku zmian w królestwie, które naszemu bohaterowi nie za bardzo się spodobają. Nie chcę wchodzić zbytnio w szczegóły fabuły, więc powiem tylko tyle, że w wyniku pewnych perturbacji rodzinnych Thor ląduje na planecie władanej przez Grandmastera (Jeff Goldblum). Człowieka, który dla uciechy swoich poddanych organizuje na wielkiej arenie walki gladiatorów. Jego championem jest Hulk (Mark Ruffalo), któremu dawanie wycisku wszelkiego rodzaju napastnikom sprawia ogromną frajdę.

Gdy przeczytałem, że za reżyserię nowych przygód Thora zabiera się Taika Waititi, jakoś się tym nie przejąłem. Poprzednie dwa filmy Thora uważam za jedne ze słabszych, a i samego bohatera jakoś nie darzyłem wielką sympatią. Sto razy bardziej niż w solowych produkcjach wolałem jego występy w Avengers. Jednak gdy zobaczyłem pierwszy zwiastun i doszło do mnie, że do tego boga dołączy Hulk, byłem wniebowzięty. Dodatkowo cała historia zapowiadała się fenomenalnie, a trailer był napakowany humorem, czego tej serii ewidentnie brakowało. Taki też film finałowo dostałem. Całość przypomina swoim stylem parodię Mela Brooksa. Każdy dialog jest tutaj nastawiony na wywoływanie śmiechu i osiąga swój cel. Postaci tryskają żartami. Nawet Hulk. Widać, że Waititi postanowił zabawić się trochę formą i wykorzystał to, że akcja dzieje się na obcej planecie. Popuścił wodzę fantazji. Powierzenie Goldblumowi roli władcy niezrównoważonego, ale jednocześnie pełnego pewnej gracji i elegancji, to świetny ruch. Tak samo jak osadzenie Cate Blanchett w roli głównego czarnego charakteru. Australijka znakomicie żongluje powagą i humorem. O Tomie Hiddlestonie nie ma co wspominać, bo jak zwykle Loki w jego wykonaniu jest perfekcyjny.

Wyluzował się także sam Chris Hemsworth, który w końcu może grać takiego Thora, jakiego znamy z komiksów. Faceta potrafiącego zażartować i posługiwać się sarkazmem. Nie wiem, może to ścięcie włosów dało mu trochę luzu. Zmarnowanym potencjałem jest natomiast Karl Urban jako Skurge, którego udział w całej opowieści jest jakby wymuszony. Bez niego całość miałaby praktycznie taki sam wydźwięk.

Oglądając ten  17. już  film MCU, zwróćcie też uwagę na drugi i trzeci plan, w którym skrywa się wiele znajomych twarzy. I nie mówię tu tylko o Stanie Lee, który jest obowiązkowym gościem wszystkich, czy tam prawie wszystkich, produkcji Marvela.

Thor: Ragnarok swoim klimatem bardzo przypomina Deadpoola. Ma fabułę i głębsze przesłanie, ale mocniejszy nacisk kładzie na dobrą zabawę i wywoływanie śmiechu u widza. Ma on się przede wszystkim dobrze bawić podczas seansu. Zresztą, nawet nawiązania do poprzednich filmów są traktowane z przymrużeniem oka, jak chociażby spotkanie Thora z Doktorem Strange. Świetnie napisana i wyreżyserowana scena.

Pod względem wizualnym film jest bardzo zbliżony do Strażników Galaktyki Vol.2. Krzykliwe, bajkowe kolory musiały być dla operatora Javiera Aguirresaroba inspiracją, bo bardzo często to właśnie na nich się skupia, ukazując nowo eksplorowany przez naszego bohatera świat.

Jedyny problem, jaki mam z Thor: Ragnarok, to fakt, że kompletnie przekreśla on szanse powstania Planety Hulka. Główne założenia tego komiksu zostały ujęte w tym filmie. Co mnie smuci, bo jestem fanem tej opowieści.

Po napisach są dwie sceny. Jedna z nich zapowiada Avengers: Wojna bez granic, po sposobie nakręcenia widać, że została przygotowana przez braci Russo.

Podsumowując, nowa propozycja od Disneya i Marvela cieszy oko efektami specjalnymi i wywołuje szczery śmiech dialogami. Tylko nad fabułą mógłby ktoś bardziej popracować, bo w pewnym momencie strasznie się ona rozłazi.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Thor: Ragnarok

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – [SPOILER] rozwiąże…

W sieci pojawiła się teoria związana z filmem Avengers: Koniec gry i MCU, która pokazuje,…

Adam Siennica
-

Pan Kleks i The Umbrella Academy.…

The Umbrella Academy to nowy serial Netflixa oparty na komiksach. Platforma wpadła na kapitalny pomysł,…

Adam Siennica
spoilery
-

Kapitan Marvel – sceny po napisach…

Kapitan Marvel miała już swoje pierwsze pokazy w Stanach Zjednoczonych. To z nich pochodzą informacje…

Adam Siennica
-

Wędrująca Ziemia trafi do Netflixa. Platforma…

Wędrująca Ziemia to drugi najbardziej dochodowy chiński film w historii ich kinematografii. Netflix kupił prawa…

Michalina Reda
-

Hellboy – nowe zdjęcie z filmu.…

Hellboy wejdzie na ekrany kin jeszcze w tym roku, a do sieci trafiają kolejne materiały…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]