Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Zwrotnik Panny – recenzja komiksu

Najwyraźniej Krzysztofowi Gawronkiewiczowi i Michałowi Kalickiemu mało było wspólnej przygody z komiksem. I dlatego kilka miesięcy po Beneficio dostajemy nową, bardzo podobną w formie opowieść. I cóż, dla wielbicieli ospale toczących się komiksów o... niczym, to po prostu świetna wiadomość

Ten powyższy sarkazm jest jak najbardziej uzasadniony i koresponduje z wypełnioną sarkazmem notą autorską na tylnej okładce, jeszcze bardzie rozdmuchaną i porównywalnie wodzącą za nos jak w przypadku Beneficio. Ponownie też nasuwają się skojarzenia z prozą Olgi Tokarczuk – za styl, za dogłębną fragmentaryczność, może nie za dystans, którym autorzy komiksu jak najbardziej dysponują. A jak ma się dystans autorów do zaangażowania czytelników?

Benefico kusiło przede wszystkim tajemnicą. W również mamy kobiecą bohaterkę, która na dodatek kojarzy kobietę z poprzedniej Zwrotniku Panny historii autorów. Zatem punkt styczny jest. No i pewnie w związku z tym wydarzy się coś niezwykłego, podczas gdy Gawronkiewicz będzie nas – o paradoksie – usypiał swym zwodniczym, niezwykłym kunsztem, znowu w postaci rozedrganych, często niewyraźnych, ale jakże satysfakcjonujących estetycznie szkiców. No i pewnie pamiętamy nagłą zmianę tła w Beneficio, tę zgniłą zieleń, na której rysunki nabrały nagle nowego charakteru. Dlatego też czytając Zwrotnik Panny, czekamy i czekamy na przełom, tyle że wciąż nic się nie dzieje.

Dla jednych nie dzieje się nic, dla innych będzie to całkiem udane studium samotności i ukrywanej frustracji. Oto opowieść o młodej kobiecie, która wyrusza samotnie na wczasy nad morze, mając nadzieję na jakąś przygodę, na zawarcie jakiejś ożywczej znajomości. Mija tak dzień za dniem, znowu są dygresje przypominające strumień świadomości, historia mile nas kołysze, aż wydaje się, że będzie jak w piosence Turnaua – i naprawdę nie dzieje się nic aż do końca. No cóż, wcale nie, bo gdzieś tuż przed końcem na scenę jednak wkracza na moment nowa barwa. Fiolet – nie… no cóż, pewnie gdyby recenzentem była kobieta, od razu by wiedziała. Niech będzie, że fiolet, ale nie do końca. Jakaś ultramaryna czy coś w tym stylu, może błękit przełamany fioletem, długo można by się tak zastanawiać…

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Czy ta barwa zmienia coś w opowieści? Owszem. To zaledwie cztery strony, potem znowu mamy czerń i biel, ale coś się rzeczywiście zmieniło. Chociaż jest jeszcze epilog, z niemal bliźniaczym prologiem spinający w klamrę tę historię dwóch facetów opowiadających o samotnej kobiecie, tkwiącej gdzieś na Zwrotniku Panny i być może usiłującej go przekroczyć. No właśnie, dwóch facetów, facetem jest też recenzent, co też oni mogą wiedzieć. Zamiast być konsekwentnie do końca jak powiedzmy Virginia Wolff (bo chyba nie Henry Miller?) jadą jakąś niesamowitością na zmianę z sarkazmem z prozą życia w tle i wychodzi z tego takie nie wiadomo co. Żeby stało się to jasne, może warto wczytać się w ostatni akapit polecajki z okładki, która nieco zawile wyjaśnia czytelnikowi, o czym jest ten komiks. Te kilka zdań brzmi całkiem poważnie. Tylko, drodzy autorzy, czy mamy je traktować poważnie, skoro tak naprawdę, wraz z tym, co przynosi fabuła, w rzeczywistości uciekacie z odpowiedzią… A może od początku o to wam chodziło?

Źródło: fot. Timof Comics

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.