Czarny poniedziałek (2019)

Black Monday

Czarny poniedziałek

Serial nawiązujący do wydarzeń z 1987 roku. To wtedy nastąpił wielki krach na giełdzie, który określa się mianem „czarnego poniedziałku”

Trailery i materiały wideo

Black Monday - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Blair Pfaff, Dawn Darcy i Keith to bardzo charakterystyczne postacie drugoplanowe. W premierowym epizodzie stanowili oni tło opowieści, ustępując miejsca charyzmie Maurice’a Monroe'a. Teraz brylują na ekranie, dając się poznać od dobrej i złej strony. Tym samym serial daje nam do zrozumienia, że Czarny poniedziałek nie opiera się tylko na szalonej osobowości głównego protagonisty. Również postacie uzupełniające stanowią o jakości produkcji. Takie rozwiązanie fabularne działa na korzyść serialu. Zanim opowieść ruszy mocno z kopyta, poznajemy dość dobrze wszystkie najważniejsze osoby w firmie Monroe’a. Dzięki temu kolejne wydarzenia będą mogły się skupić na samym evencie (tytułowy czarny poniedziałek), zamiast łatać dziury w rysach charakterologicznych poszczególnych bohaterów.

Blair Pfaff z gogusia w okularkach przemienia się w nabuzowanego kokainistę. Dawn Darcy musi zmagać się z uprzedzeniami zarówno w swojej firmie, jak i w życiu codziennym. Keith natomiast to nie lada łobuz i hipokryta. Z jednej strony przykładna głowa rodziny, z drugiej zepsuty do szpiku kości kłamca, który dla materialnej korzyści jest w stanie oszukać związane z nim osoby. Wszyscy oni są niedoskonali, słabi i całkiem zabawni. Ich perypetie śmieszą, choć oczywiście to nie poziom Wilka z Wall Street. Tym razem fabuła nie jest tak pokręcona i nieobliczalna, jak w premierowym odcinku. Momentami robi się co prawda mocno kuriozalnie, ale radosnego absurdu tym razem nie uświadczymy. Ta bardziej przyziemna forma pomaga widzom zaangażować się w historię. Już nie tylko wygłupy znajdują się w centrum akcji. Liczy się także opowieść.

A ta chwilami staje się całkiem dramatyczna. Dawn, czarnoskóra kobieta w świecie zdominowanym przez białych mężczyzn, musi być dziesięć razy bardziej drapieżna niż inni w tej branży. Darcy na co dzień spotyka się z szowinizmem i rasizmem. Radzi sobie jednak z tym w sposób pełen gracji. Kobieta nakierowana jest na sukces i każdy, kto stanie na jej drodze, gorzko tego pożałuje. Nawet jeśli będzie to Maurice Monroe. Blair Pfaff tylko pozornie jest przerysowany i karykaturalny. Mężczyzna, również ma mocne ciśnienie na życie w blichtrze. Gardzi swoją dotychczasową egzystencją – chce czegoś więcej, nieważne, jakim kosztem. W jego przypadku obserwujemy degenerację moralną porządnego człowieka. Początki Pfaffa można porównać do pierwszych lat Jordana Belforta na Wall Street. Grzeczny chłopiec, zauroczony niegrzecznym życiem, staje się moralnie zepsuty. Taki jest właśnie Keith – ostatni bohater dwóch omawianych epizodów. On już proces degeneracji ma za sobą. Prowadzi podwójne życie i bardzo dobrze mu z tym. Motyw wykradzionego Nintendo doskonale pokazuje, z jakim człowiekiem mamy tutaj do czynienia.

Czarny poniedziałek porzuca na chwilę rzeczywistość Wall Street, aby zaprezentować nam zestaw ludzi, którzy w kolejnych odsłonach będą odpowiedzialni za spektakularne wydarzenia. Serial nie pozostawia złudzeń – nie mamy tu do czynienia z grzecznymi dziewczynkami i chłopcami. Są to bohaterowie o wątpliwym kręgosłupie moralnym, nakierowani na sukces finansowy. Każda z postaci, którą poznajemy, ma w sobie coś z Jordana Belforta – inspiracje Wilk z Wall Street wciąż są widoczne w serialu. Również, znajdujący się tym razem nieco w cieniu, Maurice Monroe ma w sobie coś z protagonisty filmu Martin Scorsese. Tym razem bohater nie raczy nas jednak ekstrawaganckimi szaleństwami, a zachowuje się jak na szefa prężnej firmy przystało. W ten sposób twórcy podbudowują jego postać, pokazując, że nie bez kozery Monroe jest jednym z najlepiej rokujących graczy na Wall Street.

W trzech pierwszych odcinkach Czarny poniedziałek postawił fundamenty pod interesującą historię. O ile premierowy epizod był nieco chaotyczny i przerysowany, to teraz narracja nabiera bardziej uporządkowanego kształtu. W pierwszej odsłonie twórcy wytoczyli najcięższe działa, pragnąc zauroczyć widza estetyką żywcem wyjętą z Wilka z Wall Street. Teraz okazuje się, że nie w nawiązaniach do filmu Martina Scorsese kryje się siła serialu. Ciekawe, umiejętnie zbudowane postacie to klucz do sukcesu każdej opowieści. Już wkrótce przekonamy się, czy Czarny poniedziałek odpowiednio wykorzysta wypracowany potencjał.

Sezony

Sezon 1

  1. 365 (20 stycznia 2019)
  2. 364 (27 stycznia 2019)
  3. 339 (10 lutego 2019)
  4. 295 (17 lutego 2019)
  5. 243 (24 lutego 2019)
  6. 122 (3 marca 2019)
  7. 65 (10 marca 2019)
  8. 7042 (17 marca 2019)
  9. 2 (24 marca 2019)
  10. Odcinek 10 (1 kwietnia 2019)

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

Advertisement
 

Advertisement

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

James Franco

James Franco

ur. 1978, kończy 41 lat

Ashley Judd

Ashley Judd

ur. 1968, kończy 51 lat

Hayden Christensen

Hayden Christensen

ur. 1981, kończy 38 lat

Tim Curry

Tim Curry

ur. 1946, kończy 73 lat

Jennifer Taylor (XVI)

Jennifer Taylor (XVI)

ur. 1972, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV