Który aktor jest najtrudniejszy do zrozumienia dla Amerykanów? Badanie ujawniło
Jakie nazwiska znalazły się na liście „zwycięzców”?
Jakie nazwiska znalazły się na liście „zwycięzców”?
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się wam włączyć napisy w polskiej produkcji lub żałować, że nie ma takiej możliwości, powinniście zrozumieć wyniki badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych.
Międzynarodowa platforma edukacyjna Preply przeprowadziła badanie, by ustalić, którzy aktorzy sprawiają Amerykanom najwięcej trudności, by ich zrozumieć. Nie powinno dziwić, że wśród najtrudniejszych do zrozumienia seriali znalazły się produkcje rozgrywające się w Wielkiej Brytanii, a co za tym idzie, ich bohaterowie zwykle mówią z obcym akcentem. Wśród aktorów znalazło się jednak także kilku Amerykanów.
Aktorzy, których najtrudniej zrozumieć Amerykanom – wyniki badania
Wśród najbardziej niezrozumiałych przez Amerykanów aktorów znaleźli się Sofía Vergara, Arnold Schwarzenegger, Sean Connery, Johnny Depp, Jackie Chan, Ozzy Osbourne i Benedict Cumberbatch. Na szczycie zestawienia znalazł się natomiast Tom Hardy, co właściwie nie powinno dziwić, ponieważ wiele z jego ról celowo wymaga od niego niewyraźnego mówienia.
Wśród najtrudniejszych do zrozumienia seriali znalazły się natomiast: Derry Girls, Gra o tron, Outlander i Downton Abbey. Na pierwszym miejscu uplasował się natomiast Peaky Blinders, w którym występuje także Tom Hardy.
Badanie zostało przeprowadzone, by ocenić, jak duży odsetek Amerykanów ogląda seriale z napisami. Jak się okazuje, praktyka ta jest coraz bardziej powszechna. W badaniu, w którym wzięło udział 1200 osób, okazało się, że aż 50% z nich używa napisów przez większość czasu. Zauważono także tendencję wzrostową wraz ze spadkiem wieku – w pokoleniu Z ten odsetek wzrasta aż do 70%. Wskazano, że ten trend może wynikać ze zwiększonej konsumpcji treści przez młodych na urządzeniach mobilnych, często w miejscach zatłoczonych, jak choćby transport publiczny.
Wśród wymienianych powodów stojących za korzystaniem z napisów respondenci wymieniali między innymi: problemy związane ze słyszeniem dźwięku i zrozumieniem, przytłumiony dźwięk oraz trudności w zrozumieniu akcentów aktorów. Innymi przyczynami była chęć oglądania programów „po cichu”, korzystanie z napisów dla większego skupienia lub chęć nauki nowego języka.
Zagraniczni aktorzy z amerykańskim akcentem
Źródło: indiewire.com