The Outsider (2020-2019)

Historia serialu Outsider koncentruje się na śledztwie dotyczącym makabrycznego morderstwa miejscowego chłopca. Według władz, sprawcą jest Terry Maitland, porządny obywatel i nauczyciel. Wszystkie poszlaki jasno wskazują na oprawcę, którym ma być Maitland, ale zaraz potem zaczynają dziać się trudne do wytłumaczenia rzeczy.

Trailery i materiały wideo

The Outsider - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

W Outsiderze Holly podróżuje z Jackiem, który opętany przez złowrogą siłę jest przez nią zmuszony do pozbycia się detektyw. Policjant walczy, jednak nie może oprzeć się rozkazom. Ralph i reszta stróżów prawa ruszają na poszukiwania Gibney. Wkrótce Anderson będzie musiał zaktualizować swoje przekonania oraz wierzenia i być może przyjąć do wiadomości, że za wszystkie zbrodnie jest odpowiedzialny jakiś złowrogi duch. Bohaterowie wpadają na to, w kogo mógł zamienić się demon tym razem.

Szczerze, to myślałem, że sam wątek podróży Holly i Jacka będzie trochę inaczej poprowadzony, bardziej rozbudowany. Miałem nadzieję, że przez pryzmat tego elementu fabuły twórcy zagłębią się bardzo mocno w paranormalny charakter całej sprawy, podrzucą nam kilka nowych tropów. Jednak koniec końców według mnie ten wątek został za szybko rozwiązany ucieczką Holly z zagrożenia. Nie czytałem literackiego oryginału i nie wiem, jak to było w nim ukazane, jednak tutaj zabrakło mi jakiegoś dalszego ciągu. Poczułem się, jakby zakończono mi pewną historię w środku jej trwania. Jednak nie zmienia to faktu, że późniejsza sekwencja z Jackiem chcącym popełnić samobójstwo była naprawdę świetna. Zagrana w punkt, bardzo emocjonalna i trzymająca w napięciu, czyli spełniała wszystkie elementy dobrej dramaturgicznie sceny. Jestem ciekaw, jak rozwinie się ten wątek w serialu.

Dobrze po raz kolejny ukazano również to starcie dwóch myśli reprezentowanych przez Holly Gibney oraz Ralpha Andersona. Chodzi mi tutaj o kwestię wiary w paranormalną, złowrogą siłę, która odpowiada za zbrodnie i sceptycyzm wobec tej teorii. Bardzo dobrze poprowadzono przemianę Ralpha w tym odcinku z osoby twardo trzymającej się swoich założeń w człowieka pełnego zwątpienia, który musi na nowo układać swoje przekonania. Ben Mendelsohn świetnie wykreował tę metamorfozę swojego bohatera. Mimo stonowanej gry, bez nadmiaru środków wyrazu, potrafił przekazać ogrom emocji i rozterek targających Ralphem. Natomiast Cynthia Erivo po raz kolejny w charakterystyczny dla siebie sposób zaserwowała nam mieszankę zagubienia i wielkiej siły swojej bohaterki. Doskonale to widać w scenie rozmowy z Ralphem, gdzie od spokoju przechodzi w gniew, o to, że Ralph nie powiedział jej ważnego tropu w sprawie. Gibney to fantastyczna rola Erivo, co aktorka po raz kolejny udowodniła w tym odcinku.

Twórcy w tym epizodzie bardzo sprawnie nakreślili dalsze wydarzenia w serialu i podrzucili tropy, które tylko rozbudziły moją ciekawość. Cały czas trzymają w ryzach tę atmosferę mroku w produkcji, który wyziera raz po raz z ekranu. Nadal potrafią budować ten brudny klimat opowieści, który równie mocno odpycha, jak i fascynuje. Scenarzyści całkiem nieźle podłożyli w tym odcinku fundament pod nowe wątki, chodzi mi tutaj głównie o sprawę "zainfekowania" przez złowrogiego ducha Boltona, którego wygląd zapewne przyjmie doppelganger. Nie wiem jak wy, ale ja zostałem zainteresowany i czekam na kolejny odcinek.

Nowy epizod Outsidera łapie w pewnym momencie zadyszkę, jednak to nie odbiera frajdy z oglądania tego dobrego zarówno aktorsko, jak i narracyjnie spektaklu. Ode mnie takie 7,5/10.

null

Sezony

Sezon 1

  1. Episode #1.1 (12 stycznia 2020)
  2. Episode #1.2 (12 stycznia 2020)
  3. Episode #1.3 (19 stycznia 2020)
  4. Episode #1.4 (26 stycznia 2020)
  5. Episode #1.5 (2 lutego 2020)
  6. Episode #1.6 (9 lutego 2020)
  7. Episode #1.7 (16 lutego 2020)
  8. Episode #1.8 (23 lutego 2020)
  9. Episode #1.9 (1 marca 2020)
  10. Episode #1.10 (8 marca 2020)

Co o tym sądzisz?

Zobacz w TV

HBO

26 lutego 2020 o 22:05

HBO3

27 lutego 2020 o 21:00

HBO3

28 lutego 2020 o 02:30

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Wilson Bethel

Wilson Bethel

ur. 1984, kończy 36 lat

Edward James Olmos

Edward James Olmos

ur. 1947, kończy 73 lat

Jan Wieczorkowski

Jan Wieczorkowski

ur. 1972, kończy 48 lat

Billy Zane

Billy Zane

ur. 1966, kończy 54 lat

Malcolm Barrett

Malcolm Barrett

ur. 1980, kończy 40 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV