AMD kupuje fińską firmę Silo AI
Nvidia dzięki dominującej pozycji w branży procesorów AI stała się jedną z najwyżej wycenianych korporacji na świecie. AMD również chce skorzystać na niesłabnącym zainteresowaniu sztuczną inteligencją.
Nvidia dzięki dominującej pozycji w branży procesorów AI stała się jedną z najwyżej wycenianych korporacji na świecie. AMD również chce skorzystać na niesłabnącym zainteresowaniu sztuczną inteligencją.
Zakup największego prywatnego laboratorium sztucznej inteligencji w Europie przez AMD ma na celu rozwój usług i środowiska AI dzięki ogromnej wiedzy fińskiej firmy w zakresie dużych modeli językowych. Dzięki inwestycji opiewającej na 665 milionów dolarów AMD ma szansę stać się atrakcyjną alternatywą dla Nvidii.
Zakup, który ma zostać sfinalizowany w drugiej połowie tego roku, jest częścią wysiłków AMD zmierzających do rozszerzenia oferty sztucznej inteligencji, aby rzucić wyzwanie liderowi rynku, firmie Nvidia. Biorąc pod uwagę doświadczenie w skalowaniu dużych modeli językowych na jednym z najpotężniejszych superkomputerów, LUMI, który działa na procesorach AMD, fiński startup może stać się silną bronią w arsenale AMD. Vamsi Boppana, starszy wiceprezes Artificial Intelligence Group w AMD, powiedział:
Silo AI ma doświadczenie w skalowaniu dużych modeli językowych na LUMI, najszybszym superkomputerze w Europie zasilanym przez ponad 12 000 procesorów graficznych AMD Instinct MI250X. Firma wnosi do AMD około 300 specjalistów od AI, w tym ponad 125 naukowców od AI z tytułem doktora – to zastrzyk wiedzy, który znacznie zwiększy możliwości rozwoju AI w AMD. Dr Pekki Manninen, dyrektor ds. nauki i technologii w CSC-IT Center for Science w Finlandii powiedział:
Doświadczenie Silo AI w rozwijaniu sztucznej inteligencji na platformach AMD pomoże również w zakresie rozwoju oprogramowania, wzmacniając w ten sposób środowisko otaczające procesory AI AMD, aby umożliwić konkurencję z dominującym rozwiązaniem CUDA od firmy Nvidia.
Wysiłki te zyskały już pewną popularność, a narzędzia open-source AMD ROCm przyciągnęły pewną grupę użytkowników wraz z wprowadzeniem nowego sprzętu, takiego jak procesory graficzne Instinct MI300 dla centrów danych.
W ubiegłym roku firma AMD dokonała wielu inwestycji w swoje możliwości ekosystemowe na polu AI, przejmując takie firmy jak Mipsology i Nod.ai. Na przykład zespół Mipsology pomaga AMD skuteczniej konkurować na rynku wnioskowania AI, kluczowym polu bitwy z Nvidią.
Jeszcze przed wydaniem 665 milionów dolarów na Silo AI korporacja AMD zainwestowała ponad 125 milionów dolarów w kilkanaście firm zajmujących się sztuczną inteligencją. Wiele z tych transakcji było małymi, taktycznymi przejęciami, przyćmionymi przez sumę, jaką AMD wydaje na Silo AI. W rzeczywistości jest to największa transakcja dotycząca prywatnego startupu AI w Europie od czasu przejęcia przez Google brytyjskiej firmy DeepMind w 2014 roku.
Chociaż przejęcie jest znaczącym krokiem dla AMD, nie można ignorować faktu, że Nvidia ma dominujący udział w rynku chipów AI. Mając tego świadomość, strategia AMD polega na pozycjonowaniu się jako alternatywa skierowana do firm, które nie chcą polegać na jednym dostawcy.
Źródło: Opracowanie własne/TechSpot
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1973, kończy 52 lat
ur. 1958, kończy 67 lat
ur. 1976, kończy 49 lat
ur. 1975, kończy 50 lat