Inteligentna fabryka smartfonów działa non-stop bez udziału ludzi?
Chiński producent telefonów Xiaomi wybudował autonomiczną inteligentną fabrykę, która jest w stanie nie tylko wyprodukować 10 milionów urządzeń rocznie, ale także dostrzegać i naprawiać problemy produkcyjne.
Chiński producent telefonów Xiaomi wybudował autonomiczną inteligentną fabrykę, która jest w stanie nie tylko wyprodukować 10 milionów urządzeń rocznie, ale także dostrzegać i naprawiać problemy produkcyjne.
Lei Juna będący CEO koncernu Xiaomi poinformował, że zbudowany na północno-wschodnich obrzeżach Pekinu ultranowoczesny obiekt o powierzchni około 80 000 metrów kwadratowych jest następcą inteligentnej fabryki powstałej w 2019 roku. Była ona poligonem doświadczalnym, w którym powstawał flagowiec Xiaomi Mix Fold, a zarządzająca całym procesem produkcji autonomiczna fabryka mogła wyprodukować około 1 miliona telefonów rocznie.
Jun opisuje nowy obiekt jako naprawdę zautomatyzowany zakład masowej produkcji. Dzięki jedenastu liniom produkcyjnym może co kilka sekund wypuszczać nowy telefon MIX Flip, a także flagowy model MIX Fold 4, który niestety przeznaczony jest wyłącznie na rynek chiński.
Gizmochina zauważa wprawdzie, że zakład może działać non-stop bez obsługi, niemniej na filmie widać kilka osób pracujących w pomieszczeniu określonym przez prezesa Xiaomi jako War Room, które nadzorują działanie Xiaomi Hyper IMP (Intelligent Manufacturing Platform).
Chociaż tego rodzaju fabryki działające 24/7 nie są niczym nowym i roboty potrafią produkować roboty niemal bez nadzoru, tym co wyróżnia zakład Xiaomi, jest fakt wykorzystywania sztucznej inteligencji do znajdowania i naprawiania wszelkich problemów, które mogą pojawić się w trakcie produkcji, zmniejszając w ten sposób zapotrzebowanie na ludzką siłę roboczą.
Z artykuł na Weibo (za pośrednictwem New Atlas) wynika, że IMP może autonomicznie wydawać polecenia, usprawniać przepływ procesów i dokonywać osądów. Od pozyskiwania surowców po dostawy, może również realizować zarządzanie cyfrowe w pełnym scenariuszu. Wszystko to, jak twierdzi post, czyni IMP fabryką zdolną do „ewolucji”.
Od wielu, wielu lat automaty zastępują pracowników produkcyjnych; jedno z największych cięć miało miejsce w 2016 roku, kiedy Foxconn zwolnił 60 000 pracowników na rzecz maszyn działających przez całą dobę. Inteligentna fabryka Xiaomi idzie jednak o tyle dalej, że może z czasem zastąpić osoby, które wykrywałyby lub rozwiązywały problemy z produkcją, optymalizując w ten sposób procesy.
Roboty zastępują ludzi nie tylko w zakładach produkcyjnych. Także Amazon właśnie zaczął zwiększać wykorzystanie autonomicznych maszyn w swoich magazynach i centrach realizacji zamówień z 350 000 robotów w 2021 roku do ponad 750 000 do czerwca 2023 roku.
Technologiczny gigant ujawnił w październiku ubiegłego roku, że Digit, mierzący 175 cm i ważący 65 kilogramów robot firmy Agility Robotics, został wysłany do pracy w magazynach. Dwunożna maszyna może chodzić do przodu, do tyłu i na boki; może również robić specyficzny przykuc i się pochylać; a za pomocą dwóch uchwytów może przenosić, chwytać i obsługiwać wszystko, do czego jest przeznaczona. Bez konieczności angażowania się w godzinach pracy w prozaiczną aktywność fizyczną, jak jedzenie, odpoczynek czy toaleta lub brania wolnego z powodu choroby, może robić praktycznie wszystko to, co podczas pracy w magazynie robi człowiek.
Źródło: Opracowanie własne/TechSpot
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1991, kończy 33 lat
ur. 1987, kończy 37 lat
ur. 1996, kończy 28 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1979, kończy 45 lat
Co o tym sądzisz?