Google wprowadza bezhasłowe logowanie do Androida i Chrome
Android i Chrome zwiększają swoje wsparcie dla FIDO Alliance, żeby lepiej zabezpieczyć nasze dane i jednocześnie ułatwić bezpieczne logowanie na stronach internetowych oraz aplikacji.
Android i Chrome zwiększają swoje wsparcie dla FIDO Alliance, żeby lepiej zabezpieczyć nasze dane i jednocześnie ułatwić bezpieczne logowanie na stronach internetowych oraz aplikacji.
Firmy technologiczne od jakiegoś czasu szukają alternatywy dla haseł. Google, Microsoft i Apple współpracują nad ujednoliconymi standardami, które pozwolą użytkownikom zamienić urządzenia w klucze uwierzytelniające do stron internetowych i aplikacji w systemach macOS, iOS, Android, Windows i różnych przeglądarkach internetowych.
Od środy Google rozpoczyna wprowadzanie obsługi passkey do Androida i Chrome. Urządzenia z Androidem mogą teraz logować użytkowników do usług na komputerach macOS lub Windows bez haseł.
Od dziesięcioleci hasła są domyślnym narzędziem logowania, ale z każdym rokiem ich różne wady stają się coraz bardziej widoczne. Użytkownicy zmagają się z wymyślaniem i zapamiętywaniem dobrych haseł, zamiast tego używając łatwych do odgadnięcia. Użytkownicy przechowują hasła pod zabezpieczeniami o różnej jakości, a hakerzy nagminnie je łamią. Nawet menadżery haseł – dobra metoda tworzenia i przechowywania bezpiecznych haseł – nie są odporne na naruszenia danych.
W maju Microsoft, Google i Apple zobowiązały się do współpracy z FIDO Alliance nad nowymi metodami logowania, które omijają wady haseł i działają na różnych platformach. Passkeys są tego rezultatem.
Po wygenerowaniu klucza dostępu użytkownik może odblokować urządzenie takie jak smartfon lub tablet za pomocą danych biometrycznych i użyć go do zalogowania się do kompatybilnych stron internetowych i aplikacji na komputerach. Serwery nie przechowują kluczy dostępu, więc nie mogą one wyciekać – pozostają wyłącznie na urządzeniach użytkowników i synchronizują się między urządzeniami za pośrednictwem chmury. Wymóg lokalnego uwierzytelniania zmniejsza też ryzyko phishingu.
Apple wniosło swój wkład w inicjatywę jeszcze w czerwcu. iPhone’y z systemem iOS 16 mogą korzystać z Touch ID lub Face ID, aby zalogować użytkowników do stron internetowych w Safari lub aplikacji na macOS Ventura. Klucze mogą synchronizować się między urządzeniami za pomocą iCloud Keychain z szyfrowaniem end-to-end. iPhone’y mogą również logować się do usług w systemie Windows poprzez skanowanie kodów QR.
Od teraz użytkownicy mogą tworzyć passkeys z biometryką na urządzeniach z Androidem, aby zalogować się do usług w Chrome, Windows, macOS, iOS i ChromeOS. Podobnie jak Apple przechowuje passkeys w iCloud Keychain, Google przechowuje je w Menadżerze haseł Google.
Twórcy stron internetowych mogą teraz również skonfigurować obsługę kluczy dostępu przez Chrome za pomocą interfejsu API WebAuthn. Funkcja weszła do wersji beta w Usługach Google Play i w Chrome Canary, a do stabilnych kanałów trafi jeszcze w tym roku. W tym roku Google chce również wprowadzić natywne aplikacje na Androida do ekosystemu kluczy.
Źródło: Opracowanie własne/TechSpot
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1977, kończy 47 lat
ur. 1993, kończy 31 lat
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1969, kończy 55 lat