HBO walczy o różnorodność rasową wśród reżyserów. Biali mężczyźni przeważeni przez mniejszości

Jak wynika z nowego badania HBO, biali mężczyźni stanowią już mniejszość w porównaniu z reżyserami innej rasy oraz kobietami. Zarząd odnosi się do wprowadzanych zmian oraz tłumaczy, czym dla nich jest walka o równość w tej dziedzinie.

Jak wynika z nowego badania HBO, biali mężczyźni stanowią już mniejszość w porównaniu z reżyserami innej rasy oraz kobietami. Zarząd odnosi się do wprowadzanych zmian oraz tłumaczy, czym dla nich jest walka o równość w tej dziedzinie.

Michalina Reda

Michalina Reda

Tagi:  hbo 

Ostatnimi czasy coraz więcej dyskusji dotyczy równości w branży filmowej oraz walki o prawa mniejszości. Kobiety i przedstawiciele rasy innej niż biała walczą o to, by otrzymywać angaże do kolejnych hollywoodzkich produkcji, a także o to, by ich praca w ekipie twórców filmu była dostrzegana i doceniana. Tymczasem nowe badanie Amerykańskiej Gildii Reżyserów oraz prognozy HBO pokazuje, że w przypadku tej konkretnej stacji ta tendencja jest już zauważalna - wbrew pozorom, obecnie odsetek białych mężczyzn wśród reżyserów telewizyjnych HBO spada na rzecz mniejszości płciowych i rasowych. Jest to duży postęp od roku 2012 (dane liczbowe znajdują się na końcu tekstu).

Badanie Amerykańskiej Gildii Reżyserów wskazuje, że w sezonie 2014-2015, biali mężczyźni stanowili aż 77% wszystkich reżyserów pracujących dla HBO (co oznacza iż osoby rasy innej niż biała oraz kobiety stanowią łącznie tylko 23% całości). Trzy lata później tendencje praktycznie się odwróciły - zgodnie z informacjami podanymi przez stację, w sezonie 2017-2018, osoby rasy innej niż biała oraz kobiety stanowią już łącznie 57% reżyserów HBO, przeważając odsetek białych mężczyzn. Jest to wyraźny sygnał postępu i zmiany. Jak zapowiada Casey Bloys z zarządu HBO, to dopiero początek - w kolejnych latach stacja chce położyć jeszcze większy nacisk na różnorodność, nie tylko wśród reżyserów, ale także w gronie innych pracowników. Przewiduje, że w połowie 2019 roku będzie to dostrzegalne także w gronie scenarzystów - jak twierdzi, osoby innej rasy oraz kobiety będą stanowić wówczas ponad połowę wszystkich scenarzystów pracujących dla stacji (na tę chwilę stanowią oni 43%). Dodaje, że nie jest to nic trudnego - wystarczy położyć nacisk na tę kwestię od samej góry, a następnie zaangażować wszystkich, by przyłączyli się do tego.

Bloys objął stanowisko dyrektora programowego w 2016 roku i już wtedy postawił sobie jasny cel - by w przyszłości przynajmniej połowę reżyserów stanowiły osoby rasy innej niż biała oraz kobiety. Twierdzi, że jest to bardzo ważne, nie z uwagi na poprawność polityczną, a ubogacanie treści - różnorodność płciowa i rasowa pozwala jego zdaniem na pokazywanie zupełnie innego punktu widzenia w wielu kwestiach. Dodaje także, że media mają siłę by wywrzeć presję na stacjach telewizyjnych czy wytwórniach - uważa, że to bardzo dobre i prowadzi do istotnej zmiany, która już się rozpoczęła. Dla niego nie jest to tylko tymczasowe dopasowywanie się do trendów, ale zmiana strategii na stałe. Jak mówi:

Nie chodzi o to, by cyferki się zgadzały i by można było powiedzieć: "Okej, robota wykonana". Jest to oczywiście coś, nad czym należy pracować nieustannie i być z tym na bieżąco.

Oto lista prezentująca zmiany, jakie zaobserwowano wśród reżyserów pracujących dla HBO (dane Amerykańskiej Gildii Reżyserów oraz HBO):

Sezon 2012-2013 (76 wyprodukowanych odcinków seriali)

- biali mężczyźni: 56 (74%)
- mężczyźni rasy innej niż biała: 6 (8%)
- białe kobiety: 14 (18%)
- kobiety rasy innej niż biała: zero

Sezon 2013-2014 (95 wyprodukowanych odcinków seriali)

- biali mężczyźni: 66 (70%)
- mężczyźni rasy innej niż biała: 9 (9%)
- białe kobiety: 20 (21%)
- kobiety rasy innej niż biała: zero

Sezon 2014-2015 (121 wyprodukowanych odcinków seriali)

- biali mężczyźni: 93 (77%)
- mężczyźni rasy innej niż biała: 10 (8%)
- białe kobiety: 17 (14%)
- kobiety rasy innej niż biała: 1 (1%)

Sezon 2015-2016 (135 wyprodukowanych odcinków seriali)

- biali mężczyźni: 97 (72%)
- mężczyźni rasy innej niż biała: 17 (12.5%)
- białe kobiety: 21 (15.5%)
- kobiety rasy innej niż biała: zero

Sezon 2016-2017 (96 wyprodukowanych odcinków seriali)

- biali mężczyźni: 58 (61%)
- mężczyźni rasy innej niż biała: 4 (4%)
- białe kobiety: 25 (26%)
- kobiety rasy innej niż biała: 9 (9%)

Sezon 2017-2018 (przewidywania HBO; 116 odcinków seriali)

- biali mężczyźni: 50 (43%)
- mężczyźni rasy innej niż biała: 16 (14%)
- białe kobiety: 40 (34%)
- kobiety rasy innej niż biała: 10 (9%)

W chwili obecnej stacja promuje najnowszą kampanię Because of Her, która pokazuje kobiece talenty wśród reżyserów. Bohaterką pierwszego z udostępnionych spotów jest Chloe Domont, reżyserka serialu Ballers, natomiast w kolejnych mamy zapoznać się z Amy Aniobi (scenarzystka serialu Insecure), Bruną Papandreą (producentką wykonawczą serialu Big Little Lies), czy też Paulą Huidobro (operatorką serialu Barry). Spoty trwają mniej niż minutę, a dzięki hasłu promocyjnemu zwracają uwagę na rolę kobiet w branży filmowej. Bloys uważa, że statystyki to jedno, a zobaczenie kobiety podczas pracy to coś zupełnie innego - właśnie dlatego stacja zdecydowała się na kampanię wideo. Zobaczcie klip:

Źródło: thehollywoodreporter.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

MyAnna Buring

MyAnna Buring

ur. 1979, kończy 40 lat

Daniella Alonso

Daniella Alonso

ur. 1978, kończy 41 lat

Mireille Enos

Mireille Enos

ur. 1975, kończy 44 lat

Tatiana Maslany

Tatiana Maslany

ur. 1985, kończy 34 lat

Billie Piper

Billie Piper

ur. 1982, kończy 37 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV