Przeczytaj w weekend

HBO walczy o różnorodność rasową wśród reżyserów. Biali mężczyźni przeważeni przez mniejszości

Jak wynika z nowego badania HBO, biali mężczyźni stanowią już mniejszość w porównaniu z reżyserami innej rasy oraz kobietami. Zarząd odnosi się do wprowadzanych zmian oraz tłumaczy, czym dla nich jest walka o równość w tej dziedzinie.

Jak wynika z nowego badania HBO, biali mężczyźni stanowią już mniejszość w porównaniu z reżyserami innej rasy oraz kobietami. Zarząd odnosi się do wprowadzanych zmian oraz tłumaczy, czym dla nich jest walka o równość w tej dziedzinie.

Michalina Reda

Michalina Reda

Tagi:  hbo 

Ostatnimi czasy coraz więcej dyskusji dotyczy równości w branży filmowej oraz walki o prawa mniejszości. Kobiety i przedstawiciele rasy innej niż biała walczą o to, by otrzymywać angaże do kolejnych hollywoodzkich produkcji, a także o to, by ich praca w ekipie twórców filmu była dostrzegana i doceniana. Tymczasem nowe badanie Amerykańskiej Gildii Reżyserów oraz prognozy HBO pokazuje, że w przypadku tej konkretnej stacji ta tendencja jest już zauważalna - wbrew pozorom, obecnie odsetek białych mężczyzn wśród reżyserów telewizyjnych HBO spada na rzecz mniejszości płciowych i rasowych. Jest to duży postęp od roku 2012 (dane liczbowe znajdują się na końcu tekstu).

Badanie Amerykańskiej Gildii Reżyserów wskazuje, że w sezonie 2014-2015, biali mężczyźni stanowili aż 77% wszystkich reżyserów pracujących dla HBO (co oznacza iż osoby rasy innej niż biała oraz kobiety stanowią łącznie tylko 23% całości). Trzy lata później tendencje praktycznie się odwróciły - zgodnie z informacjami podanymi przez stację, w sezonie 2017-2018, osoby rasy innej niż biała oraz kobiety stanowią już łącznie 57% reżyserów HBO, przeważając odsetek białych mężczyzn. Jest to wyraźny sygnał postępu i zmiany. Jak zapowiada Casey Bloys z zarządu HBO, to dopiero początek - w kolejnych latach stacja chce położyć jeszcze większy nacisk na różnorodność, nie tylko wśród reżyserów, ale także w gronie innych pracowników. Przewiduje, że w połowie 2019 roku będzie to dostrzegalne także w gronie scenarzystów - jak twierdzi, osoby innej rasy oraz kobiety będą stanowić wówczas ponad połowę wszystkich scenarzystów pracujących dla stacji (na tę chwilę stanowią oni 43%). Dodaje, że nie jest to nic trudnego - wystarczy położyć nacisk na tę kwestię od samej góry, a następnie zaangażować wszystkich, by przyłączyli się do tego.

Bloys objął stanowisko dyrektora programowego w 2016 roku i już wtedy postawił sobie jasny cel - by w przyszłości przynajmniej połowę reżyserów stanowiły osoby rasy innej niż biała oraz kobiety. Twierdzi, że jest to bardzo ważne, nie z uwagi na poprawność polityczną, a ubogacanie treści - różnorodność płciowa i rasowa pozwala jego zdaniem na pokazywanie zupełnie innego punktu widzenia w wielu kwestiach. Dodaje także, że media mają siłę by wywrzeć presję na stacjach telewizyjnych czy wytwórniach - uważa, że to bardzo dobre i prowadzi do istotnej zmiany, która już się rozpoczęła. Dla niego nie jest to tylko tymczasowe dopasowywanie się do trendów, ale zmiana strategii na stałe. Jak mówi:

Nie chodzi o to, by cyferki się zgadzały i by można było powiedzieć: "Okej, robota wykonana". Jest to oczywiście coś, nad czym należy pracować nieustannie i być z tym na bieżąco.

Oto lista prezentująca zmiany, jakie zaobserwowano wśród reżyserów pracujących dla HBO (dane Amerykańskiej Gildii Reżyserów oraz HBO):

Sezon 2012-2013 (76 wyprodukowanych odcinków seriali)

- biali mężczyźni: 56 (74%)
- mężczyźni rasy innej niż biała: 6 (8%)
- białe kobiety: 14 (18%)
- kobiety rasy innej niż biała: zero

Sezon 2013-2014 (95 wyprodukowanych odcinków seriali)

- biali mężczyźni: 66 (70%)
- mężczyźni rasy innej niż biała: 9 (9%)
- białe kobiety: 20 (21%)
- kobiety rasy innej niż biała: zero

Sezon 2014-2015 (121 wyprodukowanych odcinków seriali)

- biali mężczyźni: 93 (77%)
- mężczyźni rasy innej niż biała: 10 (8%)
- białe kobiety: 17 (14%)
- kobiety rasy innej niż biała: 1 (1%)

Sezon 2015-2016 (135 wyprodukowanych odcinków seriali)

- biali mężczyźni: 97 (72%)
- mężczyźni rasy innej niż biała: 17 (12.5%)
- białe kobiety: 21 (15.5%)
- kobiety rasy innej niż biała: zero

Sezon 2016-2017 (96 wyprodukowanych odcinków seriali)

- biali mężczyźni: 58 (61%)
- mężczyźni rasy innej niż biała: 4 (4%)
- białe kobiety: 25 (26%)
- kobiety rasy innej niż biała: 9 (9%)

Sezon 2017-2018 (przewidywania HBO; 116 odcinków seriali)

- biali mężczyźni: 50 (43%)
- mężczyźni rasy innej niż biała: 16 (14%)
- białe kobiety: 40 (34%)
- kobiety rasy innej niż biała: 10 (9%)

W chwili obecnej stacja promuje najnowszą kampanię Because of Her, która pokazuje kobiece talenty wśród reżyserów. Bohaterką pierwszego z udostępnionych spotów jest Chloe Domont, reżyserka serialu Ballers, natomiast w kolejnych mamy zapoznać się z Amy Aniobi (scenarzystka serialu Insecure), Bruną Papandreą (producentką wykonawczą serialu Big Little Lies), czy też Paulą Huidobro (operatorką serialu Barry). Spoty trwają mniej niż minutę, a dzięki hasłu promocyjnemu zwracają uwagę na rolę kobiet w branży filmowej. Bloys uważa, że statystyki to jedno, a zobaczenie kobiety podczas pracy to coś zupełnie innego - właśnie dlatego stacja zdecydowała się na kampanię wideo. Zobaczcie klip:

Źródło: thehollywoodreporter.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV