Jacek Kurski odpowiada na list Gildii Reżyserów w sprawie Idy
Sprawa związana z emisją filmu Ida, która to została opatrzona odpowiednim komentarzem, nie została zakończona. Na oburzenie polskich reżyserów odpowiada Jacek Kurski.
Sprawa związana z emisją filmu Ida, która to została opatrzona odpowiednim komentarzem, nie została zakończona. Na oburzenie polskich reżyserów odpowiada Jacek Kurski.
5 lutego w ramach cyklu Kocham Kino TVP2 wyemitowało film Ida Pawła Pawlikowskiego. Przed wyświetleniem filmu pokazano materiał, w którym o filmie wypowiadali się Krzysztof Kłopotowsk, Piotr Gursztyn i Maciej Świrski. Ich wypowiedzi były bardzo jednostronne, piętnujące film, oskarżające go o kłamliwe przesłanie. Dodatkowo TVP2 zdecydowała się zamieścić przed samym filmem planszę bardzo przypominającą początkowe napisy, które informowały, że w trakcie II wojny światowej to Niemcy dopuścili się zbrodni na Żydach, tym samym ingerując niejako w sam film.
Gildia Reżyserów Polskich postanowiła wystosować więc do władz Telewizji Polskiej list otwarty, w którym wyrażali oni swoje oburzenie próbą wpłynięcia na odbiór filmu. Możecie go przeczytać tutaj.
Czytaj także: Historia Roja: Klęska w słusznej sprawie – recenzja
Prezes TVP, Jacek Kurski odpowiedział na te zarzuty w następujący sposób:
Nikt w TVP nie kwestionuje prawa artysty do subiektywnej, a nawet stronniczej interpretacji rzeczywistości, ważnych procesów społecznych czy wydarzeń historycznych. Na tym polega wolność twórcza. Jednocześnie nikt nie może zakazywać polemiki z tym subiektywnym punktem widzenia. Na tym polega wolność odbioru sztuki. Telewizja Polska w żadnym stopniu nie ingeruje w treść, ani w integralność dzieła, natomiast może je opatrzyć komentarzem pozwalającym zniuansować perspektywę w jakiej widz postrzega film.
O planszy wyświetlonej przed filmem napisał:
Wyraźnie oddzielony był od filmu tyłówką i znakiem copyright 2016. Telewizja Polska decydując się na wyświetlenie ww. filmu (dzieła równie wybitnego co i kontrowersyjnego, w dodatku budzącego od dwóch lat sprzeciw części opinii publicznej) miała, jako nadawca publiczny, obowiązek przedstawić kontekst prawdy historycznej, w jakim rozgrywa się akcja „Idy”.
Na koniec Kurski stwierdził, że były już inne filmy, które także były opatrzone komentarzem wstępnym. Zaprosił też przedstawicieli Gildii do dyskusji:
Wierzę, że znajdziemy razem niejedną płaszczyznę porozumienia.
O rozwoju tej sprawy będziemy informować na bieżąco.
Źródło: wirtualnemedia.pl / fot. materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat